Yüzme korkusunu yenen varmı aranızda

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve poldi tarafından 18 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 1. poldi

  poldi Bir umut var mı? Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenildi:
  683
  Ödül Puanları:
  148
  Selam kızlar..ben yüzemiyorum daha doğrusu korkuyorum. Doğma büyüme Ankaralıyım, denizi anca eğer gidersem yaz tatillerinde görebiliyorum. Ayağımı yerden kesemiyorum, kalp çarpıntısı oluyor, boğulacam diye çok korkuyorum. Zamanında yüzme kursunada gittim fakat grup halinde dersler oluyordu, çok fazla öğrenemedim büyük havuzda yüzemedim, panikledim, hoca kurtadı..
  Genelde yazları hep bir yerlere giderim, iyi para verip güzel otellerde kalıyorum, fakat herkes denize havuza girerken ben bakmakla yetiniyorum. Sonrasında çok kızıyorum kendime ama yok cesaretim yok..
  Şimdi spor klubune üyeyim, gittiğim yerde yüzme havuzu var, 1 kere bile giremedim, geçen yanından geçtim, aynı kalp çarpıntısı başladı bende..Her gün havuzdan çıkan birilerini görünce kendim eziliyorum içimde, cesaretsizliğime kızıyorum. Arkadaşlarım bana'' kızım o kadar para ödedin, niye havuzunu, saunasını kullanamıyorsun'' diyorlar..Ama cesaretim yokki ya..
  Bu arada özel hoca tutayım dedim, hem cesaretim yok hemde çok paraymış..Zaten üyeliğe para verdim..akannehir
  ıçinizde ben gibi olup, bu korkusunu yenen varmı acaba?
   
 2. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 3. sirkencubin

  sirkencubin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  10.492
  Beğenildi:
  104
  Ödül Puanları:
  203
  Canım ben de senin gibiyim. Doğma büyüme Ankaralıyım ben de =) Deniz olmadığı için memleketimizde yüzme bilmememiz de gayet doğal. Benim hiç yüzme öğrenme gibi bir gayretim yoktu ta ki sağlık problemim olup doktorumun kesinlikle yüzmelisin dediği güne kadar. Nasıl yani ben yüzme bilmiyorum ki dedim. Öğrenmelisin dedi. ılk başta senin gibi grup derslerine katıldım. Çok su yuttum çok panikledim zaten yapı olarak da panik birisiyimdir. Ama aldığım dersten hiç bir şekilde katkı göremedim. Çünkü sudan hem çok korkuyor hem de yüzmeyi bırak su yüzeyinde bile duramıyordum. Bir kez daha grup dersi aldım ama sonuç hala aynı değişen bir şey yok. Baktım artık olacak gibi değil. Benim bu işi özel dersle çözmem gerekiyor dedim ve birebir özel ders aldım. Hocanın ben su içindeyken sadece beni gözlemlemi bile beni rahatlatıyordu. Yüzmemi kolaylaştısın diye gözlük aldım suyun altında gözlerimi rahat açabileyim az panikleyim diye. Çok faydasını gördüm gözlüğün. Sonra derslere düzenli devam ettim. Hatta derslerden sonra sudan çıkmadım hemen biraz daha vakit geçirdim ve böyle böyle yendim. Sonradan anladım ki suyla ilişki de aynen insan ilişkileri gibi. Yeni tanıştığın birisiyle ne kadar çok vakit geçirirsen onu daha iyi tanırsın nelerden hoşlanıyor nelerden hoşlanmıyor keşfedersin ve zamanla hangi davranışına nasıl tepki gösterecek anlarsın ya. suda da çok vakit geçirmekle öyle oluyor bu durum...
   
 4. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 5. SaHmErAn

  SaHmErAn Yusuf alim Pro Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2010
  Mesajlar:
  12.345
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  198

  özel olmazsa eğer ne gibi rahatsızlık önemli birşey değildir inşallah

  bende korkuyorum sudan boğulmaktan korkuyorum aslında ama boyumun geçmediği yerlerde yüzmeye çalışıyorum umarım atlatırsın canım

  buarda ankara keçiören hayranı olarak ank neresiinde oturuyorsun
   
 6. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 7. Bemint

  Bemint Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.260
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  71
  Ayy september ya bişeyimiz de benzemesin seninle :)
  Küçük yaşta boğulma tehlikesi geçirdiğim için ben denizin kenarından geçerken korkardım resmen :bbo:
  Geçen sene mayıs ayında tatil'e gittiğimde havuzdan çıkmadım kendi kendime kulaç atmayı öğrendim bi hafta havuzda geçti o kadar eğlendim ki anlatamam sona istanbul'a döner dönmez havuza yazıldım korku falan hakgetire tabi herkese anlattım falan bildiğin yüzüyodum , geliştirdim kendimi hani derler ya uçarak gidiyodum.Sona biriki boğulma geliştirdim akannehir ve gidemedim bidaha tekrar eski korkum geldiği gibi birde havuzu görür görmez kalbim çarpmaya başladı , hatta o kadar ki kışın bi otelde kalmıştım kocaman bi havuzu vardı balkondan görünen onu görmemle bi daha balkona çıkmadım düşün yanieyvahedigeldismile
  Ama üstüne gitsem yine yüzerim biliyorum , toplu ders diye çekinme herkesle ilgilenir hocan bence , yüzmek gibi zevkli bir spor yok hayatta ama ben almim tabe :kedi:
   
 8. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 9. poldi

  poldi Bir umut var mı? Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenildi:
  683
  Ödül Puanları:
  148
  Denizi olmayan şehirde yaşamak buda etken tabi. Demek siz korkunuzu yendiniz. Biliyorum korkumu yenmek için korkunun üzerine gitmek gerek, kaçmaktan ziyade. Bende siz gibi su altında kalmaktan, nefesimi tutamamak dan yüzemiyordum, grup dersleri hiç yaramadı, öğrenemedim. Bir keresinde Antalyada iken nasıl oldu bilemiyorum bir anda attım suya kendimi çok az yüzmüştüm, sadece o kadar, bi daha cesaret edemedim bile..
  İmkanlarım var ama bende yürek yok. Casaretimi topladığım bir gün havuzda bir süre kalayım istiyorum. Özel dersle çözmüş sünüz en sonunda, ne güzel...bu ara maddi yönden sıkıntım var, özel ders için gittiğim salonda 450TL dediler, çok para bana şu anda..cevabınız içinde ayrıca teşekkürler..
   
 10. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 11. poldi

  poldi Bir umut var mı? Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenildi:
  683
  Ödül Puanları:
  148
  Merhabalar mint..bir ortak noktamız daha çıktı senle desene kaydirigubbakcemile5
  Sen yinede kendi kendine bile öğrenmeyi becermişsin ben de o kadar yürek bile yok arkadaşım. İnan ehliyet bile alamıyorum, aynı korku araba sürmedede var. Hadi arabayı geçtim, elimin altında imkanlarım var ama ben yüzemiyorum, hergün gittiğim yerde..Kendime kızıyorum içten içe..
  ama sen tekrar başarabilirsin, önceden başarmışsın çünkü..
   
 12. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 13. temmuziki

  temmuziki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  8.634
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  153
  ben 6 aydır yüzme kursuna gidiyorum
  ilk zamanlar çok daha fazla korkuyodum
  bırakmaya karar vermiştim ama çevremden baskıyla devam ettirdiler
  şimdi o günlere göre baya azaldı korkum ama bitti diyemem
  sırt üstü gidemiyorum batarım diye
  ancak kafam dışarda düz gidebiliyorum
  bana göre büyük bi gelişme
  neticede yüzme biliyorum diyebilirim :)
  iyi ki devam etmişim.
  ama hocalar fasa fisodur iş sende biter
   
 14. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 15. zeynebada

  zeynebada Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  6.264
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  BEN YÜZME BıLMıYODUM bigün denizde deniz yatagında dalgayla açılmışımda açılmışım bi panikledim tabiki sonuç hüsrtan yataktan düştüm boynumu geçiyodu su çırpındım bayagı sahilde uzaktı çırpınınca yatakta gitti öteye kaldım ortada kurtaranda yok bide o panikle kramp girdi bacagıma allhım dedim sana geliyorum resmen korktum sakin ol yasemin panik yok die die telkinledim kendimi dibe daldım gözlerimi açmayı denedim açtımda nefesimi güzel tuttugum için ayaklarımı çırpa çırpa karaya kadar gelmiştim ama ne gelme kollarım yüzülmüştü korkudan kıyıya gelmişim hala dipte yüzüyom ögrenmiştim o sayade yüzmeyi buda bana ders olmuştu:)
   
 16. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 17. poldi

  poldi Bir umut var mı? Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenildi:
  683
  Ödül Puanları:
  148
  Senin kadar yüzsem daha ne isterim ki , ben yüzmenin en basitini öğrensem oda yeter bana, ama sonuç öğrenmede değil korkmada..6 aydır güzel zaman, epey yol katetmişsindir mutlaka..Kursta bize kafa suyun içinde olacak şekilde öğretmişlerdi ben birazda o yüzden pek öğrenemedim, korktum..
   
 18. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : poldi
 19. poldi

  poldi Bir umut var mı? Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenildi:
  683
  Ödül Puanları:
  148
  Kötü bir deneyimle öğrenmişsiniz yüzmeyi, ama bravo valla size..Korkmamışsınız artık yüzebiliyorsunuz..Ben nerde deniz yatağına uzancam, ooo...geçen yaz bodrumdaydım, denizi güzeldi, böle ilerledim biraz boyum uzun zaten, geçmeyecek şekilde oturayım dedim denize alışayım istedim ama cesaret yokki işte, kaç kere yüzmek için hani uzanır ellerinizi atarsınız öne deneyim dedim, ama yok :1no2: