Yilda 6 saat okuyoruz!

Konusu 'Kitap Kurdu' forumundadır ve xooSiBeLoox tarafından 29 Aralık 2008 başlatılmıştır.

29 Aralık 2008
    Konu Sahibi : xooSiBeLoox
  1. xooSiBeLoox

xooSiBeLoox Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Türklerin ihtiyaç listesinde 'kitap' 235'inci sırada. Japonlar bir yılda 25, Türkler ise 10 yılda bir kitap okuyor. Bir İngiliz gazetesi, Türk gazetelerinin toplamı kadar satıyor.
    Bağımsız Eğitimciler Sendikası'nın (BES) AR-GE birimi " Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı " adlı bir rapor yayımladı. Rapora göre, Türkiye'de okunan kitaplar, genellikle " siyaset, aşk, cinsellik " konularını işliyor. Günde ortalama 5 saat televizyon seyreden Türk halkı, kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat zaman ayırıyor. Türkiye, kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkesinin gerisinde kalmış durumda. Japonya'da toplumun yüzde 14'ü, Amerika'da yüzde 12'si, İngiltere ve Fransa'da yüzde 21'i düzenli kitap okurken, Türkiye'de bu oran on binde 1.

BM İnsani Gelişim Raporu'nda kitap okuma sıralamasında, Türkiye 86. sırada yer alıyor. Bir Japon bir yılda ortalama 25, bir İsviçreli 10, bir Fransız 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor. Türkiye'de, okuma alışkanlığına sahip 70 bin kişi bulunuyor.

Rapora göre, Türkiye'de bir kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor. Dünya ortalaması da Türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla. Kitap için Norveçli 137, Alman 122, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor. Dünya ortalaması 1,3 dolar iken, Türkiye'de bir kişi kitaba yılda ancak 0,45 dolar harcıyor.

Karadeniz fıkrası okuyoruz

Türkiye'de ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235. sırada yer alıyor. Türkiye'de öğrencilerin sadece yüzde 19'u, 25'ten fazla kitaba sahip. Türkiye'de en çok basılan yerli kitaplar Keloğlan masalları, Nasrettin Hoca fıkraları, Karadeniz fıkraları, cinsel içerikli kitaplar ve dini bilgiler içeren ilmihal kitapları, en çok basılan yabancı kitaplar ise La Fontaine 'in fablları, Ezop masalları, Andersen masalları, Çocuk Kalbi ve cinsel konulu kitaplar oluyor.

İngiliz The Sun gazetesi Türkiye'deki gazetelerin toplam tirajı kadar satıyor. Gazete okurlarının yüzde 85'i de yalnızca spor ve magazin sayfalarını okuyor.

Raporda, BES AR-GE uzmanları ailelere, çocuklarının kitap okuma alışkanlığının kazanması için önerilerde de bulunuyor. Çocuklara, bebeklik çağından itibaren kitap okunmasını ve önemli günlerde kitap hediye edilmesini öneren uzmanlar, çocukların, okuduğu ve aileleriyle paylaştığı her kitap için ödüllendirilmesi gerektiğini belirttiler.

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu). 22.04.2008.

2. 29 Aralık 2008
  3. xooSiBeLoox

xooSiBeLoox Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Cok aci gercekten!

Milletimiz kitap okumak icin bin bir bahane buluyor,a am günlük dizilerinin aksamasina tehamül edemiyor!

Sonrada bu ülkenin bu dünyanin hali ne diye dert yaniyoruz?

Okumak, gelismek demek, gelismek ise degismek. Biz degisirsek hayata bakis asimiz da degisir ve adim adim dünyada degisir...

Cocuklarimiza lütfen okuma aliskanligini asiliyalim! Gün icinde kitaplar okuyalim birlikte, bizi de elimizde kitap ile görsünler, tv karsisinda degil ve her gece meleklerimizi yatirmadan önce kitap okunmali onlara...

4. 30 Aralık 2008
  5. Ang_l

Ang_l Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    Ya bizim sorunumuz ilk okul çağlarından geliyo ilk başta zaten... Çocuklara binbir türlü yükleme yapılıyo arkasına okuma ödevi çocuk bunalıyo bunu ders olarak mecbur olarak görüyo ve böylece soğuyo... İlerleyen yaşlardada bu alışkanlık baki kalıyo....
    Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim ben daha 2 senedir kitap okumanın nasıl bir zevk olduğunu anladım... Öyle ufkumu genişletiyoki...

6. 10 Şubat 2009
  7. keri34

keri34 derinin annesi Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    eger elımde okunmak ıcın kıtabım varsa gunde en az 6 saat okuyorum.gunduz oglum uyurken gece ıse bazen sabaha kadar.umarım oglum bu yanımdan kapar bıseyler

8. 28 Şubat 2009
  9. arzuca9432

arzuca9432 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Bence kitap okuma alışkanlığı çocuk yaşlarında edinilmeli ,bazı şeyler sonradan edinilmediği gibi kitap alışkanlığı da sonradan edinilmiyor.Okurluluğumuzla çocuklarımıza örnek olmalıyız.Kitap okumayı çok seviyorum ve onsuz kendimi eksik hissediyorum.

10. 28 Şubat 2009
  11. h_i_s

h_i_s OĞLUM BERKİN'İM <3 Pro Üye

Beğenildi:
    36
    Ödül Puanları:
    153
    Bence eğitim sistemi buna el atmalı... Çünkü çocuk yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazandırılır. Okullara açılan kütüphalerle türkçe derslerinde haftada yapılan bir saatçik okuma dersleriyle olacak iş değil bu. Ben Ankara da öğretmenlik yapıyorum. Bizim milli eğitimin bir uygulaması var. Her gün son 20 dakika hangi ders olursa olsun kitap okunacak diye. Peki düşünüyorlar mı hangi derste 40 dakikanın son 20 dakikası okumaya ayrılabilir. Sonra müfredat nasıl yetişecek. Son saat beden dersi ise nasıl çocuklara hadi içeri gidip kitap okuyacağız diyeceğiz hem 20 dakika nedir ki ya. Adam akıllı haftada beş saat olmak üzere her güne bir saat okuma dersi verilmeli diye düşünüyorum. Ancak böyle kazandırılır okuma alışkanlığı.

12. 13 Ocak 2011
  13. Nofretete

Nofretete GüLLü Üye

Beğenildi:
    50
    Ödül Puanları:
    108
    çookk Kötü ve Korkunç sayilar Türkiye icin.. :KK50:

14. 7 Nisan 2011
  15. PEMBEBUKET

PEMBEBUKET Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    10 yılda 1 tanecik kitapmı:KK17:güleyim mi ağlıyayımmı şaşırdım....

16. 11 Nisan 2011
  17. EFSUNN

EFSUNN alamut Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108
    walla ben bu araştırma sonuçlarına pek şaşırmıyorum en çok basılan kitaplar listesinin başından okullar için basılan kitaplar geliyor hiiç ilginç değil çünkü müfettiş gelince sınıf kitaplığı gösteriliyor anlayacağınız göstermelikte olsa kitaplık olacak okul kütüphaneleri içler acısı zaten...
    bu yazıyı bir kaç gün önce başka bir kaynkta görüp indirdim bugünde öğrencilere okumadan önce şunu sordum "istanbulda yaşıyorsunuz peki çevrenizde ulaşabileceğiniz kaç tane kütüphane var?" cevap olarak hık mık kem küm dediler araç kullanmadan 2, tek araçla 5 tane vardı oysa...ikinci sorumu sordum "kıraathane ne demektir?" cevap kahvehane kumar oyanan yer okey vs oynan yer dediler bu gibi cevaplar sonra bir soru daha sordum " kaç kişinin evine günlük gazete giriyor" 5 kişi zaman abonesiymiş 4-5 kişinin babası veya abisi iddaa müptelasıymış toplam 10 kişiyi bulmadı ben istatisliğimi yaptım yaptım sonuçları okudum aaaaaaa uuuuu diye uzatan çocuklara da hadi oradan dedim sorsam hepiniz en son kitabı geçen hafta okumuş olursunuz bence bu sonuçlar bile yalan dedim daha beter bence sonuç ÇOK DAHA KÖTÜ
    yapacak birşey yok biz okumazsak çocuğumuz okumaz ailemiz okumaz okulla iş bitmez evde eğitim başlıyor anne-babada.en çok basılan kitaplara bakarsak biz daha yolun çok başındayız işin ABC sindeyiz

18. 2 Mayıs 2011
  19. pengu

pengu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Ülkecek her halimizden belli oluyor zaten, altı saat okuduğumuz :KK70: