Yürütec neden zararli?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve xooSiBeLoox tarafından 29 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  29 Aralık 2008
  Konu Sahibi : xooSiBeLoox
 1. xooSiBeLoox

  xooSiBeLoox Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Ikinci kızımın bebeklik döneminde katıldığım bir “bebek gelişimi kursu” vardı. Orada öğrendiklerim, edindiğim bilgiler o kadar değerliydiki benim için, bu bilgileri sadece kendime saklamayıp, kendi çocuğumun doğal gelişimini desteklememeliydim. Bunu anlatabildiğim kadar çok anneye anlatmalıydım, duyarabildiğim kadar çok anneye duyurmalıydım. Çünkü hiç birimiz çocuğumuzun kötülüğünü istemeyiz, ama bazen maalesef bilmeden ona kötülük yapabiliyoruz.  Bebek gelişim kursundan paylaşımlar:  Yüreteç ilk basta ev içinde kazalara yol açıyor diye tehlikeli ama bu önerilmemesinin tek nedeni değil. Anneler nedense çocuklarının bir an önce yürümesini ister, yürüteç ile hem daha çabuk yürümeyi öğrenecekleri düşünülür ve çocuğu oyalayıp başka işlere yönelebilmelerini cazip bulurlar. Yürüteçe oturtulan bebekler ne ayaklarını düzgün yere basabilirler, ne de bacak ve sırt kasları yeterince güçlenmiştir. Genellikle anneler „ben çocuğumu yürüteçe oturttum ve çocuğuma birşey olmadiki“ diyorlar. Evet, şimdi olmamış olabilir ama yeterince güçlenmeden kullanılmaya zorlanan kaslar, belkemiğine gereken desteği veremediler. çocuk yaşta belli olmayabilir, fakat genç yaşta bel ağrısı ve migren olmanın riski çok yükselebiliyor.

  Bu çocukları oturtmak içinde geçerli. Yani eğer çocuk yattığı yerden kendi gücüyle istediği zaman desteksiz kalkamıyorsa, bu oturmak için daha hazır değil demektir. çocuklar destek ile oturtuluyor veya bebekler erken yaşta oturmaktan hoşlanıyorlar çünkü etrafı süsmek böyle daha kolay, yerde yatıp tavanı izlemek belli bir zaman sonra sıkıcı olabiliyor bebeklere. Çocuklar destek ile oturuyorlar gibi görünüyor fakat, bu destekler çocuğu tutuyor, eğer cocuk yattığı yerden kendi doğrulup oturamıyorsa sırt kasları ve boyun kasları da yeterince gelişmemiş demektir. çocuk oturur fakat sırtı yamuk durur, boyun ve kafa öne eğik. çocuk oturabiliyorsa, sırtı dimdik olabilmeli, kaslar gelişmiş olmalı, yoksa gene belkemiği için pek sağlıklı değildir.


  Bebekleri 3-4 aylık olunca ayağa kalkmaya değil, yana dönmeye yönlendirmek lazım. Bebek büyürken belli aşamalardan geçmeli, bu hem motorik gelişimi için önemli hemde zeka gelişimi için.

  Bu belli aşamalardan biri veya çoğu yaşanmadan geçilirse bu çocuğun gelişimi için bir açık yaratabilir. Mesela bebek emeklemeden yürümeye geçerse caprazhareketi otomatikleştirmedi demektir. Yani Caprazhareketlerde aynı anda hem sağ hem sol taraf vücut kısımları karşı şekilde kullanılıyor. Emeklerken aynı anda sağ bacak-sol kol, sol bacak-sag kol hareket ediyor. Böylelikle sağ ve sol vücut kısımlarının koordinasyonu çalışılıyor. Bu çalışma beyin gelişimi icin çok önemli. Sağ vücut tarafın hareketleri %80 sol beyin yarısında bulunan sinir hücrelerinden yönlendiriliyor. Sağ beyin yarısı da genellikle sol vücut tarafını yönlendiriyor. Emeklemek bir bebek için çok büyük bir başarı, çünkü ilk aşamada nasıl emeklenilir diye bir plan oluşturur beyin, ondan sonra uygulanır. Bu plan işe yarıyorsa bu belli sıralama, hareketlerin otomatikleşmesine kadar tekrar tekrar denenip uygulanır. Otomatikleşme aşamasına ulaşıldığında bu plana artık ihtiyaç duymaz bebek ve bu plan beyin deposuna yerleştirilir. Bu öğrenilen hareketler yani emeklemek artık düşünmeye gerek kalmadan uygulanabilir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse: Yeni bir iş yerine başladınız ve yolu bilmiyorsunuz, sadece adresi biliyorsunuz ve elinizde şehir haritası var. İsyerinize ulaşmak için şehir haritasına bakarak, size göre en uygun yolu kararlaştırıyorsunuz, bu sizin “haraket planınız”. Bu Yolu defalarca gidip gelirseniz, yolu ezberlersiniz, ve bir müddet sonra bu kafanızdaki plana gerek kalmaz. Bazı insanlar evden işe veya işden eve gittiği yolu kafasında öyle otamatikleştirmişlerki, başka yere gitmek için yola çıksalar bile, o otamatikleşen yola girebiliyorlar, düşünce başka yerde olsa bile.  Bizde de oturma destek malzesi (Bouncer) vardı, kurstan sonra kaldırdım.
  Bebeklerin oturabilmesi için hazırlanmış olan bu araçlar da zararlı. Çünkü bir bebek bunlarda oturunca öne egilmeyi, öne doğrulmayı, önünde bulunan oyuncaklara uzanmayı öğrenir, fakat bir bebeğin gelisimi öne doğru değil yana doğru desteklenmeli, yani bir bebek yattığı yerden yana dönmeye teşvik edilmeli, çünkü yana dönme aşamasından sonra emeklemeye geçer. Bu oturaklarda oturan bebekler yana dönmeden önce öne doğrulmayı öğrenir ve bu gelişiminde bir duruşa veya bir önemli basamağın atlanmasına sebep olabilir.  Bu aletlerin neden satıldığı konusuna gelinince: hiç bir geliştirici yanı yok, sadece para kazanmak için üretilmiş bir ürün. Bebekler için bunlarda oturmak daha zevkli tabi, etrafı süzmek daha kolay. Ama çocuk beline zararlı.

  SiBeL
   
 2. 31 Aralık 2008
  Konu Sahibi : xooSiBeLoox
 3. yaxgxmur sxixla

  yaxgxmur sxixla Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2008
  Mesajlar:
  117
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok teşekkürler arkadaşım ıyı oldu kafamdaki soru işaretini çözmüş oldun.sayende herkesin kafasındaki işaret azalmış olucak...
   
 4. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : xooSiBeLoox
 5. xooSiBeLoox

  xooSiBeLoox Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Asla "Aman birsey olmaz" deyip, gecilmemeli bu konularda!
   
 6. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : xooSiBeLoox
 7. solaris

  solaris Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  85
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürler paylaşımınız için çok faydalı bilgiler.benim kızımda 6,5 aylık neredeyse desteksiz oturuyor ama benim içim hiç rahat değildi.bundan sonra daha dikkatli davranıcam.
   
 8. 7 Ocak 2009
  Konu Sahibi : xooSiBeLoox
 9. hidennisko

  hidennisko çiçekli böcekli :)) Pro Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.302
  Beğenildi:
  36
  Ödül Puanları:
  148
  çok teşekkür ederim arkadaşım
  çok güzel acıklayıcı ve yumuşak bir yaklaşımla anlatmışsın
  ben de biliyorum zararını
  bu yüzden oturtmuyorum
  arada müzik kutusu ile oynaması için koyuyorum
  ama ayakları yere değmiyor ve en fazla 5 dkka
   
 10. 24 Şubat 2009
  Konu Sahibi : xooSiBeLoox
 11. xooSiBeLoox

  xooSiBeLoox Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Bende okudugunuz icin tesekkür ederim. Gözlerinize saglik. Ama gercekten suistimale gelmemesi gereken bir konu, ama iste... Anliyanlara...
   
 12. 17 Aralık 2010
  Konu Sahibi : xooSiBeLoox
 13. qtahyali43

  qtahyali43 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  teşekkürler işime yaradı bubilgiler