Zalimce yapılan postişlerin hikayesi!

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve _Bahar tarafından 25 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Bahar
 1. _Bahar

  _Bahar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  133
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Tüm dünyada kadınların saçlarına postiş takması moda oldu. Peki postiş saçlar nasıl elde ediliyor hiç düşündünüz mü? Ya da güzellik için buna değer mi? Okuyun bir daha postiş takmayacaksınız.Son yıllarda tüm dünyada kadınlar postişle, yani takma saçla “güzelleşiyor.” Birçok kadın için, fiyatı 250-1500 YTL arasında değişen postişlerin güvendikleri bir kuaförden gelmesi yeterli… Oysa bunları hazırlamak için, Hintli genç kızların ve çocukların başları zorla tıraş ediliyor
  Son yıllarda tüm dünyada kadınlar postişle, yani takma saçla “güzelleşiyor.” Birçok kadın için, fiyatı 250-1500 YTL arasında değişen postişlerin güvendikleri bir kuaförden gelmesi yeterli… Oysa bunları hazırlamak için, Hintli genç kızların ve çocukların başları zorla tıraş ediliyor.
  Hindistan’daki Tirupati Tapınağı’nın önünde sabahın ilk saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşuyor. Her yıl burayı ziyaret eden 20 milyon Hindu, Tanrı Vişnu’nun heykelini görmek için ağlayarak bekliyor. Kadınlar ise bu kutsal ziyaret sırasında tapınaklarına katkıda bulunabilmek için daha farklı bir kuyrukta…
  Onlar bellerine kadar uzayan saçlarını kökünden kazıtacak ve tapınağa hediye edecekler. Birkaç gün sonra tapınağı ziyaret eden büyük şirketler de tonlarca saçı açık artırmayla satın alacak. Aralarında Victoria Beckham gibi isimlerin de bulunduğu ünlüler ise büyük bir gururla “Tirupati saçı” taktıklarını açıklayacaklar. “Alan memnun, veren memnun” diyebilirsiniz. Ancak saç bağışlarıyla Hindistan’ın en zengin tarikat haline gelen Tirupati’nin sattığı saçlar buz dağının yalnızca görünen bölümü…
  YALNIZCA YÜZDE 20′SI YASAL
  Hindistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Tamu Nadu, Tirupati ve benzeri tapınaklardan satılan saçların yüzde 20′yi geçmediğini söylüyor. Peki saçların kalanı nereden geliyor?
  Bir grup kadının ve çocuğun saçları “ikna edilerek” alınıyor. Mesela Chennai’daki kadınlar haftada bir köyün meydanına gelen saç toplayıcılarının yaklaştığını görünce koşarak evlerinden çıkıyor. Köy meydanında saçını biraz olsun kestiren kadınların herbirine saç tokası hediye ediliyor. Saçlarını her hafta kestirenlere ise çocuk oyuncakları hediye ediliyor. Saçlar daha sonra bir fabrikaya götürülüyor. Burada düğümleri açılıyor, temizleniyor ve öbekler halinde satışa hazır duruma getiriliyor.
  BELE KADAR OLAN SAÇLAR 10 DOLAR
  Ancak bazı kadınlar tercihlerini kendileri yapacak kadar şanslı değil. Birçok erkek evlerini geçindirmek için eşlerinin saçını 10 dolara satıyor. Yani bir kadının yıllarca beline kadar uzattığı saçlar yaklaşık 16 YTL’ye kökünden kazınıyor. Elbette bu kadınlar en azından fiziksel olarak saldırıya uğramıyor… The Ob-server gazetesinin küçük bir kasabada bulduğu Uma adındaki genç kız başına gelenleri şöyle anlatıyor: Bir grup adam tarafından yakalandım, ikisi beni tutarken diğeri saçlarımı kazıdı. Bu yalnızca benim başıma gelmedi. Birçok kadın sürekli tehdit ediliyor. Çeteler, saçlarını kazıtmazlarsa ailelerine zarar vereceklerini söylüyor. Üstelik köy halkı da bizi korumuyor. Saçlarımızın kesilmesine göz yumduklarında köyün büyüklerine de bir miktar para veriliyor.
  “İbadeti modaya çevirme sektörü”300 milyon dolar değerinde…
  Hindistan’da saç ihracatı ile ilgili herhangi bir sınırlayıcı yasa bulunmuyor. Dolayısıyla yasadışı saç toplayıcılarına davetiye çıkarılmış oluyor. Diğer yandan Hindistan’da, uygulamayı savunanların deyimiyle, “ibadeti modaya çevirme sektörü” geçen yıl 300 milyon dolar ciroya ulaştı. Hindistan nüfusunun yüzde 85′ini oluşturan Hindu’ların dini yasaları ölmeden önce saçlarını en az 1 kez kazıtmalarını gerektiriyor. Bu da saç toplayıcılarının dikkatinden kaçmıyor.

  Çocuklar kaçırılıyor
  Hindistan’da saç toplama geleneği önce 1960′lı yıllarda boy gösterdi. Uzun saç moda olmaya başlamıştı ve Avrupalı kadınlar postiş istiyordu. Ancak kısa sürede bunların sentetik alternatifleri üretilmeye başladı. Son yıllarda doğal saçtan yapılan postiş yeniden moda oldu.
  Saç ticaretinde en masum ve en talihsiz olanlar çocuklar… Özellikle sokak çocukları bir şeker ya da oyuncak karşılığında saçlarını kazıtmaya razı oluyor. Bazı çocuklar ise küçük çeteler tarafından arka sokaklara sürükleniyor ve burada saçları kesiliyor. Bu arada Hindistan’ın büyük kentlerinde berberlerin çöplerinden de saç toplanıyor.

  kaynak: Zalimce yapılan postişlerin hikayesi! | Güzel ve bakımlı
   
 2. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Bahar
 3. Afro

  Afro minik prensesıyım Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.144
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  cok üzücü gercektennn:KK43:((((
   
 4. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Bahar
 5. ikrar

  ikrar Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.285
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  106
  cok üzücü gercekten:a015:
  kullanmadım bu yazıyı okuduktan sonrada hayatta kullanmambenneyaptımki
   
 6. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Bahar
 7. Deryacik

  Deryacik ...KUAFÖR OLDUM BEN... Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  7.811
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  ayyyy üzücüden de öte ürkütücü
   
 8. 21 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : _Bahar
 9. gizemliafra

  gizemliafra Hayatı bazen kulak ardı etmek en iyisi ;)☺ Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  626
  Beğenildi:
  1.602
  Ödül Puanları:
  28
  Çok üzücü :KK43: