yine bir yardım çığlığı :)

Konusu 'Nişan (Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi)' forumundadır ve kardelleen tarafından 3 Eylül 2010 başlatılmıştır.

3 Eylül 2010
    Konu Sahibi : kardelleen
  1. kardelleen

kardelleen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    kızlar bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var
    nişanlılık döneminde kayınvalide geline neler alması gerekiyor hiç bbilmiyorum
    işin kötüsü kayınvalidemde bilmiyor yada bilmemezlikten geliyor
    düğüne az kaldı hiç kıpırdama yok kendsinde...
    yani büyük eşyalar takılar tokalar haricinde olanalrı soruyorum
    mesela nişan bohçamda el işi hiçbirşey yoktu benim ama benim tarafım çok problem etti
    tam olarak bilmiyorum ne yapılması gerektiğini
    bunları öğrenmem lazım ki ne gerekiyorsa düğüne kadar gerekli kişileri dürtmem lazım:)

mesela şu bilezik işleri nasıl oluyor hiç bilmiyorum kayınvalideme kalsa 3 tane filan takar
    nişanda bilezik takılmadı ama set kelepçe....vs bu tip şeyler takıldı

yani bilezik konusunda çok abartamam taabi ama normal olan nasıl olabilir mesele kaç gr olur kaç tane olur
    biraz yardımcı olursanız çok sevinicem arkadaşlar...

2. 3 Eylül 2010
  3. nunna

nunna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    bizde böyle şeylerin bahsi geçmez ayıp kaçar. bende zaten öyle nişan alışverişiymiş falan kayınvalideyle alışverişe falan çıkak istemedim çıkmadım da. nişanlımla çıkıp almıştım ne lazımsa. öyle adetlere benim ailemde takılmadı zaten. eşimin aileside yapabildiği kadarını yaptı. gereksiz sırf adet diye yapacağı para harcayacağı şeyleride özellikle ben istemedim. kavgasız gürültüsüz atlattık. bu tarez yok kaçtane blezik takacağını gramına kadar düşünürseniz problem çıkar bırakın karşı taraf ne yapacağını düşünsün. ucuz işler bunlar inasında o stresli günlerinde haybeye moral bozan şeyler takmayın...

4. 3 Eylül 2010
  5. kardelleen

kardelleen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    doğru söylüyorsunuz aslında kimse koluna bilezik takıp gezmiyor
    ama başıma gelince şunu anladım
    maddiyat sınırlamasının dışına çıkmadan düşündüğünüzde biraz geline verilen değer gibi geliyor
    şimdi benim kayınvalidemin kafasındaki düşünceyi biliyorum az çok ama fazla sıkıntıya ne gerek var taktımmı taktım gerisini salla gibi bir havası var bu konuda
    halbuki isterse kafasındaki miktardan daha fazlasını yapabilir
    ben bu işlerden anlamam ama biraz bilgim olursa işi olay olmadan kimsenin sesi çıkmadan çaktırmdan biraz istediğim şeekle sokabilirim
    sonuçta eğer imkanın el veriyorsa oğlunu evlendiriyosun
    bizim yüzyıllardır türk örf ve adetlerimiz hiç değişmeyen biraz örfe adete uydgun hareket edilmeli bence tabi öyle aşırıya görmemişliğe kaçmadanyerimseniben

6. 4 Eylül 2010
  7. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Kayınvalidenizle birlikte mi oturacaksınız?? Malum bizim örf adetlerde geline hemen yeni ev açılmazdı.. Önce kaynana yanında oturtulur.. Yemek, ev işi falan öğrensin çocuk doğursun, o çocuk biraz büyüsün diye beklenirdi.. Ondan sonra imkan olursa ev açılırdı....

Bu örf adetleri neden hep kaynanalara uygulatma meraklısıyız acaba... HAdi siz de türk örf adetlerini uygulayın ve kaynana yanında yaşayın bi 5-10 yıl kadar... Nasıl olur???

2 bilezik 3 çul çaputla maalesef mutluluk olmuyor....
    Nişanda üstlerine düşeni yapmışlar bohçanızı getirmişler set ve kelepçe takmışlar... Daha ne olsun... Mesele el işi bişey olmaması mı yani... 2 havu kenarı dantel 2 yün patik olsa tamam mı olacaktı... Emin olun özenip bezenip biyerlerden parayla bişeyler almak yerine 2 havlu kenarı 2 yemeni 3 patik örerlerdi....

Düğüne ne aldıralıyım kaç gram kaç bilezik... Bir de diyorsunuz ki yaabileceği halde az yapar... Neden yapabileceği halde fazla yapsın ki..
    Sonuçta oğlunu evlendiriyor diye bütün mal varlığını harcayıp size oğluna eşya altın yapmak zorunda değil....

Evleniyorsanız 2 kişi evleneceksiniz... Tüm maddi sorumlulukları ailelerden beklemek bana mantıksız geliyor....
    Ayrıca takılan altının gramıyla sana verilecek olan değer arasında asla ama asla bir bağlantı yok....

Bana kayınpeder bir iğne bile almadı... YApılması gereken her altın takı eşya gibi şeyleri taksit taksit, bborç harç eşim aldı yaptı....
    Ama kayınpederim bana bir kızım der, daha kendi kızlarına bu kadar içten bu kadar samimi dediğini duymadım....

Sakın ola kendi değerinizi 2 bilezik 3 bilezikle ölçmeyin.... Ne yani 3 değil de 20 bilezik taksa daha mı değerli olacaksın, 2 bilezik taksa değersiz mi??? İnsanın değeri pahabiçilemez....

Doğuda başlık parası ile değer biçilip 50 koyun 20 inek ağırlığınca altına 50 yaşındaki adama satılıyor olsaydın, bu sana biçilen değer umrunda olurmuydu???

8. 4 Eylül 2010
  9. ays83

ays83 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kesinlikle katılıyorum

10. 4 Eylül 2010
  11. kardelleen

kardelleen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    ya doğru söylüyorsunuz aslında hrkes o kadar kafama giriyorki
    hiç aklıma gelmeyecek şeyleri düşünmeye başladım artık
    bana sorarsanız nişanda yapılanlar bile fazlasıyla yapıldı ama herkes bu konuda akıl vermeye başladı
    bende kendimii kurdum önceden hiç gözüme bbatmayan şeyler şimdi anormal derecede gözüme batıyor
    iyice stres oldum
    birde nişanımda aslında birsürü patik koymuş
    el işi 4 tane birbirinden güzel seccade koymuş
    zaten kendisi butik işlettiği için kıyafet desen zaten ne gelse dükkana beğendim bişeyi hemen alırım yada kendisi ayırır zaten
    şimdiye kadar kötü bbir münasebetimizde olmadı
    ama etraftan devamlı bu muhabbetler dönünce ister istemez etkisinde kaldım
    ama yok yani şimdi daha rahat kafayla düşününce gerçekten gereksiz bir muhabbet..

12. 4 Eylül 2010
  13. ThirtyFouR

ThirtyFouR iStaNBuL Pro Üye

Beğenildi:
    411
    Ödül Puanları:
    188

etrafin ne dedigine bakmicaksin.
    banada altin adina pek birsey alinmadi, ama takmadim kafama.
    ne istiyorlarsa onu alsinlar dedim, sunu alin bunu alin demek asla tarzim degildi
    mühim olan esimle huzurum
    esimle huzurum kactiktan sonra gelip etraf cekmicek onun üzüntüsünü
    ben cekicem...

sende kafani yorma böyle seylere, anladigim kadariyla gayet düsünceli, ilimli bi kayinvaliden var, o üzerini düseni yapar zaten...

14. 4 Eylül 2010
  15. tarcin_kokusu

tarcin_kokusu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    61
    bence karşınızdaki insanların kıymetini bilin boş yere bu tarz şeylerden huzursuzluk tatsızlık olmasın herkes her ağzına geleni söyler yok şunun kızına şunları yaptılar aaa bunu mu koymuşlar bu böyle olmaz şöyle olur vs vs vs önemli olan nişanlınızın ailesiyle iyi geçinmek karşılıklı olarak kalp kırmamak.. bi arkadaşın dediği gibi içten bi kızım demeleri 10 bileziğe bedel bence yerimseniben çevrenizde dolduruşa getirenler olursada kulak asmayın biz böyle istedik böyle oluyo vs tarzı cümlelerle geçiştirin bence..

16. 4 Eylül 2010
  17. mlkmst

mlkmst DüNyA BaNa gÜzEl Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bende çok bildiğimden değil ama nişanımda set istemedim bilezik ve beğendiğim kolyeli küpeli set almayı düşünüyorum hani bu ağır setlerden değil kayınvalidemide hiiç peşimizde gezdirmiycez sözlümle kendimiz alıcaz evimiz içinde şimdiden kendimiz bakıyoruz eşyalara fiyat araştırıyoruz model beğeniyoruz yani kayınvalide falan ne karışır sen nişanlınla hallet ne almanız gerektiğini siz yaşayacaksınız siz bileceksiniz bence:lepi: takı olayıda mesela dedim ben evlenirken trabzon set takmak bizde adettendir mesela açık ve net hani utanıp aman o düşünsün yok aramızda ev eşyasındada ben alabileceklerimi söylerim şunlarıda sen alacaksın derim yani benim muhatabım evleneceğim insan etrafındakiler değil sende kimseyi karşına alma içinde soru kalmaması için net konuş

18. 5 Eylül 2010
  19. kardelleen

kardelleen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    zaten kayınvalidemle hiç bir soğukluk yada sürtüşme giibi şeyler olmadı inşallahta olmaz
    bende öyle eşyayı altını ıvır zıvır şeyleri pek dikkat etmezdim ama o kadar burnunu sokuyorki herkes
    insanın hiç aklına gelmeyen şeyleri düşündürüyorlar...

aman nasıl isterslerse öyle yapsınlar hiçbir şeye karışmıcam
    yeterki benim huzurum olsun
    ne kayınvalideler var ortalığı karıştıran benimki kendi halinde en azından