Yüz Asmada En Yeni ve Kalıcı Yöntem Endo-Lifting

Konusu 'Yüz Estetiği' forumundadır ve XSXaXSXKxixN tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : XSXaXSXKxixN
 1. XSXaXSXKxixN

  XSXaXSXKxixN Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2007
  Mesajlar:
  189
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86

  [​IMG]  Yüz yaşlanmasında kırışıklıklar genel kanının aksine çok geç ortaya çıkan problemlerdir. Yüzün genç ve dinç görünümünü kaybetmesinin asıl ve en erken nedeni yüzün yumuşak dokusunun ve cildin, yerçekimi etkisiyle aşağı doğru sarkması ve yüzün bir anlamda sönmesidir.
  Bu sarkmanın çok ileri olduğu durumlarda yapılması gereken uygulama, klasik yüz germe yöntemi ile sarkan cildin fazlasının çıkartılarak yüz dokularının eski yerlerine alınmasıdır. Ancak sarkmanın çok ilerlemediği otuzlu kırklı yaşlar genellikle bu ameliyat için erken sayılmaktadır. Orta dereceli sarkmalarda ise dokular, tüm cilt kesilmeden sadece küçük giriş noktaları kullanılarak eski yerlerine çekilip dikilebilir.

  Yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde, yaşlılığa bağlı hafif ve orta dereceli sarkmaları düzeltmek, genç insanlarda ise hacim arttırmak hatları keskinleştirmek ve dolgunluk sağlamak için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi Endo-lifting’dir. Kaşlar, yanaklar, çene kenarı, boyun, burun, çene ucu, kalça, ve memeler bu uygulamanın yapıldığı yerlere örnek olarak sayılabilir.


  Bu yöntemin avantajları ve dezavantajları nedir?
  Yüz germeden farkları: Bu yöntemde cilt ya da cilt altı yumuşak dokusu aynı klasik yüz germede olduğu gibi, olması gereken yere çekilerek dikişler ile sabitlenmektedir. Yöntemin klasik yüz germeden farkı bu uygulamanın sadece küçük giriş deliklerinden yapılabilmesidir. Deri kesilmeden yerleştirilen kalıcı dikişler sayesinde bu yöntem basit ataç tekniklerine göre çok daha dayanıklı, kalıcı ve etkilidir. Tek başına bu yöntem özellikle yüz bölgesinde ise sedasyon ve lokal anestezi veya sadece lokal anestezi ile yapılabilir. Bu uygulama hastanede yatmayı gerektirmez, hasta aynı gün, işlemden birkaç saat sonra evine yollanabilir. İyileşme çok hızlı olmakta dolayısı ile hasta kısa sürede normal hayatına dönebilmektedir. İz bırakmadan yapılan bu uygulama aşırı cilt sarkıklıkları ya da cilt elastikiyetinin iyi olmadığı durumlarda yeteri kadar efektif olmayabilir. Dolayısı ile bu yöntem genç hastalara, 35 - 50 yaş'lar arasında uygulanmalıdır.
  Ataçlamadan farkı: Medyada ataçlama olarak adlandırılan uygulamalarda uzerinde küçük kılçıklar olan iplikler kullanılmaktadır. Bu uygulama yanak bölgesinde yeterli olmakla birlikte yerçekimi karşısında yetersiz kalmaktadır. Yani ataçlama kaş, çene boyun gibi yerçekimine karşı koyması gereken bölgelerde kısa zamanda etkisini yitirmektedir. Buna karşın endo-lifting uygulamasında dokular normal ameliyatlarda olduğu gibi dikilerek, olması gereken yerlere sabitlenmekte dolayısı ile son derece kalıcı olmaktadır.

  Dezavantajlar: İz bırakmadan yapılan bu uygulama aşırı cilt sarkıklıkları ya da cilt elastikiyetinin iyi olmadığı durumlarda yeteri kadar efektif olmayabilir. Dolayısı ile bu yöntem genç hastalara, 35 - 50 yaş arasında uygulanmalıdır. Bir önemli konu da özellikle boyun bölgesi endo-lifting’lerinde birkaç gün süren ağrı ve gerilmeler olabileceğidir. Kulak ve boyun endo-lifting uygulaması sonrası kulak önünde küçük kırışıklıklar oluşabilir. Bunlar 2 hafta içinde azalacak ve yok olacaktır. Bu yöntem uygun hastada çok avantajlıdır, çünkü çok kısa sürede ameliyatsız, izsiz sonuç almak mümkündür. Aşırı cilt sarkmalarında bu yöntem kullanılmamalıdır

  UYGULAMA ÖNCESİ
  Uygulama öncesinde 10 gün süreyle aspirin gibi kan sulandırıcı ajanlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir.

  UYGULAMA SONRASI
  Endo-lifting işlemi biter bitmez uygulama bölgesinde şişliği azaltmak amacıyla soğuk uygulamasına geçilir. Soğuk uygulaması jeller veya içi buz dolu torbalar yardımıyla yapılır. Doğrudan buzun deriye temas etmemesi gerekir. Buzun ya da jelin olduğu torba bir tülbent veya havlu yardımıyla işlem bölgesine uygulanır. İşlem sonrası, özellikle ilk iki gün bölgede bir şişlik olabilir. Bu şişlik zamanla azalacaktır. Uygulama bölgesi işlemin hemen ertesi günü yıkanabilir ve nemlendiricili ya da morarmayı giderici kremler (AURİDERM XO, ARNICA, vb) sürülebilir. Şişliği arttırması nedeniyle aşırı sıcaktan ve buhardan kaçınmak gereklidir. Endo-lifting, ilk birkaç gün dışında, genel olarak insanın günlük yaşantısını etkileyecek boyutlarda bir rahatsızlık vermez. İlk iki gün ödemin fazlalığı ve bazı alanlarda oluşabilecek morluklar nedeniyle daha çok dinlenerek geçirilmelidir. Koruyucu amaçla 5 gün süre ile antibiyotik kullanımı önerilir. Giderek azalan ödemler herhangi bir aşamada artacak olursa, bölgede hassasiyet ve ısı artışı meydana gelirse, bu bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Op.Dr.Tunç Tiryaki

  İnternetde araştırma yaptım Tunç Tiryaki dışında türkiyede uygulayan başka bir yere rastlayamadım genelde yabancı siteler çıkıyor.Basındada çokca ismi geçen bir cerrah diğer bilinen kılçıklı askı tekniklerine göre çok daha kalıcı bir yöntem olduğunu söylemiş çok ilgimi çekti doğrusu.Bu konuda bilgisi olanlar varsa yada yaptıran birileri varsa bizimle paylaşırsa seviniriz.
   
 2. 8 Kasım 2010
  Konu Sahibi : XSXaXSXKxixN
 3. pepit

  pepit Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  381
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  ya koskoca forumda bunu yaptıran kimse yok. çok üzülüyorum.
   
 4. 9 Kasım 2010
  Konu Sahibi : XSXaXSXKxixN
 5. naz70

  naz70 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.423
  Beğenildi:
  1.824
  Ödül Puanları:
  198
  malesef kimse yaptırmamış. ben araştırıyorum. sanırım tunç tiryaki ye yaptırıcam.cesaretimi toplamayı bekliyorum. bir kere cesaretimi topladım botox yaptırdım. acaip bişi oldu.iğne yerleri aylarca şiş kaldı. ve kırışıklıklarımada etki etmedi. şimdi gene bir cesaret endolift yaptırim diyorum. sonrada botox a dönerse diye korkuyorum :KK43:
   
 6. 9 Kasım 2010
  Konu Sahibi : XSXaXSXKxixN
 7. pepit

  pepit Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  381
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  ccanım benim kime botox yaptırdın sen? Ben teoman beye yaptırdım. biraz fazla para verdim ama hiç dediklerin olmadı. Alnım ve kaşlarım çok güzel oldu. Ama kaş arama kar etmedi. Muhtemelen yüz yogası yaptığım için o kaslar güçlendi ve verilen doz yeterli gelmedi.
  İğne yerkeri değil şişme işlem sonrası acımadı bile.

  Endoliftingin dayanıklığı tunç beyin asistanına göre 2 sene, biz onu 10-12 ay diyelim. fiyatı ise 1500- 2000 euro. Yuh diyorum. Zİra endoskopik ameliyat 7000 TL
   
 8. 21 Eylül 2011
  Konu Sahibi : XSXaXSXKxixN
 9. naz70

  naz70 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.423
  Beğenildi:
  1.824
  Ödül Puanları:
  198
  Ben bir estetik cerraha gorundum.benim kirisikliklar kas hareketinden degil yumusak doku kaybindan olmus.botox size olmaz dedi. Zaten yaptirdim cok kotu olduydu. Orta yuz germe onerdi ama yaptiramam. Korkuyorum. Kolay bir yontem ariyorum ben. Endo liftingi arastiriyorum yine. Bir ara vazgeiyorum bir ara yeniden cesaretleniyorum.kararsizim
   
 10. 23 Mart 2014
  Konu Sahibi : XSXaXSXKxixN
 11. mutlunick

  mutlunick Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  31 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.889
  Beğenildi:
  1.224
  Ödül Puanları:
  193
  bunu yaptıran yokmu:KK43: