yumurtlama konusunda deneyimi olanlarin yardimina ihtiyacim var..

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve ESTALRA tarafından 24 Mart 2010 başlatılmıştır.

24 Mart 2010
    Konu Sahibi : ESTALRA
  1. ESTALRA

ESTALRA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaslar merhaba

sizlere sormak istedigim bisey var..

Adet döngüüsü ; adetin ilk gününden baslayip 24 ila 25 gün arasinda süren ve kesin yumurtlama gününü herhangi bir sekilde ( doktor kontorolu veya ovulasyon testi vs.. ) bilen varmi aranizda ???

bir türlü anlayamiyorum nezaman ovulasyon oldugunuboshayallersmileboshayallersmile
    deneyimi olan arkadaslara ricam beni yalniz birakmayin nolurra.s.

2. 24 Mart 2010
  3. gyshnky

gyshnky Zeynep Beren hoşgeldin Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Canım eğer adet düzenin hep aynı ise yani 25 günde 1 adet oluyorsan yada iki adetin arasındaki süre sabitse eczaneden ovülasyon testi alıp üzerinde yazan günlerde yaparsan sanırım ovülasyon gününü yakalayabilirsin. Piyasada 25 30 liraya 5'li 6'lı ovülasyon testleri var. Mesela Galenik marka var. Onları kullanabilirsin.

4. 24 Mart 2010
  5. ESTALRA

ESTALRA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    öncelikle cevabin icin cok tsk ederim canim..ben almanyada yasiyorum , ovulasyon testini almayi düsündüm ama ne doktorun dedigi nede netteki sat hesaplamalarina uydugum halde bi sonuc alamadim..gün asiri calisdik . ve doktorum bana adetimin 8.günü ile 15.günleri catlar demisdi...

daha sonra dr gittim adetimin 15.günü dr muayane etti ve daha catlamamis yumurtan dedi,
    bu durumda ovulasyon testi alsam hangi kullancami bilmiyorum.sonucu göremeden cubuk biter :)
    acaba luteal fazim kisami ondami bi sorun var bilmiyorum

Son düzenleme: 14 Nisan 2010
  6. 24 Mart 2010
  7. lilyumane

lilyumane Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    108
    ben de ne zaman olduğumu kestiremiyorum.o yüzden buay ısı takibine başlıyorum.en iyisi bu olacak galiba..

8. 24 Mart 2010
  9. erenhava

erenhava Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Kolay Hamilelik ıçin ıpuçları

Merhaba Meleklerim, Gelişen teknoloji ile sağlık problemlerinin önüne geçmek adına büyük adımlar atılsada, aslında doğal şekilde beslenmemek, gerekli sağlık kurallarına dikkat etmemekten dolayı, son yıllarda çok büyük problem yaşıyor kadınlar gebelik üzerine.

Yani düşünün, bundan 10 yıl önce bizler sofralarımızda kışın domates bile bulamıyorduk. Şimdi hormonları dayıyorlar, salatalık, domates, biber.. vs tüm sebzeleri yetiştirebiliyorlar. Bizlerde bunları kullanıyoruz. Doğal olmayan beslenmeden dolayı malesef sağlık problemleri, kadınlarda yumurtlama, geç atlatılan hastalıklar, kanser ve çoğalmış durumda.

Peki kolay hamile kalabilmek için neleri yapmalı yada nelere dikkat etmeliyiz, işte sizlere ipuçları…

Uzmanlar, bayanların adet döngüsü boyunca yaşadıkları fiziksel ve ruhsal değişiklikleri takip etmeyi öğrendikleri taktirde hamile kalamama sorununu kolaylıkla çözebileceklerini belirtiyor. ışte bunun için bilinmesi gereken bilgiler ve izlenmesi gereken yol…

Adet döngüsü boyunca doğurganlık dönemlerinde rahim ağzından (serviks) gelen akıntının tipi ve miktarı, rahim ağzının biçimi ve kıvamı ile vücut sıcaklığında değişiklikler olur.

Adet döngüsü döneminde karşılaşılan fiziksel değişiklikler:

1. Rahim ağzından gelen akıntının tipi ve miktarı değişir. Vajinada (hazne) çok kıvamlı olmayan, bol, şeffaf, kaygan ve iki parmak arasında uzayan bir akıntı olduğu günler (mukus uzaması), gebelik için elverişli günlerdir.

2. Rahim ağzının biçimi ve kıvamı değişir. Adet günlerinin bitiminde sert olan rahim ağzı yumurtanın olgunlaşmasından 4-5 gün önce yumuşamaya başlar, parmakla dokunulmak istendiğinde vajinanın üst bölümünde hissedilir, yumurtlama olduğu günlerde rahim ağzı iyice yumuşar ve zor ulaşılacak derinliktedir.

3. Vücut sıcaklığı değişir. Yumurtlamadan hemen sonra vücut ısısı biraz (yarım derece kadar) artar ve yüksek kalır.

Akıntının niteliğini izlemeye dayalı yöntem için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

1. Adet kanaması tam olarak bitince birkaç gün vajinadan akıntı gelmez. Bu günler kuru günler sayılır.

2. Kuru günlerden sonra yapışkan, koyu kıvamlı ve pürtüklü az miktarda bir akıntı hissedilir. Rengi sarı ya da beyazdır. Bu akıntı bazen fark edilemeyebilir.
    3. Yumurtlama günleri yaklaşırken akıntı artar, kıvamı incelir ve görünümü berraklaşır. ıki parmak arasında uzayabilir. Vajinadan ıslaklık olarak hissedilen bu ortamda spermler rahatlıkla 3-5 gün yaşayabilir, rahim içine geçer ve yumurtayı dölleyebilirler.

4. Islak günler doğurgan günlerdir. Gebelik isteniyorsa düzenli cinsel ilişkide bulunulur, istenmiyorsa ilişkiye girilmez.

5. Yumurtlamadan sonra akıntı yine değişir. Azalır, pürtüklü ve yapışkan olur. Vajinada yine kuru hissedilir. Bu ortamda spermlerin hareketleri güçleşir, rahim ağzından geçemezler ve yaşayamazlar.

Adet sonrası hiç akıntı olmayan kuru günlerde günaşırı ilişki olabilir.

Vajinada ıslaklık hissedilince cinsel ilişkiye başlanır. ınce kıvamlı, uzayan, berrak görüntülü akıntıdan sonraki dört gün en önemli günlerdir.

Yalnızca vücut ısısını ya da rahim ağzının değişimini izleyerek doğal yoldan gebelik elde etme olasıdır.

Uyarı: Yumurtlama günleri bazı hastalıklarda, büyük sıkıntı ya da üzüntüler yaşandığında, tatil dönemlerinde değişiklik gösterebilir. Bu durumlarda izlem özel bir dikkat gerektirir. Genital yol enfeksiyonları varlığında akıntının niteliği değişeceğinden bu yöntemin uygulanması uygun değildir.

10. 25 Mart 2010
  11. ESTALRA

ESTALRA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canim isi takiibine bende senin gibi bi heycanla basladim ama adetimin 15.gününden itibaren adet günüde dahil 36.6 da sabit kaldi ve öylede hasta oldum :KK43:

birakdim o yüzdenn:kahve:

12. 25 Mart 2010
  13. ESTALRA

ESTALRA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    a.s. bilgilerin icin tskler canim...

14. 26 Mart 2010
  15. mse121822

mse121822 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    aynen bende üç aydır sonuç alamadım.bende bu ay ateş ölçme yöntemini denicem..bakalım hepimiz için hayırlısı..Allah ne zaman verirse o zaman gelicek bebişler ama bir şeyler denemek belki psikolojimi rahatlatır.

16. 27 Mart 2010
  17. nevetna

nevetna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Pardon 15. gunden itibaren olctuysen anlasilmaz ki. Ben mi yanlis anladim? Adetinin ilk gununden olceceksin. Sundan anlasilmaz, mesela 11. gun yumurtladiysan ve ondan sonra hep 36.6 civarindaysa tabii ki tespit edemezsin. Ama 1. gunden olcsen 11. gune kadar 36.4 gibi ciksa sonra yukselse ahhaaa 11. gun degismis, son dusuk atesli gunun o gun, o gun yumurtlamissin deriz. Bir de atesi en az 2-3 ay olcup genel trende bakmak lazim.

Benim sana bazi sorularim var yardim etmek icin, istersen ozelden de yazisabiliriz.

1. Hic uzayan akinti gordun mu kendinde? Gorduysen hangi gunlerde? Uzayan akinti veya islaklik genelde tuvalette, ozellikle affedersin ama buyuk abdestten sonra farkedilir. Kusura bakma cok acik yaziyorum ama.

2. Ay icinde esine karsi asiri istek duydugun zamanlari not etmeyi deneyebilirsin. Bu da bir belirtidir.

3. Atesini nasil olcuyorsun? Yataktan kalkmadan saat 6-7 gibi dil altinan ve dijitalle mi?

4. Surekli kullandigin bir ilac var mi? Ailende tiroit rahatsizligi var mi?

Bunlari sundan soruyorum. Akinti 30 yas alti kadinlarda 4 gun kadar surebilir, 2 gun normalidir. Bu akintidan 2 gun sonra yumurtlarsin genelde. Asiri istek de bugunlerde gorulur. Atesinin tam sabit gitmesi tuhaf, olcum hatasi var mi merak ediyorum. Surekli kullanilan bazi ilaclar ve tiroit hastaliklari atesi etkiler.

Ben senin yerinde olsam o doktoru sallamazdim. Kendime en az 30 ovulasyon testinden olusan bir set alirdim. Internette ucuzlari var. Reglin bittikten sonra hemen kullanmaya baslarsin. Hep ayni saatte aksam 4te. 12-4 arasi fazla sivi almayacaksin ve tuvalete gitmeyeceksin. Ilk silik cizgi cikinca ov. testlerini arttir. Mesela bir 4t bir de aksam 9da yap. Bir ay boyle test kullansan ve ates olcsen cozersin. Neden soyluyorum, cunku luteal faz yetmezligi onemli bir sorun. Sende olmadigini saniyorum, ama ogrenmek icin tek yol bu.

18. 27 Mart 2010
  19. selennur

selennur Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    paylaşımın için cok teşekkür ederim
    ben bişey sormak istiyorum akıntı 4 gün kadar sürebilir diyorsunya 2 gün normaldir yani bu ıslak dönemde ilk uzayan akıntı olduğu gün mü ilişki şart
    yani ben bu sabah o uzayan akınyı ile karşılaştım ama malum işteyim anca akşam eşimi görebileceğim yani geç mi olur
    :kedi: çalışmak için