Yre ans

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve yesilim tarafından 1 Haziran 2007 başlatılmıştır.

1 Haziran 2007
    Konu Sahibi : yesilim
  1. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    YÖRE ANISI
    O yörenin de her yer gibi kendine has sözcükleri vardı..Babamla o mis portakal kokulu yerde, ikinci günümdü..Görevli erzak getirmiş,bana sesleniyor..“Abem.. endenleri,ayınoyunları hindi aldım ora kodum”...Erzakları görünce anlıyorum da Ali ağabeyin ne dediğini anlamıyorum..Sadece hindiyi biliyorum...Teşekkürle yolluyorum onu..
    Erzakları yerleştiriyorum,hindiye bakmağa gidiyorum..Yok....Kaçtımı diye aşağı yukarı bahçeyi arıyorum yok..Acaba uçmasın diye ayacıklarını mı bağladı,girişteki boş sandığa mı koydu... yok..
    Babamı telefonla arıyorum “Hindi yollamışsın ama kaçtı mı ne..“Yok kızım hindi mindi yollamadım az sonra yemeğe geliyorum konuşuruz “diyor.
    Geliyor,anlatıyorum “Ali ağabey bir şeyler dedi hindiyi oraya koydum gibilerden” Babam katılıyor gülmekten. “Endenleri,ayınoyunları hindi ora kodum..”demek “aldıklarımı şimdi oraya koydum”..demekmiş.. (Şimdi olmuş hindi)..Çok hoşuma gitmişti.Babam arkadaşlarına anlatmış lâf sarmış tüm yöreyi,hindi lâfı ve kahkahaları..

Hadi çimmeye gidiyoruz diye geldi yeni arkadaşlarım..Öyle baktım ki yüzlerine..Elleri ile yüzme işareti yaptılar...İçeri mayo giyme bahanesi ile kelimeyi yazdım ve karşılığını..
    Limanda oturuyoruz.,turistler gelmiş bir otobüs...Aşırı açık saçık giyinmişler.Hele oralar için epey açık...Arkadaş dirseği ile dürtüyor..“Valla bakalak kaldım,ne bu böyle” diyor..“Şaşkınlıkla baktım kaldım” anlamındaymış.Neticede konuşamadım ama anlıyordum artık o hoş sözleri...
    Ali abem benim.Pepsi kolaya daima “Tepsi cola” derdi.Çok uğraştım,düzeltsin diye olmadı... Bir gün bana bozuldu..“Pırak(bırak)abem pırak.Kırk yıllık Tepsiyi gavurca yaptınız Pepsi” dedi.Kulakları çınlasın.
    Gittiğim her değişik yöre konuşmaları ilgimi çekmiştir..Can kulağı ile dinler notlar alırım
    Var mı bildiğiniz değişik yöre sözcükleriniz..Paylaşalım mı ..

Yeşilimin anılarından duygularıa.s.

2. 1 Haziran 2007
  3. Nixe

Nixe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sevgili yeşilim,ben şu ana kadar fazla bir yerde bulunmadım açıkcası,ama ilk Alanyaya geldiğimde değişik sözcükleri dikkatimi çekmişti..Ayrıca konuşurlarken kelimeleride uzatıyorlar...mesela napan seeeeeeeeeeen(napıyorsun sen)fazla biryerde bulunmadığım için çok fazla şey bilmiyorum yöreler hakkında...ama arkadaşlarım paylaşımlarını büyük bir zevkle okuyacağim...teşekkürler.

4. 1 Haziran 2007
  5. EU2

EU2 Guest

cok güzeldi yesilim yazdiklarin..bende kahraman marasa gitmisdim.amcamin kizi dogum yapmisdi.14 yasinda felandim.babamin ailesi orda oldugu icin devamli giderdik.onlar konusdukca ben anneme bakar gülerdim.annemde kaslarini catar sus isareti yapardi.ayip derdi.bir arkadasi gelmisdi ziyaretine amca kizinin.nasil oldun nurgül dedi..bitiiii dedi.sende hasdaymissin sen nasil oldun dedi..oda bitii bitii dedi....ben tabi pikkkliyarakdan odadan bi ciktim...yaaaa aklima geldi yine gülesim geldi.daha aklima geldikce yazarim yesilim.(Bu arada bitiii demek biraz demekmis)SEVGIYLE:::

6. 1 Haziran 2007
  7. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Nixe Alanyaninda Kendine öz şivesi Vardir Henüz Karşilaşmamişsin
    Ceyhanli Bitii Ha.....teşekkürler Canim Ben çok Seviyorum Yöre şivelerini.

8. 2 Haziran 2007
  9. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    yağmurcuğum hoş geldin (ne örüyon ablacım..)Yine gelmiş yorumunu katmışsın .teşekkürler canım.

10. 2 Haziran 2007
  11. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    hindimi gördün yazıyı.. olsun gördün ya..:):)
    yıllardır güleriz biz fuşya..sağol canım.

12. 2 Haziran 2007
  13. dsntr

dsntr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Yeşilim benim kavanoz hikayesine benziyor anlattıkların.Benim annem denzilide dogup büyümesine ragmen aslen Konyalıdır.Ve ben 8-9 yaşlarındayken köye gezmeye gitmiştik.Bizi baga gezmeye götürdüler annemin halası bana tugba şurdan seyirtde gavenezi kap gel dedi.Ben bagın içinde dört dönüyorum kavanoza benzer birşey yok geldim yok dedim evde unutmuşsunuz.Hala şöyle bir döndü ahana orda 4çizi var görmeyonmu dedi.Bakıyorum bakıyorum yok megerse domatese gavenez diyorlarmış bende kavonoz anlıyorum.Hala bir araya gelindiginde dalga gecerler. Kördür bu azıcık 4çizi domatesi bulamadı diye.
    Ayrıca onların kullanıp bana yabancı gelen birkaç kelimeside şunlar
    ustul:bildiniz dış kapının önü
    sokak:evin içinde ilk giriş şimdiki adı hol
    köşk:balkon
    evin:mutfak
    eşik:kapı
    çelebi:kayın(gelin eşinin tüm erkek kardeşlerine o şekilde hitap eder)
    abla:yenge demezler hiç ben küçükken o yüzden herkesi kardeş zannerdim.

Canım aklıma gelenler bunlar inşaallah topicine ufacık bir faydam olmuştur.

14. 2 Haziran 2007
  15. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    DSNTR..Teşekkürler canım.Hem not aldım hem güldüm.Çok ama çok hoş yöre sözcüklerimiz var.Keyifle dinliyorum her zaman.

16. 3 Haziran 2007
  17. ffcamdankalp

ffcamdankalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yeşilim paylaşımını çoktan gördüm ama şiveler dilim dönmüyor. aklımdada tutamıyorum,

Trabzon'a, Rize'ye, Sivas'a, Balıkesir'e Mersin'e gittim
    o kadar duymuşumdur biri aklında kalsın nerde?

Of'ta bikaç kelime örenmiştim,

muncur= dudak
    gargaris= çığlık (yanlış hatırlamıyorsam)
    pulim= canım
    bide nasiiiiiiii işte nasıl

bugünde Sarıyer'de Garipçe isminde bir köye gittim
    birde çeşme başı buldum teyzem çamaşır yıkıyordu
    bende meyvleri yıkıycaktım benle öylede güzel konuştu
    senin paylaşımın aklıma geldi
    anlamadım ki dedi bişeyler ama,
    yani demek istedini anladım güzel yıka kumlu falan diyordu ama güzel şivesiyle.
    ben yine aklımda tutamadım,

ama benim annemin bazı şiveleri vardır
    bayada gülerler
    inaktar der anahtara
    bide
    mermel der vernele

bu kişisel midir yöreselmidir bilemiycem :Roflol::Roflol:

öpçükler...

18. 3 Haziran 2007
  19. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Camdankalbim..Benim anneanneminde kendine has sözcükleri vardı..
    Kahveye kayfe..Talebeye okullu derdi..Coğrafyaya cografya
    Yer etmiş asla vazgeçmezdi değiştirmek için uğraşmazdı.Onlara yakışırdı o sözcükler.Annenede yakışmıştır mutlaka.