Zamanınızı Başarılı Değerlendirmeniz İçin 20 Basamak

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve beyza75 tarafından 7 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  7 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : beyza75
 1. beyza75

  beyza75 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  77
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  1.Hedeflerinizi belirleyiniz,bunları yazıyla ifade ediniz ve sonra önceliklerine göre sıraya koyunuz. Sizin için yaşamınızda nelerin önemli olduğundan emin olunuz.
  2.Hedefleriniz üzerinde odaklaşınız,etkinliklerinizin değil.En önemli etkinlikleriniz size hedeflerinize ulaşmada en yararlı olanlardır.

  3.Her gün için temel bir hedef belirleyiniz ve ona ulaşınız.

  4.zamanınızı nasıl kullandığınızı analiz etmek için periyodik olarak zaman aralıklarını kaydedin,kötü alışkanlıklarınız varsa yaşamınızdan atın.

  5.Hedeflerinize ulaşmak için,yaptığınız her şeyi analiz edin.Ne yaptığınızı,ne zaman yaptığınızı, neden yaptığınızı tespit edin.Kendinize şunu sorun. "Bunu yapmasaydım ne olurdu" eğer yanıtınız "hiç birşey olmazdı",olursa,yaptığınız şeyi durdurun.

  6.Her hafta yaşantınızda boş yer kapsayan en bir şeyi atın.

  7.Zamanınınızı planlayın.Her hafta için bir plan yapın.Kendi kendinize şunu sorun "bu hafta sonuna kadar neyi-neleri tamamlamayı ümit diyorsun,ve bu sonuca ulaşmak için neler yapmaya ihtiyacın var?" .

  8.Her gün için yapılması gerekenler listesi yapın.Bu listenin,günlük hedefleri,öncelikleri,yaklaşık ne kadar zaman alacağını içerdiğinden emin olun.Rast gele etkinliklere yer vermeyin.

  9.En önemli şeyleri tamamlayabileceğinizden emin olacak şekilde zamanınızı her gün programlayınız, beklenmedik beklentilerin de karşınıza çıkacağından,belirli boşluklar bıraktığınızdan emin olunuz.

  10.Biliniz ki çalışma gününün ilk saati en verimli olanıdır.

  11.Yapacağınız her bir iş için zaman sınırları oluşturun

  12.Bir işi bir kerede en doğru biçimiyle yap ki,daha sonra tekrar o iş için zaman harcamak zorunda kalma.

  13.Yaşamından tekrar tekrar olan yakınmaları,sızlanmaları at.Neden bazı şeylerin yanlış gittiğini belirle.Sonunda tepki verme yerine,önceden önlem almayı öğren.

  14.Günün sessiz bir zaman aralığını en önemli işinizi yapmak için sabitleştirin.

  15.Başladığınızı bitirme alışkanlığınızı geliştirin.Bir şeyden bir başka şeye atlamayın,ardınızda birçok yarım kalmış iş bırakmayın.

  16.Ertelemeyi,geciktirmeyi,ağırdan almayı yenin.Onu şimdi öğrenin.

  17.Daha iyi zaman denetimini günlük alışkanlık edinin.Hedeflerinizi oluşturun,öncelikle yapmanız gerekenleri belirleyin,zamanınızı planlayın ve programlayın.İlk şeyi ilk önce yapın.Programlanmamış bir şeyi yapmaya doğru olan iç dürtünüze direnin. Etkinliklerinizi gözden geçirin.

  18.Çok önemli şeyleri yapmanız gereken durumlarda,daha az önemli olanlar üzerinde asla zaman harcamayın.

  19.Kendiniz için zaman ayırın,(hayal kurmaya,rahatlamaya ve yaşamaya)

  20.Size has biz zaman felsefesi geliştirin,zaman sizce ne anlama gelmektedir,ve zamanın sizin yaşantınızla nasıl bir bağlantısı vardır.
   
 2. 7 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : beyza75
 3. çitlembix

  çitlembix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Sevgili Beyza,yazdıkların harika şeyler.Bence zamanı en verimli değerlendirmek için en önemli basamak,kendimize zaman ayırmak,zihnimizi temizlemek,bedenimizi sağlıklı kılmak.Yoksa ne kendimize,ne de başkalarına bir faydamız dokunur.Paylaşımın için çok teşekkürler...
   
 4. 9 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : beyza75
 5. yenibirsayfa

  yenibirsayfa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Sağol canım böyle bir yazıya ihtiyacım vardı.Bu aralar kafam çok dağınık çünkü.