Yıkanabilen bebek bezleri hakkında bilgisi olan var mı?

Konusu 'Doğuma Hazırlık' forumundadır ve nesemese tarafından 10 Haziran 2010 başlatılmıştır.

10 Haziran 2010
    Konu Sahibi : nesemese
  1. nesemese

nesemese Mevlam bizi koru.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba kızlar....Henüz oğluşum çok küçük ancak tecrübeli annelere bişi sormak istiyorum. Hani şu yıkanabilen pamuk/bambu bebek bezleri var ya, eski usule benzeyen. Onlardan kullanan var mı? Tavsiye ediyor musunuz? Nette buldum hoşuma gitti. Setleri falan var. Hazır bezlerde kullanılan maddelerin eninde sonunda zararı ortaya çıkacak. Gezmeye giderken falan kullanılır ama evde normal vakitte yıkanan pamuk bez kullanmak sağlıklı geliyor bana. Kullananlar varsa lütfen deneyimlerini paylaşırlar mı? Netten almayı düşünüyorum da yavaş yavaş... Gerçekten kullanışlılar mı? Yoksa uğraşmaya değmez mi?

2. 10 Haziran 2010
  3. patly

patly Proud Mom Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Selam;

Ben de bu konuyu arastiriyorum. Burda daha cok dogayi korumak amaciyla aileler yikanabilir pamuk ya da bambo bezlere yoneliyorlar. Genelde hazir bezlere gore ilk etapta daha pahali olmasina ragmen uzun sure kullanildiginda daha ekonomik. Yalniz hazir bezlere gore pamuk bezler bebegin poposunda daha buyuk duruyormus. En onemli ozellikleri pisik yapma oraninin diger tek kullanimlik bezlere gore cok daha az olmasi. Ozellikle erkek bebeklerin yumurtaliklarini hazir bezlere gorebir kac derece daha serin tuttugu icin ilerde kisirlik vs gibi problemlerden koruyacagi soyleniyor. Burdakilerin icinden ayrica ince bezler cikiyor bunlari bebek bezinin ustune yerlestiriyorsunuz. Bebegin yaptigi kakayi o tabaknin ustunden alip wc ye atip bezi tekrar yikayip kullanip kurutuyormussunuz. Cisli bezlerde herhalde sudan gecirliliyor makineye atilmadan evvel.

Ben de kullanmak istiyorum ama hem ekstra is gibi geliyor yika, kurut vs. Bir de aklima takiliyor ABD lilerin temizlik anlayislarina pek guvenmedigim icin nasil ayni makinede hem camasirlar hem de bezler yikanacak. Annem istersen portatif makine alirsin dedi am onunda elde bez yikamakla hicbir farki yok..

Keske deneyimli anneler yazsa da biz de ogrensek;-))

4. 10 Haziran 2010
  5. chocotripi

chocotripi çilek reçelim minik kızım Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    benim de kafamı karıştıran bir konu
    ben de kullanmak istiyorum
    annem ve kayınvalidem çok zahmetli dediler
    kaynatmak gerekiyormuş
    makinede yıkanmazmış
    nerde kaynatayım diye düşünüyorum ama aklımda pamuklu bezler
    kendime güvensem ben de kullanacağım

6. 10 Haziran 2010
  7. red

red 31 mayis ~ 74 Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    yok... olmasın da ne gerek var =)

8. 10 Haziran 2010
  9. dusunmemlazim

dusunmemlazim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    97
    Ödül Puanları:
    153
    valla canim bu kadar rahatlik varken kendine iskence yapmak mi istiyorsun?
    annem diyor ki, senin zamaninda da hazir bezler vardi ama daha yeni cikmisti, cok pahaliydi. anca biyere giderken uzun yolda falan kullanirdim. ne eziyet cekiyomusuz diyo.
    kucuk kardeslerime dedigin yikanabilen bezlerden kullanmadi.
    varlik icinde yokluk cekmek gibi.. tuhafima gitti :bbo:

10. 12 Haziran 2010
  11. nesemese

nesemese Mevlam bizi koru.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Canım bu bezleri bebeğin diğer eşyalaryla atmamalı zaten bence de. Bir de farklı aylar için hep en az 2 takım almak gerekiyor ki, epeyce tuzluya mal olacak. Diğeryönden de sağlık açısından düşünüyor insan. Keşke kullanan birileri yazsa da biz de faydalansak tecrübelerinden...Bir yönden de acaba eski bezlerden mi alsam diyorum, onda ay-kilo sınırı yok, kaynat kaynat kullan..

Canım bunlar 60 derecede makinede yıkıyorsun ve ütülenmiyorlar da. Eski usul bezlerden braz farklı. Hani şu hepsi... diye başlaya alışveriş sitesi var ya orada bebek bezleri bölümünde. İstersen bir bak özelliklerine. Bimiyorum benim de aklım çok karışık.

:) baştan ben de böyle bir tepki vermiştim ama biraz araştırınca farklı yönlerden, özellikle de sağlık açısından aklıma yatıyor...

Canım benim bu bezleri düşünmemin sebebi kendime eziyet etmek değil. Kendimi ikinci plana attım önce bebişimin sağlığını düşünüyorum.Nasip olursa inşallah bir oğlum olacak. Özellikle erkek çocukların üreme hücrelerini üreten yapılarının vücut sıcaklığından 2-3 derece daha düşük olması gerekiyor. Hazır bezler bu sıcaklığı koruyamıyor ve aşırı ısıtıyor. Şimdi size bu yazdıklarım uzak bir ihtimal gibi görünebilir ama bundan 20-30 sene sonra neslimizde korkunç bir kısırlık problemi yaşanacak. Ayrıca hazır bezlerin içinde sıvıyı tutan jeller var. Bu jeller kesinlikle kimyasal ve bebeğinize zarar veriyor. Reklamlarda sıvıyı sadece ne kadar çok çektiğine dair bilgiler var ancak sağlıkla ilgili kısmından bahseden yok. Biz bebişlerimizi koklamaya kıyamazken direkt sağlıksız bir ortamla yüzyüze bırakıcaz. Her zaman diyorum cahillik mutluluktur. Bunları bile bile bebişimi ve gelecek neslimi tehlikeye atmak istemiyorum. Şimdi diyeceksiniz bunun vakti bol galiba diye. Çalışıyorum ve bir yandan da doktora yapıyorum, gerisini siz düşünün. Herşeye rağmen bebişim için rahatımdan vermeye hazırım.
    İlk başlarda sizin gibi tepki verdiğimi de bilmenizi isterim:))

Zeynep G bunu beğendi.
  12. 14 Haziran 2010
  13. tirtilkurabiye

tirtilkurabiye Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    153
    CANIMCANIM SON DERCE HAKLISIN HAZIR BEZLER COKDA SAGLIKLI DEĞİL
    ESKİDEN ANNEM KARDEŞİM İÇİN BEZLER YAPMISTI SEDECE ONLARI KULLANIRDIK
    ÇİŞLİLERİ ARINDIRIP MAKİNEDE YIKARDI KAKA BEZLERİDE SABUNLA ARINDIRIP
    SABUNLA KOCAMAN ALİMİNYUM BİR TENCERESİ VARDI ONLA KAYNATIRDI SABUN RENDELEYEREK HİÇ İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA YAKALNDIGINI BİLE HATIRLAMAM KARDEŞİMİN UZUN YOLDA GEZMEDE KULLANMAK GEREK HAZIR BEZLERİ EN İYİSİ ESKİ YÖNTEMLER BİRAZ VAKİT ALICAK AMA BEZSAYISINI FAZLA TUTMAK ÇÖZÜM OLU:KK1:a.s.R

14. 15 Haziran 2010
  15. maviscik

maviscik Sabir;herkesden biraz dah Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kendim cocuklarima normal hazir bez kullandim .ama sizin yazdiklarinizda cok olumlu ozellikle erkek bebekler icin ... kardeslerim kucukken annem pamuklu kumas bezlerden kullanirdi ..bu bezlerin sizinde dediginiz gibi ortasina konulan kucuk kumaslari var onlari once aritip daha sonra digerleriyle beraber suda aridiriyorsunuz
    bazen elinde kalip sabunlar varya onunla yikardi bazende bezleri arindirip makinaya koyardi .
    makinamiz o zaman tam otomatik degildi ,, bir bolumunde yikanir bir bolumunde durulanirdi....
    bizede onlari sermek ve kuruyunca katlamak kalirdi annemin bazen onlari utulediginide biliyorum bundan 20 sene once yani:)).yurtdisinda magazarlarda hala satiliyor aslinda bezlerden
    kullanmak istersen en azindan bir paket alip deneyebilrsin .......

16. 15 Haziran 2010
  17. ipekseco

ipekseco Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    Ben de bu yıkanabilir beze taktım kafayı alıp deneyeceğim. Yazık günah, çevreye ne kadar çok atık bırakıyoruz. Düşünsenize her bebeğin günde en az 5-6 tane kirli bez çıkardığını. O bezlerin bazı kısımlarının doğada yok olması yüzlerce yılı buluyormuş. Tabi birde işin sağlık kısmı var. Rahata çok alıştık ama biraz olsun fedakarlık etmemiz gerek. O ÇOK SEVDİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZA NASIL BİR DÜNYA BIRAKACAĞIMIZ ÖNEMLİ DEĞİL Mİ?

18. 16 Haziran 2010
  19. glupglup

glupglup Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    kakalı bir bezi uğraşıp kakadan arındırıp elde yıkayıp yada diğer çamaşırlarla makineye atmak , her ,ki durumda bana hijyen açısından iyi bir fikirmiş gibi gelmiyor ne yalan söyleyeyim. hazırı varken, hemde öyle çok pahalıda değil eskisi gibi, ne gerek var uğraşmaya. hazır bezlerin içindeki jellerin varsa zararlarını bir kenara bırakın, şimdi yediğimiz herşey ilaçlı ve hormonlu, oyuncaklarımız çin malı , elimizi attığımız ne varsa çinden geliyor. hazır bezlerin içindeki jellerden çok daha tehlikeli bence. herkese hayırlı doğumlar arkadaşlar...