Yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak için DHEA

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Bonadea tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

Konu Takipcileri:
Bu konu 2 kullanıcı tarafından takip ediliyor.
    23 Nisan 2008
    Konu Sahibi : Bonadea
  1. Bonadea

Bonadea Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    DHEA'nın yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak için kullanıldığını okumuştum. Günlerdir eczanelere ve internet sitelerinde arıyordum ki bugün nihayet buldum. Acaba kullanıp faydasını gören arkadaşımız var mı?

2. 23 Nisan 2008
  3. tulipe

tulipe Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    neticede hormon dikkatli kullanmak gerek.Diğer kadın sitelerinde okudum recai pabuçcu önermiş başka bir doktor bunlar hikaye demiş vs görüş çok yani.En iyisi kendi doktorunuza sorun Tedaviyi o yapıyor o karar versin sevgilerimle

4. 23 Nisan 2008
  5. gulsehri

gulsehri Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    DHEA nin kullaniminda dikkatli davranmak gerektigini soyleyebilirim,benim yumurta yapma kapasitem cok dusuk oldugu icin arastirmistim ve doktorumada sormustum ama onermedi,kalp krizine yolacabiliyormus,ayrica daha bir suru yan etkisinden dolayi kullanmamami soylemisti.

6. 23 Nisan 2008
  7. Bonadea

Bonadea Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kızlar aslında haklısınız benim de çok tereddütlerim var . Aşağıdaki linkte DHEA'nın yumurta sayısını ve fertilizasyonu arttırdığını gösteren oxford kaynaklı bilimsel bir araştırma yazısı bizi çok ümitlendirdi ama ilacın üzerinde yazan "DO NOT USE IF YOU ARE A WOMAN OF CHILDBEARING AGE"( çocuk doğurma yaşındaysanız kullanmayınız) ifadesi kafamızı karıştırdı.

İngilizce bilen arkadaşlar aşağıdaki linkte yer alan yazıyı okuyup yorumlarını bizimle paylaşırlarsa çok sevinirim.

http://humrep.oxfordjournals.org/cgi/content/full/21/11/2845

8. 24 Nisan 2008
  9. pelly1

pelly1 Şükürler olsun... Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Bonadea, linkteki çalışma DHEA ile yapılmış yeni çalışmalardan biri. Yumurtlama problemi olan, yumurta rezervi düşük 25 hasta üzerinde yapılmış ve sonuçta elde edilen kaliteli yumurta ve embriyo sayısında artış görülmüş. Buna göre DHEA hormonunun etkisi olduğu sonucuna varılmış ancak tartışma bölümünü okuduğunda bu sonuçların %100 DHEA'dan kaynaklanmamış olabileceğide düşünülüyor. DHEA bir erkek hormonu imiş ve Amerika'da reçetesiz satılıyormuş. Araştırmaların daha başındalar ve net bir sonuca varmaları için daha fazla çalışma yapmaları gerekiyor. Hormonun yan etkileri sivilce, yüzde kıllanma ve seste kalınlaşma. Uzun dönem etkileri henüz bilinmiyor.
    Doktorunuza danışmadan sakın bu ilacı kullanmayın
    !!!

10. 24 Nisan 2008
  11. Ayxsxenur Amine Su

Ayxsxenur Amine Su Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben geçenlerde Anatolıa daki prof. aradım ve kullanmamı önermedi bende almaktan vazgeçtim, Bonadeacığım tedavin sırasında çörekotu ve safran yemiştin faydası oldumu???

12. 24 Nisan 2008
  13. Bonadea

Bonadea Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yok canım, hiçbir faydası olmadı ama ben zaten tedavinin ortasında kullanmaya başlamıştım. O yüzden etki etmemesi de gayet normal.

14. 24 Nisan 2008
  15. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    4
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    neye yariyormuski corek otu ve safran?????????

16. 24 Nisan 2008
  17. Bonadea

Bonadea Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Pelly, yorumun için tşkler. Bu konuda ilk araştırma 2000 yılında, diğeri 2005 ve sonuncusu da 2006 yılında yapılmış. Her üçünde de değeler birbirinden bağımsız olsa da yumurta sayısında artış görüldüğü tespit edilmiş.
    Özellikle bu son çalışmada sadece yumurta sayısında değil oluşan embriyoların kalitesinde de artış olduğunu saplanmış (Patients in the present study demonstrated better oocyte and embryo numbers as well as overall improved quality in the cohort of embryos produced in each cycle, as reflected in the significantly improved embryo scores) Bu gerçekten çok umut verici. Günlük 100 mg'ın altında kullanımlarda yan etkilerinin çok nadir görüldüğü belirtilmiş. (Adverse effects are uncommon at a DHEA dose of <100 mg per day.)

Ama uzun süreli etkileri henüz bilinmediği için "Doktorunuza danışmadan sakın bu ilacı kullanmayın" konusunda hem fikiriz.
    Long-term effects of DHEA supplementation remain unknown.

Son düzenleme: 24 Nisan 2008
  18. 24 Nisan 2008
  19. Karxixnca Kxixz

Karxixnca Kxixz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar safran basit bir bitki degil ve dikkatli kullanılması lazım uzun dönemde kansere yol açar