Yüz felci nedir ?

Konusu 'Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 14 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  14 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.595
  Beğenildi:
  5.125
  Ödül Puanları:
  438
  Yüz hareketlerini (dudak, yanak, kaş,göz çevresi) yapmamızı yüz siniri (fasial sinir) aracılığı ile sağlarız. Beyinden gelen hareket emirlerini yüz siniri, yüz kaslarına ileterek istediğimiz hareketleri yapmamızı sağlar. Eğer beyindeki veya yüz sinirindeki bazı hastalıklar bu iletiyi engellerse yüz felci oluşur ve yüz hareketleri kısmen ya da tamamen ortadan kaybolur. Yüz felci tıbbi olarak fasial paralizi olarak ismlendirilir.
  YÜZ FELCİ BELİRTİLERİ;
  Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulgusu yüz hareketlerinin azlması veya kaybolmasıdır. Kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme, yanak şişirme gibi hareketler bozulur. Bunun dışında gözyaşı azalması, tükrük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık artışı gibi bulgularda bulunabilir. Yüz felcini yapan asıl sebebe göre ilave bulgular görülebilir.
  Muayenede ilk göze çarpan hastanın yüz hareketlerini yapamamasıdır. En sık yüz felci nedeni olan Bell paralizisinde başka bulgu yoktur. Ancak diğer sebeplerde ilave bulgular olabilir. Bunlar arasında dış kulak yolunda lezyonlar, orta kulak iltihabı bulguları, diğer nörolojik bulgular sayılabilir. Orta kulak iltihabı veya bir orta kulak tümörü yoksa kulak muayenesi normal görülür.
  YÜZ FELCİNİN NEDENLERİ;

  Yüz felci beyinle beyin sapı arasındaki veya beyin sapından yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Beyin-beyin sapı arasındaki yüz felci nedenleri genellikle beyin kanamasına bağlıdır ve nöroloji bölümünde incelenirler. Bu nedenlerle oluşan yüz felcine merkezi yüz felci denir. Beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarında oluşan yüz felcine ise periferik yüz felci denir. Periferik yüz felci yapabilecek bir çok sebep vardır:
  *Bell Paralizisi: En sık görülen yüz felci nedenidir. Nedeni aslında kesin değildir. Yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap oluştuğu düşünülmektedir. Soğuk ve rüzgara maruz kalmanın etkili olduğu bilinmektedir.Sinirin fonksiyonunun kaybolması dışında bir bulgu yoktur. Başka nörolojik bulgu olmamasıyla teşhis konur. Genellikle tam olarak iyileşir.
  *Ramsay-Hunt Sendromu: Virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Bell paralizisindeki bulgulara ilave olarak ağrı ve dış kulak yolunda bazı lezyonlar vardır. Tam iyileşme oranı Bell paralizisine göre biraz daha azdır.
  *Orta Kulak İltihapları: Çocuklarda akut orta kulak iltihabı büyüklerde de kronik orta kulak iltihabı çevresindeki kemiği eriterek ya da mevcut açıklıklardan ulaşarak yüz sinirine ulaşabilir ve yüz felci yapabilir.
  *Sistemik Hastalıklar: Şeker hastalığı, hipertansiyon, nörit(sinir iltihabı), vitamin eksikliği gibi vücudun diğer bölgalerinide ilgilendiren hastalıklar.
  *Tümöral Hastalıklar: Yüz sinirinin kendisinde veya yolu boyunca geçtiği bölgelerdeki tümörler de yüz felci yapabilirler. Bu sinirler iyi ya da kötü huylu olabilirler. Yüz siniri, kaslara gitmeden önce kulak önündeki tükrük bezinin içinden de geçtiği için, bu tükrük bezi tümörleri de yüz felci yapabilir.
  *Travmalar: Kulak çevresine veya yüze gelen travmalar (darbeler) yüz sinirini hasara uğratarak yüz felci yapabilirler.
  *Ameliyatlar: Kafa içinde, kulakta veya tükrük bezinde başka sebeplerle yapılan ameliyatlar sırasında yüz siniri yaralanabilir.
  AHMET MARANKİ YÜZ FELCİNİN BİTKİSEL TEDAVİSİ
  * Yüze ardıç yağıyla masaj yapılır.
  * Zencefille bal macun haline getirildikten sonra sabah ve akşam bir ceviz büyüklüğünde yenir.
  * 50 gr ılık suyun içine üç avuç lavanta çiçeği konduktan sonra 48 saat bekletilir. Daha sonra bezle süzülüp elde edilen suyla felçli kısım üstüne masaj yapılarak sürülür.
  * 1 su bardağı kaynar suya 10 gram biberiye konur. 10 dakika demlendirilir, günde 2-3 bardak içilir.
  * yüze üzerlik yağı ile masaj yapılır.

   
 2. 5 Şubat 2011
  Konu Sahibi : Elif
 3. edaaaaaaa

  edaaaaaaa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2010
  Mesajlar:
  168
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  arkadaşlar annem şu an yüz felci geçiriyor.bugün 3 gün oldu kortizona başlayalı.yüz hareketleri,balon şişirme,sakız uygulaması yapıyoruz.acaba sizin tavsiyeleriniz neler?
   
 4. 12 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Elif
 5. Axisude

  Axisude Yeni Üye Üye

  Katılım:
  19 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  522
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  dr lar sıcak kompres öneriyorlar birde eliyle masaj yapsın o sıkışık kaslara tamamen gecmiyor basılarında 100de 80 varan iyileşme oluyor soğuk havalarda atkı falan takmadan yüzünüsü sarmadan çıkmayın dışarı ben soğukta çıktığımda oldu 8 sene oldu 100de 80 i geçti