Yılda 2 kez kan vermek vücudu yeniliyor

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve mondschein2 tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 1. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Yılda iki kez kan vermek vücudu yeniliyor

  Memorial Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, yılda iki kez kan vermenin, vücudu yenilediğini bildirdi.
  Keskin, her yıl yüzlerce kişinin hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için hayatını kaybettiğine işaret ederek, buna karşılık, son yıllarda hazırlanan araştırmaların; Türkiye'deki yıllık kan bağışı oranının nüfusun yüzde 1'i kadar olduğunu gösterdiğini belirtti.
  Kan bağışının, kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının yanı sıra kişinin kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşı dığını vurgulayan Keskin, kan bağışında kan hücrelerinin yenilendiğini, bunun da daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olunmasını sağladığını bildirdi.
  Doç. Dr. Kenan Keskin, şunları kaydetti:
  "Kan, tek kaynağı insan olan çok değerli bir ilaçtır. Yaklaşı k 40 yıldan beri kan yerine kullanılabilecek ve bu değerli yaşam iksirinin yerini alabilecek yapay bir madde elde etmeye yönelik çalışmalar olmakla birlikte, bu konuda tatmin edici sonuçlar alınamamıştır. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması, kanın ve kan bağışlamanın önemini son derecede arttırmaktadır."
  Türkiye'de kan bağışının yeterli düzeyde olmadığını belirten Keskin, ağırlığı 50 kilonun üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin ölçümü normal olan 18-65 yaş arasındaki herkesin yılda dört kez kan bağışında bulunabileceğini bildirdi.
  Doç. Dr. Keskin, kan vermenin faydalarına da değinerek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
  "Kan verince, kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir, kan hücreleri yenilenir, insan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder, daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar. Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır. Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etkide bulunmaktadır. Yılda iki kez kan vermek, vücudu yeniler." (alinti,,,netgazete)
   
 2. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : mondschein2
 3. okyanuscuk

  okyanuscuk "Ol!" emrini verirse O, derhal oluverir... Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  521
  Beğenildi:
  334
  Ödül Puanları:
  113
  Çok güzel ve önemli bir konu olmuş...
  Bağış gönüllüsü olmak isteyenler şu iki siteye göz atabilirler...Bir ihtiyaç sahibini kan vermek isterseniz veya bir kayınınız için kan veya tormbosit ihtiyacınız olursa pek çok ilden, pek çok kan gurubundan gönüllü sessiz bir yardım meleği ordusu ile karşılaşacalsınız...:eek:

  KANbankasi.gen.tr 'bir yaşama umut verin!...

  Acil KAN Lazim
   
 4. 12 Eylül 2009
  Konu Sahibi : mondschein2
 5. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.