yürüteç...

Konusu 'Şubat Anneleri' forumundadır ve emirhan26 tarafından 29 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 1. emirhan26

  emirhan26 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2008
  Mesajlar:
  94
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kızlar merhaba,
  dün çarşıda alışverişe gittiğimizde bir oyuncakçıda kuzumu yürüteçe bindirdim.Merak etmiştim. Amaaaaan bir sevindi benimki bir oraya bir buraya müzikli düğmelerine bastı.Ben bir duygulandım onun büyüdüğünü o zaman daha da hissettim.Daha gözünü açamazken fındıklarımız nasılda büyüyüverdiler.Allah cümlemizinkine ömür sağlık nasip versin inşallah...Ya çok alasım geldi yürüteçi ama sizlere de bir danışayım dedim.Kullanan ve kullanacak olan varmı? alsam mı?Ne dersiniz?emirhan çok hareketli acaba iyi mi olur yoksa daha mı kötü bilemedim yaaaa:ecrin_bebek::nazar:
   
 2. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 3. EU3

  EU3 Guest

  Yürüteç kullanımının aile bireylerine kolaylık sağladığı için tercih edildiğini belirten Doğan, “Ev içindeki bireylerin rahat etme isteği, yürütecin bebeğe eğlenceli gelmesi, bebeğin sağlıklı gelişiminden daha önemli olamaz” dedi.

  Yürütecin, yürümeyi hızlandırdığı yönündeki görüşlerin yanlış olduğunu ifade eden Doğan, yürütecin yanlış yürüme alışkanlıkları kazandırabildiğine dikkati çekti. Doğan, yürüteçlerin, yanlış kasların yanlış zamanda güçlenmesine neden olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
  “Yürüteç, çocuklarda orantısız adale gelişimine neden oluyor. Bebeklerin parmak üzerinde yükselerek yürümeye çalışması, bacağın arka tarafındaki adalelerde aşırı yüklenme yaratıyor. Ön taraftaki adaleler ve kalça kasları zayıf kalıyor. Ayakta deformasyon ve şekil bozukluğu, arka taraf tendonlarda kısalma görülüyor. Parmak uçlarına basmaya alışan bebek, topuklarına basmakta zorlanabiliyor.”

  Yürüteç kullanımının, bebeğe geçmesi gereken basamakları atlatarak erken hareket özgürlüğü sağladığını da dile getiren Doğan, sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma ve ayağa kalkma gibi aşamaların bebeğin kaslarını güçlendirdiğini söyledi.

  “ANNE YARDIMIYLA YÜRÜMESı ıLETıŞıMı KUVVETLENDıRıR”
  Yürüteç kullanımı yerine anne-babanın bebeklerinin ellerinden tutarak adım atmasına yardımcı olmalarının, duygusal iletişimi kuvvetlendireceğini ifade eden Doğan, “En doğru olanı, doğal seyrine bırakmaktır. Bunun dışında anne-baba tarafından yürütülmeye çalışılmalıdır” dedi.

  Doğan, özellikle erken dönemde yürüteç kullanılmasının, hazır olmayan eklemlere yük bindireceğini belirterek, bebeğin, dengeli ve sağlam adımlarla yürümek yerine hızlı ve dengesiz yürüyebildiğini kaydetti.

  Yürüteç kullanmakta ısrarcı olan ailelere, 8. aydan önce bebeklerini yürütece bindirmemeleri uyarısında bulunan Doğan, yürümenin 9-10. aydan itibaren başladığını, sağlıklı bir bebeğin 14. aya kadar yürümesi gerektiğini söyledi.

  YÜRÜTEÇ KAZALARINA DıKKAT
  Yürütecin, sık sık ev kazalarına ve bebeklerde ciddi yaralanmalara neden olabileceği uyarısında bulunan Doğan, kazaların genellikle merdivenden yuvarlanma, yanma, elektrik çarpması, kablolara takılma ve zehirlenme şeklinde olduğunu söyledi.

  Yürüteçle meydana gelen kazaların, aniden ve aile bireylerinin yanındayken olduğunu vurgulayan Doğan, bebeğin, yürüteçle hızlı ve kontrolsüz hareket edebildiği, eşyalara uzanabildiği için tehlikeye açık olduğunu kaydetti.

  Bebeğin yürümeye başladığında ortopedik ayakkabı giymesinin de şart olmadığını belirten Doğan, “Ortopedik ayakkabı, ortopedik özürlüler içindir. Normal bir çocuğun buna ihtiyacı yoktur” dedi. Doğan, tabanda çökme, içe basma gibi problemlerin ayakkabıdan kaynaklanmadığını ifade ederek, bebeğin evin içinde ayakkabısız yalın ayak yürümesinin daha sağlıklı olduğunu söyledi.


  bende çok hevesliyorum ama alma taraftarı değilim
  nette çok araştırdım önermiyolar
  netten bulduğum bir yazıyı paylaşıyım dedim
   
 4. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 5. EU2

  EU2 Guest

  bencede alma derim cnm
  bebis icinde yürürken yürütecin tekerligi HALIya yada kapi esiklerindeki yükseklikleeere vs ..takilip düsme ihtimalide cok yüksek
  kayinpederim hediye edicekti almayin dedim bende
   
 6. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 7. uzumbugusu

  uzumbugusu Siyah İnci'm... Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.634
  Beğenildi:
  227
  Ödül Puanları:
  153
  Almayı düşünüyordum ama yok..Baya sakıncalı bi meretmiş bu kafamçokkarıştı

  Geçenlerde bende bi yerde bindirdim..Üstünde çok tatlı görünüyodu oğluşum :kedi:
   
 8. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 9. BeyazBulut

  BeyazBulut sihirli değneğim var benim :) Pro Üye

  Katılım:
  31 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  11.412
  Beğenildi:
  464
  Ödül Puanları:
  203
  bende almayı düşünmüyordum ama
  mama hazırlarken yemek yaparken bir saatliğine içinde
  durmasının bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum
  çünki artık hiç yatmak istemiyor oyalama amaçlı
  kullanılabilir gibi geliyor
   
 10. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 11. beg

  beg ARIM BALIM PETEĞİM Üye

  Katılım:
  27 Mart 2009
  Mesajlar:
  789
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bencede alma canım ben almayı düşünmüyorum her şeyi doğal akışına bırakmak m bence daha yararlı gibi ellerinden yutar yürütmeye çalışırız daha olmadı bence daha sağlıklı bir yöntem olur
   
 12. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 13. beg

  beg ARIM BALIM PETEĞİM Üye

  Katılım:
  27 Mart 2009
  Mesajlar:
  789
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bu arada yazı için emeğine sağlık canım faydalı oldu
   
 14. 30 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 15. neely

  neely Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  54
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben kızıma aldım
  ama kız akıllı, hiç sevmedi yürüteci.. beni rahat bırak ben kendim yürüyeceğim diyor...
   
 16. 30 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : emirhan26
 17. axgxlxixycamama

  axgxlxixycamama Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  232
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Ben aldım valla kızıma. Tabiki sürekli üstünde tutmak sakıncalı. Ama gün içinde ara ara 10-15 dk içinde tutmanın da sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Kim ne düşünür bilemem ama, arada arada bizlere de yardımcı olacağını kimse inkar edemez.