Yumurtalığını dondur, dilediğin yaşta anne ol

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve vicdan tarafından 22 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  22 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 1. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Kısırlığın önüne geçebilecek tedavi yöntemleri son aşamaya geldi.


  Yumurtalık ve rahim nakliyle artık hem ileri yaşta annelik mümkün olabilecek hem de taşıyıcı annelik kavramı tarihe karışacak.

  Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD)’nin düzenlediği ‘6. Ulusal Türk Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde yeni yöntemleri uygulayan bilim adamları konuyu tartışmaya açtı.

  Dünyada yumurtalık naklinin ilk uygulamalarını yapan, 8 kadının gebelik elde etmesinde rol oynayan ABD’li ünlü bilim adamı Prof. Dr. Sherman Silber, “Yumurtalık naklini bugüne kadar 9 tek yumurta, 1 de çift yumurta ikizine uyguladık. 8 kadın şu an yardımcı yöntem olmadan kendiliğinden hamile kaldı’’ diye konuştu. Prof. Dr. Silber, yumurtalık naklinin iki şekilde uygulanabileceğini belirterek şunları söyledi:

  “Birinci yöntem yumurtalığında problem olduğu için bir başkasından tüm yumurtalığı nakletmek. Bu böbrek nakli gibi. Bir diğeri ise koşulları nedeniyle anneliği erteleyen ya da kanser nedeniyle kemoterapi tedavisi görecek kadınlar için. Çünkü yumurta rezervlerinin tükenmesi ya da etkilenmesi söz konusu. Bu durumda kadından alınan kendi sağlıklı yumurtalığı donduruluyor. Yıllar sonra yeniden nakledilerek isterlerse ileri yaşlarda anne olması sağlanıyor. Çalışan kadınlardan bu yönde yoğun talep var. Şu an halen süren çalışmalar tamamlandığında 25 yaşında yumurtalığını donduran bir kadın 45’inde tekrar naklettirip doğal yollardan anne olabilecek. Yumurta bağışına da gerek kalmayacak.”

  TÜRKİYE’DE UYGULANABİLİR

  TJOD Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, Türkiye’deki tıbbın özellikle yumurtalık naklini uygulayabilecek kapasitesinin olduğunu belirterek “Tıp dünyasında büyük devrim yaratacak rahim naklini Türk jinekoloji dünyasında tartışmaya açtık. Görüşler olumlu. Deneysel aşama bittiğinde rahatlıkla uygulanabiliriz” dedi.

  RAHİM NAKLİ 5 YILA KADAR TAMAM

  Kongrede tartışılan bir diğer yöntem ise rahim nakliydi. İsveç’te bu alanda çalışan Jinekolog Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mats Brannstorm, “Rahim nakli konusunda dünyada çalışmalar 1998’den beri sürüyor. İnsandan insana rahim nakli ilk kez 2000 yılında Suudi Arabistan’da yapıldı. Başarılı olamayınca çalışmalara ara verildi. Çalışmalarımız şu an hayvanlar üzerinde sürüyor. Koyunlar üzerinde başarılı olduk. Üç-beş yıl içinde insanlar üzerinde deneme başlayacak. Rahim nakilleri doğuştan rahmi olmayan ya da kanser gibi çeşitli nedenlerle kaybeden kadınlara yapılacak. Böylece taşıyıcı annelik tarihe karışacak.”