"zayıflama balonu uygulaması"; tıpta ilk kez

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve EKXIXNOKS tarafından 10 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EKXIXNOKS
 1. EKXIXNOKS

  EKXIXNOKS »-(¯`v´¯)-»»-(¯`v´¯)-» Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  586
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ZAYIFLAMA BALONU UYGULAMASI"; TIPTA ıLK KEZ

  ıç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak’ın BULUŞU, sadece şişmanlar için değil, az çok hepimiz için bir ümit ...  ınsanlığın ufku ve O'nun tarafından bir an görülen ve O'nu bir an görenler, açlıklarını hissetmemek için midelerinin üzerine taş bağlarlarmış. Ne enteresan değil mi? Az yemek ve acıkmamak için yapılan bir uygulama… Bir hekim olarak bunu düşündüm, bunu tıbbî olarak acaba nasıl izah edebilirim diye?.. Mideye dıştan sert bir cisim ile baskı yapılması mide hacmini küçültmekte, bunun sonucunda da hem dolgunluk oluşturarak tokluk hissi vermekte ve acıkma olmamakta, hem de kişi daha erken olarak doymaktadır.

  Obezite (şişmanlık), yüzyılımızın en büyük sağlık problemlerinden birisi olarak görülmektedir, hattâ artık tek başına bir "hastalık" olarak kabul edilmektedir. Kendisi hastalık olduğu gibi, hipertansiyon (yüksek tansiyon), diabetes mellitus (şeker hastalığı), kalp hastalıkları, kanser, mide barsak hastalıkları ve daha bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Ülkemizde obezite, erkeklerde % 9 ve kadınlarda % 23 oranında görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde şu anda obezite % 25 iken, bu oranın 2030 yılında %100 olacağı tahmin edilmektedir. ınsanlar "Acıkmadan yemeğe oturmayınız ve doymadan yemekten kalkınız." prensibine uymadıkları için bu şişmanlık illetine yakalanmaktadır.

  Tıp Dünyası, obeziteyi tedavi etmek için günümüze kadar bir çok yöntemler geliştirmiş, fakat istenilen sonuçlar tam olarak elde edilemediği için halen bu yöntem arayışları devam etmektedir. Obezitenin tedavisinde halen uygulanmakta olan önemli tedavi seçeneklerinden birisi de cerrahî yöntemlerdir: Midenin küçültülmesi, mideye kelepçe takılması, midenin içine balon konulması gibi… Bu cerrahî yöntemlerde amaç midenin iç hacmini küçülterek erken tokluk hissi meydana getirmektir, fakat çok düşük de olsa bu uygulamalarda bazı komplikasyon (zarar verme) riskleri vardır.

  "Mideye taş bağlama" hadisesinden hareket ederek, şişman olan insanların hem zayıflamasını sağlayacak ve hem de verdikleri kiloları tekrar geri almalarını engelleyecek, aynı zamanda da vücuda herhangi bir zarar vermeyecek bir tedavi yöntemi tasarladım. Buna "Extragastrik (mide dışından) Balon Uygulaması" adını verdim. Yani, dışarıdan midenin üzerine bir balon konularak mideye baskı yapılacak, bu da midenin hacmini küçülterek tokluk hissi verecek, bunun sonucunda kişi daha az yemek yiyecek, daha erken doyacak ve kendini devamlı olarak tok hissedecek. Bu balon, beli tamamen saran bir korsenin tam mideden geçen yerine monte edildi, (VARıTEKS AŞ’nin katkılarıyla hazırlanan) bu balonun basıncı özel bir barometrik sistemle kolaylıkla ayarlanabil-mektedir. Şişman veya fazla kiloları olan kişi bu balonlu kemeri sabah kalktığında karın bölgesine takacak ve gece yatarken tekrar çıkaracaktır.

  Bu "Extragastrik Balon Uygulaması" tasarımı şu ana kadar Tıp Literatüründe mevcut değildi, inşallah bu tasarım ve tedavi yöntemi bir "ıLK" olacak. Kemer şu an bir model olarak hazırlanmış olup, tasarımın ve üretimin patenti için gerekli müracaatlar patent-avukatlarım tarafından yapılmıştır. Ayrıca bu tedavi yönteminin ilk defa uygulanacağı gönüllü 80 obez kişiden meydana gelen bir tıbbî çalışmaya inşallah 15 gün içinde başlanacak ve bu çalışmanın sonuçları Tıp Dünyası'nda yayınlanacak.

  Bu anlattıklarımı YAZILI BASINDA ıLK KEZ, bende çok emekleri olan Sayın Ali Erdal Hocamın büyük fedakârlıklarla ve başarı ile çıkardığı siz değerli okuyucuları ile paylaşıyorum. Bir sonraki sayıda obezite tedavisinde önemli bir yeri olan "Diyet" konusunda YıNE TIP LıTERATÜRÜNDE BıR "ıLK" olacak olan, zayıflamamıza yardımcı olacak bir gıda ile ilgili tasarımımı inşallah yine yazılı basında "ıLK KEZ" size açıklamak istiyorum.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Ocak 2010
 2. 11 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EKXIXNOKS
 3. obilen

  obilen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  309
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben de dün akşam heberlerinde dinledim çok ilginç bi yöntem ama cokda inandırıcı gelmedi bana. hocaya nasıl ulaşabilirizki?
   
 4. 11 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EKXIXNOKS
 5. EKXIXNOKS

  EKXIXNOKS »-(¯`v´¯)-»»-(¯`v´¯)-» Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  586
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım özellikle doktorun ismini yazdım bu konuda bilgi almak için internetten araştırabilirsin ama bana mantıklı geldi baskı yaptığında rahatsızlık duyacaksın bu aynı çok fazla yemek yediğinde şişlik hissi hissedersinya aynı onun gibi bence
   
 6. 11 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EKXIXNOKS
 7. aliyesma

  aliyesma Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  102
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Walla arkadaşlar ben bu balonun mide içine konanından taktırdım 3 yıl önce 4 milyarda para verdim. ılk 15 gün mide dolgunluğu ve krampları yüzünden 4 kilo verdim. Balon 8 ay kaldı, doktorum 15-20 kilo vereceksin demişti, 8 kilo kendimi zorlayarak zor verdim. Mide bi süre sonra alışıyor balona daha da genişliyor. 8 ay hergün mide hapı aldım. Kilo vermediğime mi yanayım, giden parama mı, hala düzelmeyen mideme mi? Çok dikkatli olun, böyle şeylere atlamayın hemen. Bütün gün midenize basan bişeyle ne kadar yaşanır? Sporla zar zor verdim kilolarımı ama şimdi sağlıklıyım en azından.
   
 8. 12 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EKXIXNOKS
 9. obilen

  obilen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  309
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  arastırdım internetten doktoru İstanbulda bi hastanede sanırım... ankarada yasıyor olmaktan sıkıldım... her sey herkes İstanbulda.
  Aliyesma üzüldüm çektiğin sıkıntılar için. Ama şimdi mutlusun önemli olanda o zaten.
  Ben de zayıflamaya basladım 4 kilo kadar verdim spor ve yemekden kısarak ama bu ara durdu ne yapacagımı bilmiyorum. su sıra sporda yapamıyorum. yine de yemek düzenime dikkat ediyorum. İnşallah yeniden kurtulmaya başlarım kilolarımdan :)
   
 10. 12 Nisan 2012
  Konu Sahibi : EKXIXNOKS
 11. aysegulevde

  aysegulevde Üye Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2012
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şİmdi zayıflamak için mide balonu hapı çıkmış. sizce doğrumudur? piyasa sahte ürün dolu..Güvenip bişi alamıyoz.
   
 12. 12 Nisan 2012
  Konu Sahibi : EKXIXNOKS
 13. aysegulevde

  aysegulevde Üye Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2012
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şİmdi zayıflamak için mide balonu hapı çıkmış. sizce doğrumudur? piyasa sahte ürün dolu..Güvenip bişi alamıyoz.
   
 14. 2 Mayıs 2012
  Konu Sahibi : EKXIXNOKS
 15. ozyozy

  ozyozy Üye Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2012
  Mesajlar:
  76
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  hiç tavsiye etmem, isviçreden getırttım bu hapı,ozaman tr de ilkti bu mide balonu hapı.5 kutu sıparıs ettım kılomla orantılı olarak.1 kutusunu içtim ama 1 kılo bıle vermedım.yedıklerımede dıkkat etmıstım ama ne mıdeyı sişirip tokluk hissi verdıgı vardı ne bişi.hepsi ve zamanım boşa gitti.yazık :KK43:almayın denemeyin bile..

  sonra spor ve dıyetle ınanınkı 2,5 ayda 13 kıloyu verdım.spor yapın ,yedıklerınızı kısın gerısı kolay ve çok guzel