Yurtdışındaki Atatürk Anıtlarını araştıralımmı...

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve ngs2007 tarafından 2 Mart 2008 başlatılmıştır.

  2 Mart 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 1. ngs2007

  ngs2007 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  730
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  [​IMG]
  Santiago'da Apoguindo Caddesi
  Novigod Parkında
  Atatürk Anıtı


  Şili'nin başkenti Santiago'da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk'ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi. Söz konusu rölyef Aynur Kasabalı'nın seyahatlerden birinde ortaya çıktı. Geçen yıl bir Güney Amerika ülkesi olan Şili'ye yaptığı seyahatte ilişkin izlenimlerini, şöyle anlattı:
  "Şili'nin başkenti Santiago kentinin Belediye Başkanının, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için Apoguindo Caddesi'ndeki Novigod Parkı'na, Atatürk'ün, üzerinde bazı sözlerin de yer aldığı rölyefini yaptırdığını fark ettim. O an kendim ve Türklüğümle gurur duydum. O anı kelimelere dökmem imkansız. Zamanım kısıtlı olduğu için Belediye Başkanı ile görüşemedim. Ancak tercümanım aracıyla yetkililere sorduğumda, Atatürk'ün kentte örnek alındığı, herkesin örnek alması için de bir parka Atatürk rölyefinin konulduğunu öğrendim."
  YAZININ TERCÜMESİ
  Rölyef ve rölyefin bulunduğu anıt duvarın üzerindeki yazının ise kendisini daha da şaşırttığını ifade eden Kasabalı, yazıda İspanyolca, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır" sözlerinin yazılı olduğunu belirtti.

  Çok gurur verici...

  Avustralya'nın Canberra Kentindeki anıt
  [​IMG]

  Çanakkale Muharebeleri’nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için, iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu, Avustralya’da bir Atatürk Anıtı açılmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Atatürk Anıt Bahçesi, Atatürk Kıyısı, Atatürk Girişi adı altında Avustralya’da bazı yerlerin adı değiştirilmiştir. Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına sebep olmuştur. Atatürk Anıtı ile ilgili olan bu makalede, Anzaklar’ın ve Türk tarafının önerileri, yapılan görüşmeler, anıtların dikilmesi, iki ülke arasındaki ilişkilere değinilmiştir
   
 2. 2 Mart 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 3. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  Küba(Havana)
  Kübada Atatürk'ten başka hiçbir devlet adamının heykeli bulunmamaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Büstün hemen altında ki yazı

  [​IMG]
  -------------------------------------------------------------------------------------

  Avustralya(Canberra) (ngs2007 arkadaşımın eklediği fotonun yakından görünüşü)

  [​IMG]
  -------------------------------------------------------------------------------------
  Romanya(Bükreş)
  Romanya daki ''Atatürk Meydanı'',Bükreş'te ufak bir meydandır.Bir Atatürk büstü de bulunur.Meydanda ki, bir Türk tarafından işletilen ve satın alınan otelcilerin girişimiyle bu ad verilmiş.

  [​IMG]
   
 4. 2 Mart 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 5. ngs2007

  ngs2007 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  730
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 4 Aralık 2008
 6. 2 Haziran 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 7. Ev -Hanxixmxix

  Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.647
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]
  Mexico City'deki Atatürk Anıtı
   
 8. 15 Haziran 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 9. EU1

  EU1 Guest

  2. mesaj 4. fotoğraftaki anıt Çanakkale den getirilen toprağın üzerinde.

  eğer bahsettiğim anıt bu anıtsa tabi..
   
 10. 7 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 11. ngs2007

  ngs2007 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  730
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Türk Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Havana’da heykelinin açılışı yapıldı ....
  [​IMG][/URL][/IMG]

  Bu Perşembe günü, Havana’nın tarihi semtindeki Puerto Caddesinde, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Haydar Berk, Türkiye’nin Küba Büyükelçisi Bayan Şanıvar Kızıldeli, Havana Tarihçisi Dr. Eusebio Leal Spengler, Küba Dışişleri Bakanlığı ve Küba Halklarla Dostluk Kurumu ve Havana Şehri Halk Gücü Eyalet Meclisi mensupları ile Küba’ya akredite Diplomatik Misyonlar erkanının katılımıyla gerçekleştirilen bir merasim ile, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” çağırısını beynelmilelleştiren büyük Türk Lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin açılışı yapıldı.

  Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı açılış sırasında yapmış olduğu konuşmada, bu heykelin Türk ve Küba Halkları arasındaki dostluğun ve sevginin bir sembolü olarak iki ülkenin gelecekteki jenerasyonları için bir ilham olacağını ifade etti ve Atatürk’ün, José Martí ve Fidel Castro’nun idealleriyle örtüşen Atatürk’ün bağımsızlık kavramı hakkında bilgi verdi.

  “Analitik düşüncesi, birleştirici gücü, realist görüşü, halkçı ve devrimci mentalitesi, onu, yaptığı büyük değişiklik programları vasıtasıyla gerçek milli güveni edinmiş, tarihimizdeki girişimcilerin ve daha ilerici eylemlerin yapımcılarından biri haline getirmiştir”. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, “katılımcıları yaratmaya yönelik insani öğretim sistemi ile toleranssız ve adaletten mahrum kalan tüm uluslarca gerçekleştirilen katkılara imanan” Atatürk’ün medeniyet görüşünü bir kez daha belirtti.

  Türkiye’nin Küba’daki Büyükelçisi Bayan Şanıvar Kızıldeli, heykelinin, büyük liderin en hoşlandığı şey olan denize nazır bir yerde bulunması için mümkün olan her olanağın gerçekleştirilmesinde katkısı olan herkeze teşekkür etti ve “Havana’da bulunmaktan Atatürk’ün çok mutlu olacağından eminim, şeklinde ifadede bulundu.

  Dr. Eusebio Leal, en iyi insanlık idealini oluşturmaya yardımcı olan, erdemlik, adam ve kadın olmak, millet olmak ve kültürlü olmak için daimi görevlerin ortaya çıkması hususundaki mütalaa telkinlerinin verildiği Havana’nın kalbinde yer alan yere konulmuş olan Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü vesilesiyle, “yeni heykellerin yerleştirilmesinin bir asil görev olduğu ve anıların devamına bir çağrı” olduğunu söyledi.

  Büyük Tarihçi aynı zamanda, “kapıların kanalı olan bu küçük Havana Boğazının görüntüsü önünde” ifadesiyle bu heykelin denize bakmasındaki büyük hasrete dikkatleri çekti”. “Tarih boyunca, tüm insanlığın başına gelebilecek gereksinimleri çözümlemesi gereken girişimleriyle, geçmişiyle, kültürüyle dolu bir büyük yeni ulusun istediği üzere, halkının ruhuna ellerini ve kalbini royan, çok az imanan olduğunda yaratan, yeni bir gteleceği zorlamayı bilen, hümanist, yenilmez Asier ve bir büyük öğretmeni” getirdikleri için Türkiye’ye teşekkür etti.

  Leal, Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan bu saygı ile fikirlerinin sağlamlaştırılacağına işaret etti ve bunun “uyum ve iyi ilişkiler, dürüstlük ve aynı eğilimleri taşıyan herkez ile olabileceğine inanıyoruz”dedi ve “kültür değerlerine inanmayı, pozitif hisler taşımayı, entellektüel yaratıcılığı, çoğunluk içerisinde bireyselliğin değerini bilen, dünyaya yansıyan bir güçlü iradenin modern ve yeni bir devletin temellerine oturmasının gereksinimine inanan büyük Usta’ya Hoşgeldin, diyorum” şeklinde sözlerine son verdi.

  Kemal Atatürk’ün bu heykeli, Ankara’daki Çankaya Parkında açılışı yapılarak onurlandırılmış bulunduğumuz ulusal kahramanımız José Martí’nin büstünün de sanatçısı olan Türk heykeltraş Bay Metin Yurdanur tarafından hazırlanmıştır.


  Sevgili Gazeteci arkadaşım Ayşe Yılmaz'a teşekkürler...
   
 12. 7 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 13. marbling

  marbling Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  555
  Beğenildi:
  68
  Ödül Puanları:
  108
  hepinize cok tesekkurler arkadaslar.a.s.kendi vatanimizda örümceklesmis zihniyetler kol geziyorken,baska ülkelerde atamizin anitini görmek cok gurur verici.artik uyanmanin zamani geldide geciyor bile.nasil bir vatana ve ataya sahip oldugumuzun farkina varalim..yasakkelime
   
 14. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 15. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  buda Londradaki madam tussaud mumyalar müzesinde bulunan Atatürkün mumyası
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 16. 13 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 17. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  ne kadar güzel yaa,onur,gurur kaynağımız.ellerin memleketleri bunu biliyorda,kendi ülkemizin, çoğu insanı hala kabul edemedi ya bu gerceği.çok üzüçü gercekten acı verici.
  arkadaşım ellerine sağlık,tüylerim diken diken oldu,çok duygulandım,sanki yaşıyor gibi hissettim atamı.allah nur içinde yatırsın a.s. a.s..
   
 18. 13 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 19. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  Wellington - Yeni Zellanda
  [​IMG]

  1990'ların başında açılmış ve üzerinde Atatürk’ün Çanakkale’de ölen yabancı askerler için söylediği sözler yazılı ("Kanlarını döken ve hayatlarını kaybeden kahramanlar, artık dost bir ülkenin topraklarında yatıyorsunuz. Bu nedenle huzur içinde yatın. Bizim için Johnny'ler ve Mehmet'ler arasında bir fark yok. Burada, bizim topraklarımızda yan yana yatıyorlar" diye başlayıp oğullarını kaybeden annelere hitaben "Onlar da artık bizim evlatlarımız oldular" diye bitiyor).