Yiyecekler Neden Böceklenir?

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve darksoulriver tarafından 3 Ekim 2010 başlatılmıştır.

3 Ekim 2010
    Konu Sahibi : darksoulriver
  1. darksoulriver

darksoulriver Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Geçen yıl başıma gelen bi olay...Kayınvalidem tarhana vermişti. Nutella kavanozlarının içinde saklıyordum. Bi süre sonra bi baktım kurtçuklar var içinde.Tabi ki çöpe attım kafamçokkarıştı

Bu yıl da erişte kesmiştik kış için.Buzdolabının üstünde karton kutunun içinde saklıyordum. Bugün temizlik yaparken, buzdolabının üstüne baktığımda minik kahverengi böcekler gördüm.Kutunun içinde de vardı.Hatta erişteleri delmişler kafamçokkarıştı
    Bazı erişte tanelerinin içinde ölmüş yavru böcekler vardı.Delirmek üzereyim arkadaşlar.
    Başka bir çeşit makarna da kesmiştik, bez torbanın içindeydi.Torbayı da ağzı bağlı biçimde karton kutuya koymuştum.Ama sonuç yine hüsran.........

Neden böceklenir kuru gıdalar?Cam kavanozda sakladığım tarhanam bile böceklenmişti geçen sene. Ne yapmalıyım?Nasıl saklamalıyım;?

2. 3 Ekim 2010
  3. life_city

life_city 22.11.2009 evlendik :) Üye

Beğenildi:
    132
    Ödül Puanları:
    153
    bnmde bi kaç malzemem bu yaz çok sıcak olduğu için olmuştu maalesef
    serin yerde saklamak lazım sanırım

4. 3 Ekim 2010
  5. darksoulriver

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Evimiz kaloriferli ve bu yaz her yerde hava çok sıcaktı zaten. Nasıl saklayabiliriz ki serin bir yerde? Biri bize yardım etsin lütfen :1no2:

6. 5 Ekim 2010
  7. topkek06

topkek06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    bahsettiğiniz sorundan bendede vardı.o kahverengi mnik böceklr kabusum olmuştu.cam kavanozlarda yiyecek saklamayın.açıkta bisküvi kraker galeta ve benzeri maddeler bırakmayın.benim posette sakladığım kuru dolmalara bile dadanmışlardı o böcekler herşeyi attım. çamaşır suyuyla raflarınızı silin ve dolap kapaklarınızı açık bırakıp havalandırın ve dikkat edin sinirleriniz yıpranmasın gerçekten bu böcekler gerçekten çoooooook sinirler

size kolay gelsin sevgiler...

8. 5 Ekim 2010
  9. topkek06

topkek06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    bu arada tarhanamı buzdolabında saklıyorum bugüne dek bişey olmadı

10. 5 Ekim 2010
  11. minikbeyazbulut

minikbeyazbulut Bir varmış, bir yokmuş.. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Sakladığınız yerin rutubetsiz olması lazım.
    Balkonunuzu ve dolabınızı arada bir havalandırır hem de kontrol ederseniz faydası olur inşallah.
    Ben de bir dolap dolusu yiyeceği atmıştım böyle.
    Çok zor gerçekten.

12. 6 Ekim 2010
  13. darksoulriver

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Aynen öyle yaptım canım. Her şeyi attım. Her yeri bi güzel sildim. ama zaten haftada bir temizlik yaparken çamaşır susyula siliyordum ben oraları. Gerçi şimdi hepsini attığım için bi süre ortalıkta gözükmezler heralde :)

Bazen açıkta bişeyler bırakıyodum ama bu bana ders oldu. bi daha asla yapmam. Artııı poşetlerin içine bile girmişler delerek.Nasıl becerdiler bilemiyorum :bbo:

bez torbadakiler,kavanozdakiler,poşettekiler ve karton kutudakiler böceklenmiş/kurtlanmış. bıktım yaaa.bundan sonra tarhanamı ben de buzdolabında saklıycam

14. 6 Ekim 2010
  15. darksoulriver

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Evim rutubetsiz ama yine de oldu.Ama bundan sonra sık sık havalandırcam. Zaten kontrol etçek yiyecek kalmadı :))))))

16. 6 Ekim 2010
  17. topkek06

topkek06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    çözümü bulmanıza sevindim ağzı açık yiyecek bırakmazsanız problem olmaz sanırım.size kolay gelsin.ben de sizin gibi öğretmenim bu arada.sevgiler

18. 6 Ekim 2010
  19. DERin83

DERin83 RUZGARİN ANNESİ:-) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benim mutfak geçen yıl hep güve olmuştu ve sinirlerim bozuluyordu mutfağı dip köşe herşeyi temizledim böceklenen herşeyi çöpe attım, ve ne var ne yok buzdolabında saklıyorum artık.hiçbirşeyi dışarda bırakmıyorum,sıcaktan oluyormuş. ha birde dolapların içine naftalin yerleştirdim ve sonunda o kabustan kurtuldum