yoğurdu nasıl yapmalıyım

Konusu 'Mart Anneleri' forumundadır ve akdenizli15 tarafından 21 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    21 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : akdenizli15
  1. akdenizli15

akdenizli15 hoşgeldin bebeğim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    selam arkadaşlar bende mart annesiyim, 4.5 aylık bi oğlum var.yavaş yavaş bişeyler tattırmak istiyorum.yoğurt vermek istiyorum.bulunduğum yerde günlük süt ya da keçi sütü bulma imkanım kesinlikle yok.mamayla yapmak da pek mantıklı gelmiyo açıkçası.açık sütle yapmayı zaten istemiyorum.bebeğim son bir aydır hem anne sütü hem mama alıyo meyve pürelerini de severek yiyo.birde pastörize inek sütünü kaç aydan sonra verebilirim.yarı su yarı süt karıştırıp verebilirmiyim

2. 21 Temmuz 2010
  3. reyyan07

reyyan07 gül Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bence pastorize sütten yoğurt yapmak hazır yoğurt vermekle aynı.güvenilir birinden açık süt alıp yapmak daha mantıklı.süte daha erken bence ama yinede sen bilirsin..

4. 22 Temmuz 2010
  5. Boddim

Boddim Batuhan'ım küçük Aşkım Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    153
    Hayatın ilk 3 yılında gıda alerjileri, çocukların yüzde 6’sında görülebilen bir durumdur. Buna çocukların yüzde 2-3’ünde görülen inek sütü alerjileri de dahildir. (Nelson. Sayfa: 1158 ) Çocuklarda bu alerjiler belirtilerini; dudaklarda, dilde, damak ve boğazda şişliklerle gösterebilir. Sindirim sisteminde ise, bulantı, kramp tarzında karın ağrıları, kusma veya ishal şeklinde kendini gösterir.

Kanda Total IgE tayini güvenilir değildir. Alerji tespit edilirse, yapılacak iş o gıdayı kesmektir. Gıda alerjisi olan çocukların yüzde 85’inde alerji 3 yaşına kadar kaybolur.

Maalesef memleketimizde, sadece yüzde 2-3 çocukta görülebilecek alerji için, çocuklara 1-2 hatta 3 sene süt içirilmemektedir. Bu yüzden, alerjisi olmayan yüzde 97- 98 çocuk ve ailesi mağdur edilmektedir. Sadece ailenin parası değil, bir de devletin dövizi telef edilmektedir. Yapılacak iş, anne sütü yetmeyenlere, sütü serbestçe içirmek ve sadece alerji görülen yüzde 2- 3 çocuğa mama vermektir. Bu en mantıklı iştir. Maksat farklı olunca, bu gerçekler ailelerden saklanmaktadır.

İnek sütüne bağlı “kronik bağırrsak kanaması” ancak çiğ süt içilmesi ile olur. (Nelson. Sayfa:1470) Sütün ısıtılması ile “heat labile” yani ısıya hassas olan özel bir proteinin parçalanması ile bu bağırrsak kanamaları önlenir. UHT veya Pastörize sütlerde bu bağırsak kanamaları görülmez

4. aydan itibaren, herne isim altında satılırsa satılsın, hertürlü sütü kullanabilirsiniz.Süt ne kansızlık yapar nede başka bir şey. Bunlar maalesef mama firmalarının kandırmacasıdır. Alabilenler için kolaylıktır, okadar. Barsak kanaması yaptığı iddiası, en büyük kandırmacadır.İlk 4 ayda bebeğe çiğ süt verilirse, mikroskkopik kanamalar yapabilir, bu özellik "Pastörize" ve "UHT" sütlerde yoktur. Zira kanama yapan protein, ısı tesiri ile parçalanır.Ne gariptirki Türkiye Avrupa devletleri arasında en az sütün tüketildiği bir memlekettir ve ne gariptirki, bu devletler arasında Aneminin de en fazla görüldüğü memlekettir. Bu bir tezat değilmidir?
    Süt içmek değil, et yiyememek kansızlık yapar. Mamaya vereceğiniz parayı ete harcayın.

alıntıdır.(dr. kadir tuğcu)

canım bence açık süt bulamıyorsan pastörize sütle yapabilirsin bebeğinin yoğurdunu çünkü her açık sütede güvenilmiyor benim oğlum küçükken benim mayaladığım yoğurdu sevmediği için sütaş baby mix verdim onunda sadesi ve elmalısı var ne güveniyorsan için nasıl rahat edecekse öyle yap bence

6. 22 Temmuz 2010
  7. akdenizli15

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    verdiğiniz bu güzel bilgiden dolayı çok teşekkür ederim.zaten bu soruyu yazma sebebim annelerimiz bize daha bebekken inek sütünü sulandırıp verirmiş ama şimdi alerjik diye bi laf herkesin dilinde .Allaha şükür inek sütü içmeme rağmen ben gayet sağlıklıyım.yoksa sonradanmı alerji yapar oldu bu süt hiç anlamıyorum.şu anda bile benim yengem aynı şekilde bebeğine inek sütü veriyo ve hiç bişey olmuyo.asıl mamalar bana hiç cazip gelmiyo içinde ne olduğunu bilmiyoruz küçücük bebeklerimize veriyoruz.gerçekten içimi rahatlattınız çok teşekkür ederim

8. 22 Temmuz 2010
  9. Boddim

Boddim Batuhan'ım küçük Aşkım Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    153
    yardımcı olabildimse ne mutlu canım mamalar banada hiç cazip gelmiyor benim oğlumda 6aylık olduğundan beri inek sütü içiyor ve gelişimi herzaman önden gitti ben pastörizeyi tercih ediyorum çünkü güvenilir süt bulmak zor sadece artık evde mayaladığım yoğurdu yemeye başladı keçi sütünden yapıyorum yoğurdunu

10. 22 Temmuz 2010
  11. handesrgzl

handesrgzl Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    canım merhaba, benım bebegımde 4,5 aylık, bızde ek gıdaya gectık, dokturmuz bir cay bardıgının yarısına ınek sutu ustune su koyup yogurt yapabılırsın dedı. ben bazen anne sutuyle bazen de inek sutu ve sudan yapıyorum ...

12. 22 Temmuz 2010
  13. akdenizli15

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    teşekkür ederim canım biz 4 mart doğumluyuz siz kaçında doğum yaptınız.bir de ek gıdayı ne şekilde veriyosunuz.oğlum meyve pürelerini severek yiyo ama sebze çorbası verdim bi kaç kez pek sevmedi muhallabiyi de meyveyle karıştırınca birazcık yiyo siz neler veriyosunuz

14. 22 Temmuz 2010
  15. frambuaz

frambuaz SIKINTI ve MUZ KABUĞU Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    Handecim anne sütüyle yoğurt yaparken sütü yine kaynatıyo musun? Nası yapılıyo bi anlatsana...

16. 26 Temmuz 2010
  17. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    101
    Ödül Puanları:
    198
    ben 6 aydan sonra inek sütünü verdim Alyaya.kimseyide dinlemedim,esmacığında verdiği bilgideki doktor benim dinlediğim doktor sadece.ben bide açık süt aldım.ki hala da alıyorum sadece 1 yaşına kadar dikkat etmeniz gereken açık süt alırken tek ineğin sütü diye belirtin,hep aynı inekten getirsin sütcünüz.
    ben hep mayaladım,hatta tatile bile gittiğimde mayaladım yani.ke4nimde o yoğurdu yiyorum.biz inek sütüyle büyüdük ey anneler,yeni çıktı bu iş...

18. 27 Temmuz 2010
  19. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    101
    Ödül Puanları:
    198
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.