Yetenek genleri anneden / 23 nisan

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 23 Nisan 2007 başlatılmıştır.

23 Nisan 2007
    Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
  1. Yagmurun_kizi

Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

Beğenildi:
    8.428
    Ödül Puanları:
    113
    Genler üzerinde yapılan son araştırmalar, insanlarda yetenek genlerinin, erkeklerin annelerinden aldıkları X-kromozomunda bulunduğunu ortaya çıkardı. Alman Ulm Üniversitesi bilim adamlarının yürüttükleri araştırmada, X-kromozomunda çok sayıda yetenek geninin bulunduğunu saptadılar. Ancak Y-kromozomunda yetenek genlerinin varlığına rastlamadılar.

Bu bulgunun, neden özürlü veya aşırı yetenekli insanlar arasında erkeklerin çoğunlukta olduğu sorusuna bir cevap olabileceği söyleniyor. Erkeklerde yalnızca bir X-kromozomu bulunduğundan, her yetenek geninin, ama aynı zamanda her gen bozukluğunun da doğrudan kendini gösterdiğini söyleyen bilim adamı, iki X-kromozomu taşıyan kadınlarda ise iki kat daha fazla gen olduğunu, bu genlerin birbirlerini nötrlemeleri ihtimalinin bulunduğunu kaydedildi.

Genetik olarak bakıldığında, evrimin yükünü erkeklerin taşıdığı belirtiliyor. Yeteneğin çok sayıda gen ve çevre faktörleri ile belirlenen, son derece kompleks bir özellik olduğu ve cinsiyet kromozomu olmayan kromozomlarda da, X-kromozomunda bulunanların üçte biri oranında yetenek geni olduğu kaydedildi.

2. 23 Nisan 2007
  3. bera-berrak

bera-berrak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    çok ilginç:uhm: demek ben anneme çektim(biliyordum zaten:1yes2: )ve kızlarım da bana çekecek:sm_cool:

4. 23 Nisan 2007
  5. tarihçi

tarihçi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yazık benim aşkıma o da çok yetenekli birazda ondan geçse diyorum:teselli::çok üzgünüm: ama neyse bana benzeyeceklerine sevindim:sm_cool: :sm_cool: :teytey: :dance:

6. 23 Nisan 2007
  7. pikolata

pikolata taze evli Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    148
    Annem çok güzel resim yapar,ben de resimle uğraşıyorum.Meğer genlerdenmiş:)