Yüzerken gözlere dikkat!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve EU1 tarafından 29 Mart 2008 başlatılmıştır.

  29 Mart 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  [​IMG]

  Kirli suların karıştığı havuz ve deniz sularında açık gözle yüzmek, gözlerde iltihaplanmalara neden oluyor.
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şahap Kükner, kirli havuz ve deniz suyunun gözlerde iltihaplanmaya neden olduğunu söyledi.

  Yaz sezonunda insanların serinlemek amacıyla havuz ve denizlere akın ettiğini belirten Prof. Dr. Kükner, “Kirli suların karıştığı havuz ve deniz sularında yüzmek, serinlemek için kanal suları ile yıkanması, gözlerde iltihaplanmalara neden olur. Açık gözle yüzülürken, göze kaçan sular gözlerde enfeksiyona yol açar” dedi.

  Bu mevsimde özellikle gözde mikrobik ihtihaplanmaya (klamikya konjektivite) sık rastalanıldığını söyleyen Prof.Dr. Kükner şöyle konuştu:

  “Son derece bulaşıcı bir mikrop olan klamikya konjenktivite gözlerde kızarıklığa, kaşıntı, yanma, batma ve çapaklanmaya, kulak bölümünde de ağrılı beze oluşumuna yol açar. Uygun tedavi edilmediği taktirde de rahatsızlık uzun sürer. İlaçla tedavi halinde 7- 10 günde iyileşen göz iltihaplanmasından kurtulmanın bir yolu da, su geçirmez gözlükle yüzmektir..
   
 2. 9 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. nirvanakxixzxix

  nirvanakxixzxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  aşkitom osaman bende bu adam gibim göslük takmam gerek dimi yane yüzmek için böle uzaylı gibi :roflol: ama ossun sağlıııık dimi tşkr aşkım:asigim: