YLSY (Yurtdışında Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gön. Adayları Seçme ve Yerleştirme)

Konusu 'Üniversite' forumundadır ve White Mocha tarafından 18 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

18 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : White Mocha
  1. White Mocha

White Mocha Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.609
    Ödül Puanları:
    238
    Aranızda benim gibi meb bursu ile yurt dışına gitmek isteyen ya da giden var mı? Bu konu hakkındaki tecrübelerimizi, bilgilerimizi, önerilerimizi burda paylaşalım..

2. 27 Aralık 2009
  3. White Mocha

Beğenildi:
    1.609
    Ödül Puanları:
    238
    Arkadaşlar hiç biriniz bu konuyla ilgilenmesenizde, konuyu güncellmek adına bu bursu kazandığımı sizinle paylaşmak istiyorum. Endüstri müh liğinden mezun oldum ve bu bursa başvurdum. Bu yıl Amerika'da Sayısal Yöntemler ya da Yöneylem Araştırması üzerine master yapacağım. ılgilenen, merak eden olursa detaylarını da paylaşırım.

4. 28 Aralık 2009
  5. 34moni53

34moni53 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    merhaba ayrıntılı bilgi verirsen sevinirim.
    gerekli min kriterler nedir
    okul ortalaması les sonucu vs gibi kac olması gerekiyor

6. 30 Aralık 2009
  7. evlimutlu5

evlimutlu5 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    203
    Ödül Puanları:
    113
    evet arkadaşlar bilgisi olanlar lütfen paylaşsın hihoyyyt

8. 30 Aralık 2009
  9. White Mocha

Beğenildi:
    1.609
    Ödül Puanları:
    238
    Min. kriterler okul ortalaması;
    eğer okul dörtlük sistemse 4 üzerinden min 2,75
    yüzlük sistemse 100 üzerinden min 75 olması gerekir.
    Les bu sene son kez kullanıdlı diye biliyorum. Önümüzdeki yıldan itibaren alesler geçerli olacak.
    Alesten en az 75 gerekiyor. Fakat 75 sadece başvuru şartı. Alesinizi mutlaka 90 üstü tutun. Hatta içinizi karartmak istemem ama garantiye almak istiyorsanız 95 üzeri ales şart.. Matematikçiler 98 le bile açıkta kalabilior. Branşınıza göre yüksek almaya bakın.
    Yaş sınırı vardı. Bu sene en son 1982 doğumlu olanlar başvurabildi. seneye 1983 olur bu şart..
    Okulda disiplin cezası almamış olmak bir diğer kriter..
    Yalnız bunlardan daha önemlisi, başvurduğunuz yıl, sizin branşsınızdakilere kontenjan açılmasıdır. Örneğin bu yıl endüstri müh bölümünden 50 küsür kişilik kontenjan açıldı. Makine müh den de 60 a yakın kontenjan vardı. Fakat tekstil mühendisliğinden hiç kontenjan açılmamıştı.. geçen yıl sadece 1 tekstik mühendisi alımı oldu. Tabi 1 kişi olunca en yüksek alesi olan yerleşti. 99 küsür alesle yerleşebildi. Ben bu bursu en ince ayrıntısına kadar araştırdığım için, bölümlerinizi söylerseniz, son 3 yılın istatistiklerini sizinle paylaşırım kızlar. Çok güzel avantajları olan bir burs, ilgilenirseniz yazarım yine detaylarını..

10. 30 Aralık 2009
  11. White Mocha

Beğenildi:
    1.609
    Ödül Puanları:
    238
    Bu arada 6 Ocak da Milli Eğitim Bakanlığı YLSY bursunu kazananlara toplantı düzenliyor. Toplantıya yök başkanı ve başbakan da katılıyor. Muhtemelen canlı yayın olacak. Canlı yayın olmasa bile daha sonra tv de yayınlacak. ılgilenenler şimdiden izleyip bilgi alabilirler..

12. 30 Aralık 2009
  13. decemBer

decemBer Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    131
    Ödül Puanları:
    153
    ülkeler arasında hangileri var acaba? benim bi arkadaşım londraya gitti. ama ben sade ve sadece japonyayla ilgileniyorum :)

14. 30 Aralık 2009
  15. White Mocha

Beğenildi:
    1.609
    Ödül Puanları:
    238
    o açılan kontenjanla alakalı.. Genellikle %95 Amerika İngiltere. %5 lik kısmı da AB ülkeleri, japonya ve çin de vardı. Fakat gerekli görüşmelerle ülke değişimi yapılıyor.. Mümkün yani.

16. 30 Aralık 2009
  17. decemBer

decemBer Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    131
    Ödül Puanları:
    153
    peki didem, bu olay için torpil gerekiyomu? benim giden arkadaşım belediyede tanıdığı olan birisiydi.. kızmazsınız umarım ama işleyişi hakkında kesin bilgi edinmek istiyorum..

18. 30 Aralık 2009
  19. White Mocha

Beğenildi:
    1.609
    Ödül Puanları:
    238
    yoo neden kızıyım. aynı soru benim de aklıma gelmişti.. acaba torpil yapılıyor mu diye.. çok huzursuz etmişti beni bu durum. Fakat asla torpil yok. Çünkü başvuru kriterleri sağlandıktan sonra, elemeye geçiliyor. sistemlerini zaten yayınladıkları kılavuzda açıklamışlar. Başvuru yapan kişiler ales puanlarına göre sıralanıyor. Tabi her biri kendi branşı içerisinde ayrı ayrı sıralanıyor. Aynı öss gibi. hiç bir farkı yok. Sonuçlar da daha sonra yayınlanıyor. yani kontrol etme imkanınız var. eğer sizden daha düşük puan almasına rağmen siz kazanamayıp da, düşük puanlı kişi kazandıysa itiraz edersiniz.. Zaten bütün sonuçlar açık olduğu için torpil olacağını sanmıyorum. Çünkü ales belgesi bile noter onaylı olmak zorunda.. Her belge sıkı bir kontroldn geçiyor. Ben topril olduğunu düşünmüyorum açıkçası yani inşallah yoktur..