Yoğurt ilk defa nasıl mayalandı?

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve husel tarafından 6 Kasım 2007 başlatılmıştır.

6 Kasım 2007
    Konu Sahibi : husel
  1. husel

husel er:) Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    Yoğurt ilk defa nasıl mayalandı?

Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde bulunan Ör-Koop İsimli dernek Mandıra yoğurdun öyküsü ve tarihçesini araştırdı.

Yapılan araştıramaya göre, milyonlarca insanın geçim kaynağı ve milyarlarca insanın en önemli besin maddesi ve Türkler'in milli yemeklerinden biri olan yoğurdun bir rivayete göre ilk olarak karınca yumurtasından, diğer bir rivayete göre melekler tarafından Hz. İbrahim'e öğretilerek mayalandığı bildirildi.

1900'lü yıllarda pastörize olarak eczanelerde ilaç olarak satılan yoğurdun, Türkler'in yerleşik hayata geçmeden besinleri daha kolay taşıyıp saklayabilmek için geliştirdikleri yöntemler sayesinde ortaya çıktığı bildirildi.

AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi ve Ör-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ertürk ve ekibi tarafından yapılan araştırma sonucu 'Yoğurt' kelimesinin Kaşgarlı Mahmut tarafından da Divan-ı Lügat'üt Türk'te kullanıldığı tespit edildi. Yoğurdun öyküsü ve tarihçesi başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:"Bugün yoğurdun nasıl yapıldığını herkes az çok biliyor. Sütün yoğurt haline dönüşmesi için eski yoğurt maya görevi görüyor. Peki insanlar sütü nasıl yoğurt haline getirdi? Yani yoğurtsuz yoğurt nasıl yapıldı? Milli yiyeceğimiz olan yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair yeterli ve kesin bir bilgi mevcut olmamakla birlikte, göçebe olarak yaşamlarını sürdüren atalarımızın yoğurt yapımında kullandığı doğal mayalar karınca yumurtalarıymış. Taşların altında yer alan küçük ve beyaz baloncuk şeklindeki taze karınca yumurtalarını ezmişler ve ısıtılan sütün altına koymuşlar. Böylece süt karınca yumurtalarında bulunan kimyasal maddeler yardımıyla mayalanarak yoğurt haline gelmiş. Başka bir rivayete göre, sütün yoğurt olarak mayalanması Hz. İbrahim'e melekler tarafından öğretilmiş. Ve bu sır halinde uzun süre babadan oğla intikal etmiş. Eski Türkçe'de yoğurt kelimesi 8. yy. metinlerinde yer alırken, Kaşgarlı Mahmut tarafından 10. yy.'da yazılan Divan-ı Lügatüt Türk ve Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig adlı eserlerinde bugünkü anlamında yoğurt kelimesinin kullanıldığı bildirildi.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray mutfağının vazgeçilmez bir besin kaynağı olan yoğurt, Kanuni Sultan Süleyman Tarafından Fransa krallarından 1. Franseu ateşli ishal hastalığına yakalandığında, krala ilaç olarak gönderildi.
    Bakterileri öldürücü özelliği nedeniyle yoğurt 1. Franseu'yu kısa sürede iyileştirdi. Avrupa'da 1800'lü yıllarda tanınmaya başlayan milli yiyeceğimiz yoğurt, Amerika'da yaklaşık 70-80 yıl önce tanındı. 1900'lü yılların başında ise yoğurt ilaç olarak kabul edildi ve bir dönem eczanelerde pastörize olarak satıldı".

2. 7 Kasım 2007
  3. hayaller gerçek olsa

hayaller gerçek olsa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bende hep merak eder dururdum paylaştığın için mersi canım bence Hz. İbrahim e melekler tarafından öğretildiği daha mantıklı

4. 7 Kasım 2007
  5. husel

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    ben de böyle düşünüyoruma.s.

6. 8 Kasım 2007
  7. husel

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    heros biz değerlerimize sahip çıkmazsak elbete birileri sahiplenecektir...

8. 8 Kasım 2007
  9. ysmndmr

ysmndmr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    vay bee bende merak ederdim hepp paylaşım için saol cnm

10. 11 Kasım 2007
  11. xixsxixlxixsxixl

xixsxixlxixsxixl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merak eden bi ben dimisim:)evet hz.ibrahim olayı daha mantıklı.

12. 11 Kasım 2007
  13. ferya

ferya Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    gerçekten bu yoğurdun mayalanması çok ilginç bi olay

14. 11 Kasım 2007
  15. EU1

EU1 Guest

bu benim diyebilirim ki hayatta en çok kafamı meşgul eden ve bir türlü içinden çıkamadığım bir soru... hz. ibrahim olayı mantıklı gibi (?) ama yine de bilimsel olarak tam bir sonuca ulaşılmadan okeylemek doğru değil bence. yani bilim çaresiz kalmış mı bu konu karşısında? :uhm: hz. ibrahim'in ilk mayalama olayını belgeleyen yada kanıtlayan bir şeyler var mı? yadaaa: en azından bir rivayet...? CADIARZU ne bileyim yani insan ilk etapta inanıyor ama delilde arıyorsun yani... açıkcası bu cevap ve araştırma sonucu beni kesmedi arkadaşlar...

16. 13 Kasım 2007
  17. EU1

EU1 Guest

:kahve: merhabalar, ben metaryalist biri değilim açıkcası... ruhani konulara bilimden daha uzak değilim. ayrıca bilen için: bunların her ikisinin aslında içiçe olduğu kanısındayım. ama neden ibrahim peygamber? ve hikayesi ne? bir dayanağı vardır bu tezi ortaya atanın herhalde... yani nasıl çıktı bu iddia ortaya? öyle ya, neden isa ,musa, nuh, davut, idris vs. değil de, ibrahim peygamber? bilimsel olma olasılığı çok yüksek olduğu için bilimsel kısmını irdelemiştim... zira biri çıkıp bunun sırrı şudur derse: neden ve nasıl? demek günah mı olur sizce? yoksa pek bir mantık getirilmemiş bu cevaplarla avunmak istemeyişim yanlış mı olur? ben ruhani, yahut bilimsel: bir açıklaması olup olmadığını sormuştum sadece. eğer yok ise: inanmamak inançsızlık değil, inanç sömürüsüne karşı durmaktır bence... sevgilerimle!

18. 14 Kasım 2007
  19. medinella

medinella Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    :roflol: mısırı ilk patlatan büyük ihtimalle mısır patlayınca ordan kaçmıştır...sonra patlama durunca yani mısırların hepsi patlayınca gelip bakmıştır bu beyaz beyaz şeylerde ne acaba ?diyerek ne olduğunu anlamak için bir tane mısırı agzına götürmüştür...aaaa ne kadar güzel bişeymiş bu diyerek yemeye devam etmiştir... :roflol: çok güldüm valla bende mısırı merak ettim şimdi.... :roflol:

yogurtuda merak etmişimdir arasıra bence oda tesadüfen bulundu....:smiley-cool: