Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılır

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Caddy tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  6 Ocak 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 1. Caddy

  Caddy Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  7.962
  Beğenildi:
  1.760
  Ödül Puanları:
  193
  Kadınlarda inferitlite yani kısırlığın nedenlerinden bir tanesi de kadınların yumurtalıklarında üretilen ve sperm hücreleri ile birleşerek embriyoyu oluşturacak olan yumurtanın çatlamamasıdır. Çatlamayan yumurtalar spermin yumurtanın içerisine girerek döllenme olayının gerçekleşmesine izin vermezler. Bundan dolayı da kadınlar bebek sahibi olamazlar. Yumurta çatlamasını sağlamak için yumurta çatlatma iğnesi adı verilen bir tür hormon tedavisi yaygın bir biçimde yapılmaktadır. Bu yazımızda yumurta çatlatma iğnesi nasıl yapılır konusunda bilgiler verecek ve yumurta çatlatma iğnesi hakkında kadınlar kulübü, ekşi sözlük gibi başvuru kaynağı sitelerde yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar’ın yaptığı yorumlar sizlere aktarılacaktır. Şimdi gelin sizlere gebelik yumurta çatlatma iğnesi hakkında bilgiler vererek yumurta çatlatma iğnesi nedir sorusuna yanıt arayalım

  Yumurta çatlatan iğnelerde HCG adı verilen ve kadınlarda salgılanan bir hormon bulunmaktadır. Zaten yumurtaları çatlamayan kadınlarda yumurtaların çatlamamasının en önemli nedeni HCG hormonunun eksik salgılanıyor olması veya hiç salgılanmıyor olmasıdır. HCG aynı zamanda zayıflama sektöründe de zayıflama damlası adıyla kullanılan bir hormon olup kadınlarda doktor tavsiyesi ile kullanılmasında fayda olan bir hormondur.
  Doğal şartlarda kadında bir siklus döneminde bir kez yumurtlama (ovulasyon) olur ve yumurtanın (ovum) ortalama 24 saat kadar döllenebilme yeteneği mevcuttur. Dolayısı ile kadının bir siklus içinde gebe kalma şansı çok fazla değildir. Ovulasyon, kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle bir adet döneminin ortalarında olur. Örnek vermek gerekirse; 26-28 günde bir düzenli adet gören bir kadında ovulasyon günü siklusun 13-17 günleri arasında ki bir gün olabilir.

  Haftada en az iki kez düzenli cinsel ilişkisi olan ve çocuk olmasın diye herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan bir kadın, eğer 1 yıl içinde gebe kalamıyor ise , eşi ile birlikte değerlendirmeye alınmalıdır.

  Ovulasyon Takibi

  Adet kanamasının olduğu ilk günü 1. gün olarak kabul edersek, siklusun 3.-4. günü vajinal yol ile ultrasonografi yapılır. Her iki yumurtalığın (ovaryum) görünümü ve içindeki folikül sayıları değerlendirilir. İkinci ultrasonografik inceleme, ilk değerlendirme sonuçları göz önünde bulundurularak, yaklaşık siklusun 7.-9. günleri arasında yapılır. Folikül gelişimi kayıt edilir. Bu bulgular göz önünde tutulmak kaydı ile siklusun 11-12. günleri tekrar inceleme yapılır. Normal şartlarda yumurtanın hangi yumurtalıkta gelişeceği belirmeye başlamıştır. Bir sonraki inceleme en son yapılan inceleme bulgularına göre değişmekle birlikte 13-14 günlerde yapılır. Ovulasyona hazır olan folikül yaklaşık olarak 20-22 mm boyutlarına erişmiştir . Bu dönemde yapılacak olan cinsel birliktelik veya aşılama ( intrauterin inseminasyon) ile gebelik şansı artar. Ovulasyon gerçekleştikten sonra folikül içindeki sıvı karın boşluğuna dökülür. Ultrasonografi ile bakıldığında daha önce 20-22 mm boyutlarında ki folikül kisti küçülmüş ve büzüşmüş olarak gözlenir (Resim 1-2 ). Rahmin arkasındaki bölgede ( douglas) karın boşluğuna dökülmüş olan sıvı görülür.

  Ovulasyon öncesi
  $ovulasyon_oncesi.jpg

  Ovulasyon sonrası
  $ovulasyon_sonrasi.jpg

  Ovulasyon-Yumurtlama tarihi hesaplama için tıklayın !

  Gebeliğin Oluşumu

  Ovulasyon ile karın boşluğuna dökülen folikül sıvısı içinde gözle görülmeyen boyutlarda, kadının genetik şifresini içeren esas yumurta ( ovum) mevcuttur. Bu yumurta tüpün (tuba) içine girer. Gebelik tubanın içinde olur. Tubanın içerisinde canlı ve dölleme yeteneği olan ve erkeğin genetik şifresini taşıyan sperm var ise , sperm ovumun içine girerek döllenme (fertilizasyon) gerçekleşir ve hücre bölünmeye başlar. Bölünmeye devam ederek hızla büyüyen gebelik ürünü 4-5 gün sonra rahim içerisine geçer ve rahim iç tabakası (endometriyum) içerisine yerleşir. Gebelik bu aşama da ultrasonografik olarak görülemez ama 3-4 gün içerisinde anne ile arasında kan dolaşımı başlar ve kanda b-hCG testi ile gebelik saptanabilir. b-hCG düzeyi 1000 mIU civarında vajinal yol ile yapılan ultrasonografik incelemede gebelik kesesi görülmeye başlar.
   
  kivikivi bunu beğendi.
 2. 6 Ocak 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 3. Caddy

  Caddy Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  7.962
  Beğenildi:
  1.760
  Ödül Puanları:
  193
  Ovulasyon İndüksiyonu ve Rahim İçi İnseminasyon

  Çocuk sahibi olabilmek için en sık kullanılan yöntem yumurtanın ilaçlar ile uyarılarak bir veya çok daha fazla sayıda folikül gelişimine olanak sağlamaktır. Bunun için ağızdan alınan ilaç veya deri altına yapılan enjeksiyonlardan yararlanılır. Yukarıda anlatıldığı gibi ultrasonografik olarak folikül gelişimi takip edilir. Folikül 18-19 mm erişince folikülü çatlatmak için (ovulasyon) kalça yolu ile enjeksiyon yapılır. Enjeksiyondan yaklaşık 34-36 saat sonra ovulasyon gerçekleşir. Bu dönemde erkekten alınan spermler hazırlanarak bir kanül yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir. Böylece kadın yumurtası ile erkek yumurtasının bir araya gelerek döllenme şansı artırılmış olur. Ağızdan alınan ilaçlar ile çoğu kez 1-2 adet folikül gelişirken, enjeksiyon uygulanan kadınlarda doza da bağlı olarak 5-6 adet folikül gelişimi olur. Klasik yöntemler ile gebelik elde edilemez ise, hasta Tüp Bebek uygulamaları için sadece bu işle uğraşan merkezlere yönlendirilmelidir

  Folikül çatladıktan sonra “çatlama bölgesinde” Sarı Cisim (lat: Corpus Luteum) adı verilen bir yapı oluşur ve bu yapı progesteron hormonu üretmeye başlar.

  Sarı Cisim gebelik oluştuğunda bebeğe hormon desteği vermek üzere yaklaşık 10. gebelik haftasına kadar progesteron hormonu salgılamaya devam eder. 10. haftadan itibaren bebek kendi progesteron hormonunu kendisi üretebilecek hale gelir ve görevi devralır.

  Gebelik oluşmazsa Sarı Cismin işlevi 14 günde biter ve sarı cisim geriler. Sarı Cismin hormon salgısının durmasıyla kanda progesteron hormonu seviyesi kısa sürede düşer ve bu rahim iç tabakasının desteğini kaybederek “yıkılmasına” neden olur. Bu “yıkılma” adet kanamasıyla birlikte olur ve “yıkılan” doku kanamayla birlikte vücuttan atılır.

  Adet kanamasıyla birlikte yeni bir adet döngüsü başlar.

  Yumurtalık dokusunda adet döngüsünün ilk yarısında östrojen hormonu hakimiyetinde gerçekleşen folikül olgunlaşması foliküler evre, ikinci yarısında Sarı Cisim (Corpus Luteum) tarafından salgılanan progesteron hormonu hakimiyetinde gerçekleşen evre luteal evre adını alır.  Adet döngüsünde yumurtalıkta gerçekleşen olaylar

  Adet kanamasının ilk günü yeni bir adet döngüsünün başlangıcıdır. Bu aşamada beyin dokusunun derinlerinde yer alan hipotalamus adlı bölgeden salgılanan GnRH adı verilen hormon, hipotalamusa yakın yerleşimli hipofiz adı verilen salgı bezinden folikül uyarıcı hormon (FSH) salgısını başlatır. FSH hormonu etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir yumurta hücresi folikül adı verilen bir kesecik içinde olgunlaşmaya başlar. Bu olgunlaşma süreci tamamlandığında, olgun folikül içinde üretilen yüksek miktarlarda östrojen hormonu etkisiyle bir yandan rahim iç tabakası gelişmeye başlar, öte yandan hipofiz bezinden LH adı verilen başka bir hormon salgılanır. LH hormonu yumurta hücresini barındıran folikülü “çatlatır” ve yumurta hücresini serbest bırakır. Yumurta hücresinin serbest kalmasına yumurtlama (ovulasyon) adı verilir.  Üstteki şekli ortadan ayıran kesikli çizgi yumurtlamanın oluştuğu anı, eğriler ise LH ve FSH hormonlarının kan seviyesini göstermektedir. Hemen yumurtlama öncesinde LH (HCG) hormonunun ne kadar keskin bir yükselme gösterdiğine dikkat ediniz. Bu ani yükselmeye LH piki (pik, ingilizcede doruk anlamına gelen peak kelimesinden dilimize uyarlanmıştır) adı verilmektedir. LH pikinin oluşamadığı durumlarda folikül olgunlaşsa dahi, yumurtlama gerçekleşemez. Halk arasında “çatlatıcı iğne” olarak bilinen ilaçlar LH hormonu içerirler.
  arkadaşlar çatlatıcı iğne LH hormonunun görevini yapıyor.

  yumurta çatlatma igneleri değişik marka ve isimlerde satılıyorlar. Tabi bu iğnelerin kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

  Etiketler : yumurta çatlatma iğnesi fiyatı, pregnyl 5000 yumurta çatlatma iğnesi,yumurta çatlatma iğnesi nasıl yapılır pregnyl 5000 yumurta çatlatma iğnesi,yumurta çatlatma iğnesi hakkında kadınlar kulübü,yumurta çatlatma igneleri,yumurta çatlatma iğnesi nedir,gebelik yumurta çatlatma iğnesi hakkında,yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar,yumurta çatlatma iğnesi fiyatı,yumurtlama çatlama, yumurtlama çatlatma iğnesi
   
  kivikivi bunu beğendi.
 4. 6 Ocak 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 5. Caddy

  Caddy Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  7.962
  Beğenildi:
  1.760
  Ödül Puanları:
  193
  HCG hormonunun hamilelik üzerindeki olumlu etkilerini taklit etmek amacıyla üretilmiş bir takım ilaçlar mevcuttur. Bunlardan en önemlileri ilaçla veya kendiğinden olgunluğa ulaşan yumurtayı çatlatmak için uygulanan ve halk arasında çatlatma iğnesi olarak da bilinen iğnelerdir.

  Çatlatma amacıyla kalçadan tozu sulandırarak uygulanan pregnyl ampul ile karından yine sulandırarak cilt altına enjekte edilen Ovitrelle bu iğnelere verilen örneklerdir.

  Yine bazı durumlarda tüp bebek veya aşılama tedavilerini takiben yapılan HCG hormon iğneleri ile “”korpus luteum” desteklenmekte, bu şekilde salgılanan progesteron hormonu sayesinde gebeliğin devamlılığı amaçlanmaktadır.
   
  kivikivi bunu beğendi.
 6. 6 Ocak 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 7. Caddy

  Caddy Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  7.962
  Beğenildi:
  1.760
  Ödül Puanları:
  193
  İnfertilite tedavilerinde yumurta çatlatmak amacıyla yapılan hCG enjeksiyonları sonrasında da hatalı pozitif sonuçlar görülebilir. Bu nedenle test son hCG enjeksiyonundan 10-14 gün sonra yapılmalıdır.
   
  kivikivi bunu beğendi.
 8. 23 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : Caddy
 9. kivikivi

  kivikivi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  174
  Ödül Puanları:
  33
  Emeğinize sağlık güzel detaylı açıklamalar yapmışsınız....!
   
 10. 8 Ekim 2015
  Konu Sahibi : Caddy
 11. BRNCM

  BRNCM Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2015
  Mesajlar:
  104
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  18
  merhaba ben 2 yıllık evliyim 17-18 ay yasmin kullandım marttan beri korunmayı bıraktık ilk ay adetim 10gün gecikti sonraki ay 7 gün falan derken enson şuan 36. günde adet oldum ilk gecikdiğim ay dr kist gördü over kist adet olamadığın için olmuş dedi 3- 4 ay sonra tekrar gel bakalım dedi gittim kistler hala duruo tamda yumurtalıkların üstünde adetimin 2. günü ve 21. günü hormon testleri istedi . tekrar ultrasyon cekıldım ultrasyon dr. yumurtaların sert catlama olmuo kendını yumurtalıklardan atamıo sanırım o yuzden orada birikip kist oluşturmuş dedi. kadın dgum dr. daha görmedi kan sonuclarım cıksın ole gidicem bakalım.
  kızlar var mı böle bir durum yasayan sonucu ne tedavisi ne 2 gündğr canım çok sıkkın
   
 12. 29 Mart 2016
  Konu Sahibi : Caddy
 13. Cmle3534

  Cmle3534 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Merhabalar ben yeni uyeyim we birsey sormak istiyorum bilgisi olan arkadaslarim cewaplayabilirlerse sewinirim ☺ ben 7 aylik ewliyim doktora kasik agrisindan gittim we yumurtaliklarin buyumus agri yapio catlatma ignesi wurmamiz gerekiyor dedi . adetimin 2.gunu catlatma ignesi oldum ama kasiklarim yine agriyordu. Gittim agri kesici oldum doktor o zaman catlamamistir demis esime . ben gidemedigim icin . we benden 1 hafta kadar kahwerengi akinti geldi . sonra iliski sirasinda kirmizi bi akinti geldi . o geldikten sonra hicbisey gelmedi . ben adetin ikinci gunu catlatma ignesi olduysam ne zaman adet olmam gerekir ?