yüksek lisans yapanlar yardım edin!boşta kalma korkusu mahvetti:(

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve persiangirl tarafından 26 Eylül 2010 başlatılmıştır.

26 Eylül 2010
    Konu Sahibi : persiangirl
  1. persiangirl

persiangirl Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    arkadaslar ben b sene tarih bölümünden mezun oluyorum ve yüksek lisans yapmak istiyorum.ama nerden baslayacağım nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.aranızda yapan varsa ne önerirsiniz?ales ve üds ye hazırlanacağım kaç puan almalıyım?mülakatlarda ne sorarlar hiç bilmiyorum.boşta kalma korkusu psikolojimi alt üst etti ne olur fikir ve öneride bulunun hangi üniversitelere başvurayım nispeten kolay olan varmıdır?

2. 26 Eylül 2010
  3. Ezberbozan

Ezberbozan Canparçam... Oğlummm... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    41
    Canım öncelikle Ales'e girip en az 70 puan alman gerekiyor. Eğer dil bilgin iyiyse üds ye gir 5 yıl geçerliliği var aldığınm puanın. Eğer Üds den de iyi bir puan alırsan yüksek lisansını tercih ettiğin bir üniversitede araştırma görevlisi olarak yaparsın yani para da kazanırsın. Yok eğer dil bilgim yok diyorsan Ales'ten yüksek bir puan almaya bak canım. Çünkü yüksek lisans için Ales puanının %60 ını alıyorlar. Tabi gno'nun da bir hayli iyi olması gerek en az 3.00 mesela. Çünkü sen gibi yükseğe başvuran çok öğrenci olacak ve hepsi de başarılı öğrenciler olacaktır muhtemelen. Çünkü sözel bölüm öğrencilerinin ortalamaları her zaman daha yüksektir. Sen şimdi ortalamnı yüksek tutmaya çalış ve alese hazırlan. Umarım yardımcı olabimişimdir. Şimdiden başarılar diliyorum canımyerimseniben Tabi aslolan yüksekten sonrasıdır. Eğer sağ kalmayı başarabilirsen ki bu zor bi süreçtir. Ne demek istediğim daha iyi anlarsın.

4. 26 Eylül 2010
  5. temmuziki

temmuziki Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    153
    tezli yapmak istiyosun sanırım
    ben tezsiz yapmıştım yani formasyon oluyor senin formasyonun yok sanırım?

6. 26 Eylül 2010
  7. hlll

hlll Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben şuan tarih den yüksek lisan yapıyorum.(Tezli) Çok iyi bir üniversitedeyim canım ales çok önemli alesini 70 üstü tutmaya bak üds her üniversitenin barajı değişiyor.Bununla ilgili özel bir sorun varsa cevaplayabilirm ama asıl önemlisi yüksek lisans sonrası ne olacağı açıkçası yüksek lisansa başvurmadan önce her şey yüksek lisansmış gibi zannediyordum ama öle değilmişş yani hiçbir şey olmuyor.Hala elimde hiç bir şey yok boşluktayım desem yeridir.Bir de herkese dert anlatmak zorunda kalıyorsun geleceğe dair planlarınla ilgili yaşadığım şeylerde cabası.Kusura bakma hevesini kırdıysam çok özür dilerim.Yüksek lisans yapmak çok iyi bir duygu ama iyi karar ver, çok yorucu ve yıpratıcı kararın kesinse sonuna kadar da git başarılar dilerim

8. 26 Eylül 2010
  9. persiangirl

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    çok çok tesekkür ederiim iyi dilekleriniz için arkadaslar.canım ingilizceme güveniyorum ve çokta seviyorum bu yıl kursada gideceğim üds için.yani üds den yeterli puanı alırsam arastırma görevlisi olarak yapabiliyorum y.lisansımı öylemi canım?

10. 26 Eylül 2010
  11. persiangirl

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    canım alese gecen sene deneme amaclı girmiştim hiç hazırlıksız 72 almıstım sanırım yoğun çalsarak iyi bir ales puanı alabilirim.üds kursunada gitmeyi planlıyorum umarım bende basarabilrim senin gibi canım.peki yüksek lisans yapmadan doktora öğrencisi olanları duydum ama doğrumudur bilemiyorum bu konuda fikriniz varmı acaba?

12. 26 Eylül 2010
  13. persiangirl

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    yok canım bu sene bizede vereceklerdi ama kararı iptal ettiler sadece 3 lere formasyon verecekler

14. 27 Eylül 2010
  15. persiangirl

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    arkadaslar varmı baska önerisi fikri olan?inanın vereceğiniz her bilgi benım için çok önemli

16. 27 Eylül 2010
  17. hlll

hlll Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım özelden mesajını aldım ama ben cevap yazamıyorum özelden sorunun cevabını burdan vereyim 70-80 arası bir puan yeterli olacaktır alesten bizim bölümde 90 alanlar çıkmıyo maaalesef tabiki hangi üniversiteye hangi anabilim dalına başvuracaksın bu da önemli her üniversitenin standart şartları olsa da bazılarında dil ağır basıyor odtü, galatasaray boğaziçi gibi.Ayrıca direk doktoraya geçişi sormuşsun bu iyi üniversitelerde pek tasvip ediilmiyo niğde gibi üniversitelerde var kendinle ilgili biraz daha detay yazarsan hangi üniversite hangi bölüm gibi daha gerçekçi yaklaşımlarda bulunabiirim canım

18. 27 Eylül 2010
  19. persiangirl

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    tesekkür ederim canım yardımların için.izmirdeki üniversitelere basvurmayı düsünüyorum canım ama hangi ana bilim dalı olacağında netlesemedim.bu konudada önerin olursa çok sevinirim sen hangi ana bilim dalındasın?peki arastırma görevliliği hakkında ne düşünüyorsun canım ona nasıl basvuruyoruz?üds den gecerli not alırsan yüksek lisansını arastırma görevlisi olarak yapabilirsin demiş ezberbozan arkadasımız bu konuda bi bilgin varmı canım?