Yuvalarda kamera yasağı

Konusu 'Anaokulu & Okul Öncesi Eğitim' forumundadır ve bartuarda tarafından 3 Şubat 2009 başlatılmıştır.

?

YUVALARDA KAMERA YASAĞI OLMALI MI?

1. HAYIR

Oylanma: 32
    68,1%
  2. EVET

Oylanma: 15
    31,9%
    3 Şubat 2009
    Konu Sahibi : bartuarda
  1. bartuarda

bartuarda Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Çocuğun okul öncesi eğitim kurumlarında kameralarla izlenmesi, `mahremiyete saygısızlık` olduğu gerekçesiyle yasaklandı.
    Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların kamera ve internet aracılığıyla izlenmesi uygulamasını, `çocuk ve eğitmen haklarının ihlaline ve çocukların mahremiyetine saygısızlık`` olduğu gerekçesiyle kaldırdı. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı`nca alınan (TTK) kararda, bu kurumlardaki eğitim etkinliklerinin kameralı sistemle izlenmesinin uygun olmayacağı, ancak güvenlik amacıyla öğretim etkinlikleri yapılan bölümlerin dışında kalan yerlerin kamerayla izlenebileceği belirtildi. TTK, okul öncesi eğitim kurumlarının bir kısmının Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü`ne (SHÇEK) bağlı olmasından dolayı SHÇEK`e yazı gönderdi. SHÇEK kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulübü bulunan illeri bu konuda bilgilendirdi. Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları Birliği Başkanı Nebahat Boğut, kameraların reklam amacıyla okullara konduğunu belirterek, `Bu uygulamada yasal olmayan durumlar vardı` dedi.

`Evde onu yemiyor ama`

Boğut, şunları söyledi: `Öğretmenden ve veliden onay alınmadan yapılan bir gözetlemeydi bu. Şöyle manzaralar vardı: Çocuk izlendiğini bildiği için anne ve babasına resim yapıyordu. Sosyalleşmek ve yaratıcılığı geliştirmek ikinci plana atılıyordu. Veli evde ıspanak yemeyen çocuğun okulda yediğini görünce sinirleniyordu. Ya da `Çocuğumu göremiyorum, başka yere oturtun` diyordu.`

ARKADAŞLAR BEN BU KONUDA ALINAN KARARDAN HİÇ AMA HİÇ MEMNUN KALMADIM. YAPILAN İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BANA ÇOK YETERSİZ GELDİ. BUNLARIN BÖYLE OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. SİZ BU KONUDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?:1no2:

2. 6 Şubat 2009
  3. bartuarda

bartuarda Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar bu konuda hiç düşüncesi olan yokmu

4. 6 Şubat 2009
  5. EU1

EU1 Guest

eğer ğerekçeleri bu ise haklılaar

6. 7 Şubat 2009
  7. APRIL78

APRIL78 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    ben haklı bulmuyorum bu uygulamayı .ben bugün kamerayla izlerken oğlumu katılımlarını görüyorum öğretmeniyle beraber feğerlendirebiliyoruz ben her zaman doğru konuşulduğunu düşünmüyorum. enbasit olaylar da bile sizi aydınlatıyo örneğin bugün hatta birkaç defa oldu bu olay bize verilen menü yerine farklı yiyecekler veriliyo ben bunu kamera olmasa anlayamam.veya oğlumun hareketlerinin nedenlerini yada tepkilerini izleyip sorunu olduğu konuda ortak karar alabiiyoruz hijyen önemli çocuklara nasıl servis yapılıyo ne biliyim bence kameraların artıları fazla ayrıca daha titiz davranılır diye düşünüyorum sunulan gerekçeler çok basitbence kaldırmasınlar ben kameralı diye zaten zar zor göndeiyom şimdi ne yaparım kamerayı kaldırana kadar denetlemeleri arttırsınlar hijyeninden ,çalışanların eğitimini araştırsınlar eğitimsiz insanlar bile kreş açıyo onları açtırmasınlar biz de gönül rahatlığıyla gönderelim çocuklarımızı

8. 7 Şubat 2009
  9. zeytin gxoxzlxux

zeytin gxoxzlxux Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ben haklı bulmuyorumm bende oğlumu izlemek isterim:1closedeyes:
    ne yapıyo ne ediyo ona nasıl davranıyorlar arkadaşlarıyla uyumu nasıl görmek isterim a.s
    bana saçma geldi:nazar:

10. 10 Şubat 2009
  11. yagmer2005

yagmer2005 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bence de doğru değil izlememiz gerekir cocuğumuzu hatta bu kararı nasıl dava edebileceğimizi düşünmeye ve yardım istemeye başladım ben yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa lütfen özelden görüşelim

12. 10 Şubat 2009
  13. Feyza79

Feyza79 kar ciceklerim Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    bir yöndem cok güzel bir yöntem bir yöndende gereksiz,cünkü cocuklar bile izlenmekten hoslanmiyorlar.rahatsiz oluyorlar.özgürce hareket edemiyorlar bizi seyrediyor ögretmenler diye.zaten güzel güvenilir bir ana okulsa iciniz rahat olsun.

14. 10 Şubat 2009
  15. mamamiya

mamamiya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bencede ..bırakın çocuklar kendilerini rahat hisstesinler ayrıca oradaki eğitmenide düşünmek gerek onun mahremiyetinede saygısızlk olurdu bence ewet biliyoruz ki anneler bu konularda doğal olarak hhassas oluyolar ama okulada gücenmiyorsan yada endişelrin varsada göndermeyin sizde..unutmayn aklınıza kötü şeyler getirp paronoya olmayın..( ha şunuda ekliyim anaokulu yada yuvada çalışan bir eğitmen diyilim)merak edenler için :KK66:

16. 10 Şubat 2009
  17. yagmer2005

yagmer2005 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    iyide arkadaşlar benim yeğenim 4 yaşında ve izlendiğinden habersiz gayet mutluydu ayrıca orada çalışsan kişi izleneceğini bilerek işe başlıyor bizler çocuğumuzu izleyebilmek için oraya veriyoruz bu yasaklamanın altında özel hayatın korunmasından çok başka şeyler yatıyor

18. 11 Şubat 2009
  19. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.682
    Ödül Puanları:
    163
    Benim çocuğum kamerasız bir okulda ana sınıfında okuyor, ama bir çok arkadaşım kameralı okula verdiler. İş güç hak getire her daim bilgisayar başında çocuklarını gözetliyorlar. Aslında çocuğunuzu takip etmek açısından çok güzel bir yöntem. İçiniz rahat ediyor hiç olmazsa. Ancak birde orada çalışanları düşünmek lazım. Çünkü bizde de kamera konulacaktı işyerine, ortalık ayağa kalktı. Özele saygısızlık diye kıyametler kopardık hatta mahkemeye kadar gidecektik vazgeçtiler. Bu nedenle baktığımda çalışanların işininde zor olduğunu anlıyorum.
    Yani kararsız kaldım bu konuda. Belki kızım kameralı bir okulda olsaydı bu karara bende tepki gösterirdim.