Zayıflama hayali sağlığı tehdit ediyor!

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve dids tarafından 2 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  2 Kasım 2007
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Bitkisel olanları da dahil olmak üzere, hekim önerisi olmaksızın zayıflama ilaçlarıyla kolay yoldan zayıflamaya kalkışmanın ciddi sağlık sorunlara neden olacağı vurgulandı.

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, bitkisel olanları da dahil olmak üzere hekim önerisi olmaksızın zayıflama ilaçlarıyla kolay yoldan zayıflamaya kalkışmanın bazen tiroit hastalıkları, böbrek, karaciğer, barsak, mide, kalp ve beyinde ciddi sorunlara neden olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, Türkiye’de ilaçların yanlış kullanımının yaygın olduğunu, pek çok insanın komşusundan arkadaşından duyduğu ilaçları kullanılabildiğini söyledi. Buna bağlı olarak da birçok sorun yaşandığını ifade eden Yorulmaz, “Bazı insanlar diyetle ve egzersizle zaman harcamadan, kısa yoldan en kısa zamanda zayıflama hayaliyle zayıflama ilaçlarına, çoğu zaman hekim tavsiyesi olmaksızın başvuruyorlar. Halbuki ilaç kullanılsa bile beslenme alışkanlığını değiştirmeden, egzersiz yapmadan kalıcı zayıflama mümkün değildir” dedi.

  Zayıflamak isteyen kişilerin zayıflama ilacı yazması için bazen hekime ısrar ettiğini belirten Yorulmaz, oysaki ilacın tümüyle zararsız, istenilen şekilde kullanılabilecek maddeler olmadığı vurguladı.

  Doğru kullanılmadığında ilacın da zehir olabildiğini anlatan Faruk Yorulmaz, şunları kaydetti:
  “Zayıflamak isteyen herkesin ilaç kullanması da gerekmez. Zaten, hastanın durumunu değerlendirdikten sonra hekim kimine hayat tarzında, beslenmesinde, günlük hareketlerinde değişiklik, kimine de hem ilaç hem de hayat tarzı değişikliği önerebilir. Unutulmamalıdır ki zayıflamak değil, inilen ideal kiloyu korumak önemlidir. Bitkisel olanları da dahil olmak üzere hekim önerisi olmaksızın zayıflama ilaçlarıyla kolay yoldan zayıflamaya kalkışmak bazen tiroit hastalıkları, böbrek, karaciğer, barsak, mide, kalp ve beyinde ciddi sorunlara neden olmaktadır.”

  Zayıflama ilaçlarının beyindeki yeme isteğini azaltıp insanın iştahını keserek ve alınan besinlerin kullanımını hızlandırarak enerji harcanmasını artırdığını ifade eden Yorulmaz, bu ilaçların ayrıca vücuda alınan şekerin sindirimini engellediğini ve idrar söktürücü etkiyle vücuttan su atılmasını sağladığını, lifli yapısı nedeniyle tokluk duygusunu artırdığını söyledi.

  İlaçların alınan şekerin yağa dönüşmesini engellendiğini, bağırsakların çalışmasının hızlanarak besinlerin iyice sindirilmeden atılmasına yardımcı olduğunu belirten Yorulmaz, bağırsaklardan yağ emiliminin de engellenerek kilo vermeyi sağladığını bildirdi.

  Bu nedenle sağlıklı biçimde zayıflamak isteyenlerin öncelikle bir hekime danışarak, kendileri için hangi yöntem uygun ise o yöntemi doğru biçimde uygulaması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, “Eğer ilaç önerilmiş ise hekimin önerdiği dozda ve aralıklarla kullanarak zayıflama yolunu seçmelidirler. Zayıflandığında da vücudun sarkmaması için mutlaka yaşa ve sağlık durumuna uygun spor yapmak gereklidir” dedi.


  (alıntıdır)
   
 2. 2 Kasım 2007
  Konu Sahibi : dids
 3. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Uzmanlar, doğal olduğu iddiasıyla piyasada satılan zayıflama haplarının ölümcül olduğu konusunda uyarırken, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türk Eczacılar Birliği eski Başkanı Mehmet Domaç “Bu haplardan ölenleri biliyorum” dedi.

  Kanal 1 Bilgi İşlem Müdürü Ertan Geyik’in 40 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetmesi ve ölüm nedeninin uzun süredir kullandığı zayıflama hapı olabileceği iddiası, son yılların en önemli tehdidini yeniden gündeme getirdi.Uzmanlar, Türkiye’de satılan zayıflama haplarından sadece ikisinin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olduğunu ve reçeteyle satıldığını belirttiler; ‘doğal’ ya da ‘bitkisel’ diye sunulan hapların aslında ‘kimyasal’ ve öldürücü olduğunu bir kez daha vurguladılar.

  Ertan Geyik’in kullandığı iddia edilen zayıflama ilacının Tarım Bakanlığı’nın izniyle eczanelere dağıtıldığı ancak analizlerde, iştah kesici kimyasal madde ‘sibutramin’in normal dozun üstünde çıkması nedeniyle satışının yaklaşık bir ay önce durdurulduğu belirtildi. İlacın piyasadan toplatılması kararından sonra, bu kez “bitkisel gıda takviye ürünü” adıyla kaçak olarak piyasaya sürülen tabletlerin satışının da “kimyasal madde içerdiği” kesinlik kazanınca Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca durdurulduğu bildirildi.

  DOÇ. CAN: YAN ETKİLERİ ÖLÜMCÜL
  Zayıflama ilaçlarının bir çoğunda beyindeki merkezi uyararak yeme isteğini baskılayan ve tokluk hissi veren sibutramin etken maddesinin bulunduğunu belirten Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Selçuk Can, bu ilaçların “bitkisel ve doğal gıda takviyesi” adıyla sunulmasına aldanmamak gerektiğini vurguladı:
  Doç. Dr. Selçuk Can

  “Doğal gıda takviyesi olarak pazarlanıyor, ama aslında içinde kimyasal madde bulunan bir bileşen. Yeme isteğini baskıladığı için yemek yemiyor ve zayıflıyorsunuz. Ancak bu ilaçların bir çok yan etkisi var; ağız kuruluğu, kabızlık, tansiyon ve nabız yükselmesi gibi. En önemlisi de kalbe yükleniyor ve kalp krizlerine neden olarak ani ölümlere yol açabiliyor.”

  Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ruhsatlı iki zayıflama ilacı bulunduğunu belirten Can, doktor reçetesiyle satılan bu ilaçlar dışındaki ürünlere yönelmenin tehlikeli olduğunu ifade etti. Doç. Can, bu ürünlerin bazı ilaçlarla etkileşime girerek kalbe zarar verebileceğinden depresyon ve grip ilaçlarıyla birlikte kullanılmaması gerektiğinin de altını çizdi.

  DOÇ. DAĞDELEN: İŞLEM GÖRÜNCE DOĞAL OLAMAZ
  Kardiyolog Doç. Sinan Dağdelen de, doğal ya da bitkisel ürünlerin hem kullananlar hem de satanlar tarafından suistimal edildiğini söyledi:
  Doç. Dr. Sinan Dağdelen

  “Bir şeyin adına doğal dediğiniz zaman insanlara sanki domates ya da salatalık gibi sunuluyor, halbuki öyle değil. Morfin de eroin de esrar da doğal maddelerdir ama yan etkileri vardır. Bir maddeyi işlemden geçirip ambalajlayıp kullanıyorsanız isterse sarımsak olsun, bu bir ilaçtır. Bu ilaçları tedavi amaçlı kullanıyorsanız mutlaka bilimsel testlerden geçirip kullanmak gerekiyor. Bu tür ilaçların vücuda bazı faydaları olabilir ama önce biz bir ilacın vücuda faydasından çok zararlarını inceleriz.”

  GİZLİ KALP HASTALIĞINI TETİKLER
  Özellikle Sibutramin etken maddeli zayıflama ilaçlarının, kalpte aritmi denilen düzensiz atışları tetikleyerek ölüme yol açabildiğini vurgulayan Dağdelen, şöyle devam etti:

  “Zayıflama ilaçlarının bütün yan etkileri ise henüz detaylı olarak bilinmiyor. Kalbe bir çok etki yapabiliyor, tansiyon oynamaları kalp krizine ve ani ölümlere neden olabiliyor. Hele hele bu kişilerde farkında olmadıkları sinsi bir kalp sorunu varsa onu aşikar hale getirir, tetikler ve kalp hastalığını hızlandırabilir. Hastalarıma ilaçla zayıflamalarını tavsiye etmiyorum. İlaç kullanılması zorunlu ise mutlaka bir endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanının kontrolünde kullanılmalı.”

  DOMAÇ: BU İLAÇLARDAN ÖLENLERİ BİLİYORUM
  Türk Eczacılar Birliği eski başkanı olan, 22 Temmuz’da AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçilen Mehmet Domaç da, “Zayıflama ilaçları ancak hekim önerisi ve reçeteyle kullanılan ilaç grubundadır” dedi:
  Mehmet Domaç

  “Bu ilaçtan sıkıntı çeken insanları tanıyorum ve bundan dolayı ölenleri biliyorum. Bu ilaçlar aslında beslenmeye yardımcı ve katkı olsun diye Tarım Bakanlığı kanalıyla getirilebilen ilaçlar. Ama bunları getiren firmalar, etkilerini abartarak vatandaşlara kullandırıyorlar, dolayısıyla da sorun çıkıyor. Kullanıcılara tek tavsiyem; bu tür zayıflama ilaçlarını hekim kontrolünde kullanmalarıdır.”


  (alıntıdır)
   
 4. 22 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : dids
 5. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Zayıflama haplarına dikkat


  ERCİYES Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hasan Basri Üstünbaş, fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin başvurdukları yöntemlerden zayıflama haplarının son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

  Prof.Dr. Üstünbaş, zayıflamak isteyen aşırı şişman kimselerin bunu hekim ve diyetisyen kontrolünde yapmaları gerektiğini belirtti.
  Prof. Dr. Üstünbaş, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınların bu hapları çok kullandığını, zayıflama haplarının söylendiği gibi vücuda yarar sağlamadığını anlattı. Prof.Dr. Hasan Basri Üstünbaş, “Bu haplar vücut bünyesini ve beslenmeyi bozuyor. Bir süre sonra o insanın midesi artık bir şey kabul etmez hale geliyor. Sonrası aşırı zayıflama ve zayıflıktan dolayı ölümler gelir. Bundan dolayı piyasada rasgele satılan zayıflama haplarına itibar edilmemeli” dedi.

  Prof. Dr. Hasan Basri Üstünbaş, zayıflamak için diyete başvuran kişilerin bu işi mutlaka bir hekim veya diyetisyen denetiminde yapması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

  “Bu iş hekim veya diyetisyen kontrolünden yapıldığında bünye o kadar zarar görmez. Çünkü hekim veya diyetisyen, vücudun gidişatına bağlı olarak gerekirse diyeti kesebilir ya da devam ettirebilir. Zayıflama ihtiyacı duyan insanlarımıza çağrımız; bu işi mutlaka hekim veya diyetisyen kontrolünde yapmaları. Zayıflama hapları veya buna benzer ürünlerle uzmana danışılmadan yapılan diyet, ilerisi için insanı geri dönüşü olmayan duruma sokabilir.”
  (alıntıdır)