Zayif olanlarin kilo vermesi fazla kilolulardan daha mi zor?

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve peppermint tarafından 8 Ekim 2009 başlatılmıştır.

8 Ekim 2009
    Konu Sahibi : peppermint
  1. peppermint

peppermint Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    merhaba arkadaslar,

ben fazla kilolu degilim, boyum 1.60 eskiden 50-51 kiloydum, son 1 yilda 53 e ciktim, 3 ay once evlendim ve 1 kilo daha aldim su an 54'um :çok üzgünüm:

ve o kadar az yiyen birisiyim ki,
    her zaman olculu yerim, bir ogun tatli yediysem diger ogunde bisey yemem;
    cayimi sekersiz icerim,
    kepek ekmegi yerim, beyaz ekmek, pilav makarna yemem; yagli, tuzlui baharatli yemem;
    bitki caylari icerim,
    cips, kola, meyve suyu yanina bile yaklasmam..

yani benim hayatim yeme duzenim rejim gibidir zaten.
    ama neden kilo aldim anlamiyorum?
    yasim 29, acaba yasim ilerledi ve metobolizmam mi yavasladi ??
    :uhm:

simdi, 3 kilo vermek istiyorum ama veremiyorum. cunku daha neyi azaltabilirim, neyi daha az yiyebilirim bilmiyorum,
    15 kilo 20 kilo verenleri okudukca sasiriyorum, acaba kilosu fazla olanlarin kilo vermesi daha mi kolay? 2-3 kilo vermek 10 kilo vermekten daha mi zor ??

ne dersiniz?

2. 8 Ekim 2009
  3. Mystiria

Mystiria Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Evet kilosu az olanların kilo vermesi daha zor ve yavaş olur genelde. Ama senin durumun biraz daha hassas. Benim de boyum 1.65 ve kilom 50-51 arası oynuyor. Bu benim için ideal bir kilo. Ama ola ki diyet yapıp kilo vermek istesem çok zor olur biliyorum. Ama şöyle de iyi bir tarafı var ki kilolu insanların aksine bizim gibiler 1-2 kilo bile verseler hemen görüntülerinde bir fark yaratıyor, kendini belli ediyor. :)

Sen kilo aldıysan mutlaka ki bünyende kilo yapacak etki olmuştur. Ben de mesela sofraya oturup doyasıya tabak dolusu yemek yediğimi bilmem. Çok sevdiğim bir yemek bile olsa kaşığın ucuyla kuş kadar yerim. Şimdi bu bizim için bir yeme düzeni olmuş haliyle. Başkaları diyet yaparken bu kadar yerken (hatta daha fazlasını), biz günlük hayatta normal yeme düzeninde bunları yiyoruz. Bazı diyet listelerine bakıyorum dehşete düşüyorum benim günlük yediğimin onlarca katı yiyecek var ve adı "diyet listesi". Ben de diyorum ben bunları yesem kilo vermem alırım. :)

Ama şu var ki ben tatlıya aşırı düşkünüm ve tatlı yeme dozunu biraz olsun aşınca hemen kilo alabilirim. Senin de kendini denemen ve hangi gıdalardan kilo aldığını keşfetmen lazım öncelikle. Ha eğer illa ki ben yediklerime çok dikkat ediyorum tatlı, ya da abur cubur kesinlikle yok diyorsan günlük hareketlerini kısıtlamış ve aktivitelerini azaltmış olabilirsin. Hergün alıştığın aktivitelerden az hareket edersen vücut kilo alabilir. Bence illa da kilo vereceğim diyorsan günlük aktiviteni arttır ve spor yap. Bizim gibiler için tek kilo verme yolu bu. Ve protein ağırlıklı diyetler yap, protein ağırlıklı beslen. Protein metabolizmayı canlandırıyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor, özellikle de sporla birlikte.

Bunlar dışında kilo aldıysan ve veremiyorsan hormonal bir bozukluk ya da tiroid hormonunda bir denggesizlik olabilir. Özellkile de tiroid kilo vermeyi oldukça etkiliyor. Umarım öyle birşey yoktur ama diyet yapmasına rağmen ısrarla kilo veremeyen bünyelerin bir kontrolden geçirilmelerini tavsiye ederim.

4. 8 Ekim 2009
  5. peppermint

peppermint Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    ya cok guzel aciklamissin, cok tesekkur ederim,
    ben de aynen senin gibiyim, cogu dşyet listeleri benim yediklerimden fazlasini iceriyor.

tabi haklisin insan durduk yerde kilo almaz, mutlaka bir sebebi vardir,
    benimki de sanirim hareket azligindan, masabasi calisiyorum ve spor denebilecek hicbir aktivitem yok :KK43:
    gecen yillar egzersiz cd m vardi, rada acar onu spor yapardim evde kendimce, kislari yuzmeye giderdim;
    son 1 yildir bunlari biraktim dugun hazirliklari yuzunden.
    sebebi bu olsa gerek..

simdi 2 haftalik k-flakes diyetine baslayayim diyorum, biraz da hareket edersem belki kilo verebilirim.

ama tiroidimin yavas calistigindan da supheleniyorum.

:bbo: