Yumuşak yatak da; sert yatak da hasta ediyor!

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve seyran tarafından 11 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  11 Kasım 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Yumuşak yataklar bel ve sırt kavisinin bozulmasına, adalelerinin zayıflamasına, aşırı sert yataklar ise yatağa temas eden cilt bölgesinde zedelenmeye ve bel adalesinde sertleşmeye neden oluyor

  Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baktır, omurga yapısındaki kavisin, göğüs arka duvarında ve kalça bölgesinde çıkıntılı, bel bölgesinde girintili olduğunu kaydetti.
  İnsanın yürümesini sağlayan ağırlık merkezinin dengede durmasını, omurga kemiği ile bel ve sırt bölgesindeki adalelerin sağladığını belirten Baktır, şunları anlattı:


  ''Yün ve pamuk gibi yumuşak yataklar, bel ve sırt kavisinin bozulmasına, adalelerinin zayıflamasına neden oluyor. Çünkü, sırt ve bel yatağa gömülüyor. Aşırı sert yataklar ise yatağa temas eden cilt bölgesinde zedelenmeye ve bel adalesinde sertleşmeye yol açıyor. Bu da bel ağrılarına neden oluyor. Bu nedenle yumuşak ve aşırı sert yatakları tavsiye etmiyoruz. Belin fizyolojik kavisini bozmayan, bel adalelerini zayıflatmayan sünger yataklar tercih edilmelidir.''


  Baktır, kent merkezlerinde ortopedik sünger yatakların giderek yaygınlaştığını, ancak kırsal kesimlerde hala pamuklu ve yünlü yataklar tercih edildiğini belirtti.