YÖK öğrenci kontenjanını artırdı

Konusu 'Üniversite' forumundadır ve Dishe tarafından 29 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

29 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : Dishe
  1. Dishe

Dishe ✿❤aŞk-ı KıYaMet❤✿ Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın başkanlığında üniversitede kontenjan artırımını görüşmek üzere toplandı.
    YÖK Genel Kurulu, dün YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın başkanlığında üniversitede kontenjan artırımını görüşmek üzere toplandı. YÖK binasında üye tamsayısıyla (20 üye) başlayan toplantı sürerken Prof. Özcan, Başbakan Erdoğan ile görüşmek üzere Başbakanlık’a gitti. Görüşmenin, üniversitelerde kontenjan artırımının ele alındığı güne denk gelmesi dikkat çekti. Erdoğan’ın, YÖK Başkanı ile görüşmesi sürerken, YÖK’ten kontenjan artırımına ilişkin açıklama geldi. 2008-2009 öğretim yılında üniversitelerin örgün lisans düzeyindeki kontenjanlarının 130 binden 154 bine, lisans düzeyindeki ikinci öğretim kontenjanlarının 33 binden 51 bine yükselmesi kararlaştırıldı. Kontenjan artırımının 9 ret oyuna karşılık 11 evet oyuyla alındığı belirtildi.

Bu arada geçen hafta toplanan Üniversitelerarası Kurul, üniversitelerin altyapı, bütçe ve akademik personel sıkıntısı yaşadığını bildirip, bu nedenlerle kontenjanların artırılmasını son derece sakıncalı olduğunu açıklamıştı.

YÖK ikiye bölündü

Kontenjan artırımına 20 üyenin 11’i onay verirken, 9 üye söz konusu artırıma karşı oy verdi. YÖK’ün muhalif kanadını oluşturan Prof. Fikret Şenses, Prof. Tunçalp Özgen, Prof. Nemci Yüzbaşıoğlu, Bülent Serim, Prof. Ali Ekrem Özkul, Prof. Mustafa İlhan, Prof. Atilla Eriş, Prof. Engin Ataç ve Prof. İsa Eşme “Kararın plansız programsız alındığı, üniversitelerimizin okullaşması sonucunu doğuracağı, kaliteyi düşüreceği ve gerekli kaynağın bulunması gerektiği” gibi sebeplerle katılmadıklarını bildiren bir açıklama yaptı.

2. 29 Mayıs 2008
  3. Efla

Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    bence artırılmamalıydı.
    ünv lerde nicelik artıyor ama nitelik düşüyor.
    mezun olan öğrenciler iş bulmakta zorlanıyor. ünv mezunu işsiz sayısı hızla artıyor.
    altyapıyı hazırlanmadan bu kararlar alınıyor.

kendi mesleğimden örnek verecek olursam,
    okullarda öğretmen açığı var, ama atamalar yapılmıyor.
    sonuçta mezun öğretmenler ya evde oturuyor, ya üç kuruşa dersanede çalışıyor ya da meb de vekil öğretmenlik yapıyor(branşa göre değişiyor).

4. 29 Mayıs 2008
  5. lotus79

lotus79 kuzucuklarıma kavustum:)) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    aynen katılyorum arkadasım bu olay sadece kalıteyı dusurur.gunumuzde bır suru bolum sadece ışsız ordusu yetıstırıyor malesef.ınsanlar okurken maddı manevı yıpranıyor,ödülü işsızlık.........bır cok kışı okurken 1 ayda yaptığı zorunlu masrafa neredeyse denk gelen bır maaşa calışıyor.......

6. 29 Mayıs 2008
  7. kokohantes

kokohantes Bir bedende 3 kalp :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Bence kesinlikle arttırmamalıydı.Belki şu an için öğrenciler seviniyordur üniversiteye girme şansları yükseldi diye, ama sonra ne olacak?Kendimden örnek vereyim.Türkçe öğretmeniyim ama evde oturuyorum en verimli en istekli zamanlarımda evde oturuyorum ve benim gibi o kadar çok insan var ki.Atama bekleyen öyle çok öğretmen var ki,tabi öğretmen açığı da.Noluyor devlet atama yapmıyor ya da yapıyormuş gibi gösteriyor ücretli çalıştırıyor, sözleşmeli çalıştırıyor.Aynı şey diğer branşlar içn de geçerli.Öğrenci sayısı artacak peki eğitimin niteliği artacak mı? Hİç sanmıyorum.Yine bu işten de bir çıkarlarının olduğunu düşünüyorum.Ve çelişkiye bakın ki bu kadar atama bekleyen öğretmen varken ve devlet yeterli atamayı yapmazken kontenjan yükseltilen bölümlerden biri Eğitim Fakülteleri...Çok yazık insanlara bu yapılmamalı...

8. 29 Mayıs 2008
  9. SEN_KOLIK

SEN_KOLIK herkez YALANCI!! Pro Üye

Beğenildi:
    1.032
    Ödül Puanları:
    163
    arkadaslar ben size katilmiyorum issiz kalmalari egitimsiz kalmalarindan daha iyidiryerimseniben

10. 29 Mayıs 2008
  11. cinsilatif

cinsilatif sana emanet... Pro Üye

Beğenildi:
    196
    Ödül Puanları:
    163
    kontenjanın artılılmasıyla nitelik düşecekmiş
    hangi nitelik!!!
    zaza nın dediği gibi işsizliktense alacağı eğitimin niteliksiz de olsa mutlaka kişiye katacağı bişeyler olduğuna inanıyorum.
    bi öss annesi olarak ayrıca bi başka sevindim bu habere

12. 29 Mayıs 2008
  13. rockerx

rockerx Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu yıl kazanmak sart oldu:pPPP

14. 30 Mayıs 2008
  15. Efla

Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    eğitim sadece kişiye birşey katması için verilmez.
    doktorların,mühendislerin vb meslek gruplarının yeterli donanımla mezun olmaması başka insanlara da zarar verir.

16. 30 Mayıs 2008
  17. lotus79

lotus79 kuzucuklarıma kavustum:)) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    arkadasım tabıkı egıtım şart ama turkıye sartlarındasınız tabıkı kalıte dusecek.mısal devletın her yıl besbın ogretmene ıhtıyacı var,ama sırf mıllet okusun dıye fakulteye onbın kısı alsın,bu oğrencıler maddı manevı yıpransın sonra eğıtım zayıatı olsunlar.bızım korkumuz kontenjan çoğaldıkca işsizligin artması.ayrıca bıldıgım kadarıyla bu yıl kı oss adayları zaten şanslı,lıseler 4 yıl a cıktıgı ıçın mezun vermıcek dolayısıyla aday sayısında onemlı bır duşuş olacak.

18. 30 Mayıs 2008
  19. Kalemdarbesi

Kalemdarbesi cαяρє Đίє&#3 Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    cnm bizde öyle sanıyorduk ama gecen yıla göya 500 daha fazla katılmış açıklanan haberlere göre fisfisfis