Zayıflamak isteyenler dikkat....Doğru bildiğimiz yanlışlar var....

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve Halikarnas tarafından 13 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  13 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  http://bp1.blogger.com/_jkeXNifLmM0/SJgR0TCWjyI/AAAAAAAAAsM/JWgBjkcN1y0/s320/diyet+www.sagliklihaber.kadinlarkulubu.com


  Diyet Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

  Zayıflamak isteyenler dikkat. Doğru bildiğimiz yanlışlar var. Hangi yiyecekler zayıflatıyor, hangileri kilo aldırıyor?

  Dönem dönem zayıflamak isteyenler arasında salgın bir hastalık gibi hızla yayılan 'mucize formüller' türer. Şu sıralar lahana suyu hapları popüler mucize formüllerin başında geliyor. Sabahları aç karına içilen ılık limon suyu, en meşhur formül.

  Maydanoz sapı suyu, beyaz lahana suyu ve de kekik suyundan bıkmıştık ki şimdi de hapları çıktı. Bir de herkesin emin bir edayla "aman ha diye!" söze başladığı önerileri var ki, kilo almamak için, doğru yanlış bilmeden birçoğumuz uymuştur bunlara. Patates kilo aldırır, kepek ekmek zayıflatır, ıspanak diyet için iyidir... Bu tarz örnekleri çoğaltmak mümkün. Biz de işin uzmanına 'doğru bildiğimiz yanlışlar'ın şu sıralar en popüler olanlarını sorduk. Memorial Hastanesi'nin beslenme ve diyet bölümünden diyetisyen ıpek Ağaca, 7 madde halinde sıraladığımız ve artık neredeyse sloganlaşmış diyet formülleri hakkında bakın neler söylüyor.

  Sabah aç karına içilen limon suyu yağları yakar

  YANLIŞ! Sabahleyin içtiğiniz bir bardak ılık su, metabolizmanızı hızlandırıp kendinizi tok hissetmenizi sağlar, ancak limon suyunu aç karnına içtiğiniz için midenize zarar vereceği gibi yağları yakıcı bir özelliği de yoktur.

  Maydanoz ve lahana suları/hapları zayıflatır

  YANLIŞ-DEĞıŞKEN! Maydanoz ve lahana, çok fazla tüketildiğinde ya da suları kaynatılıp içildiğinde iyi ödem atıcı özellik gösterirler, dolayısıyla tartıya çıktığınızda 2-3 kiloluk kayıplarla yüzünüzü güldürürler. Ancak bu kayıp, yağlardan değil de vücudunuzdaki sudan olacağı için gerçekten zayıflamış olmazsınız. Yani bu haplarla verilen kilolar gerçek kilo değil. Kalıcı bir şekilde kilo vermek için diyetisyeninizin size özel hazırladığı sağlıklı beslenme programı ile kilo vermenizi öneririz.

  Kepek ekmeği zayıflatır

  YANLIŞ! Öncelikle bilinmesi gereken nokta, kepekli ekmeğin kalorisinin beyaz ekmekten pek de farklı olmadığıdır. Bu sebeple diyet yaparken kalorisinin düşük olduğu düşünülerek kepekli ekmeğe yüklenmek size kilo verdirmek yerine kilo aldıracaktır. Kepekli ekmek yüksek posa içeriği sayesinde hem tokluk hissi sağlayacak, hem de kan şekerinizin çabuk düşmesini önleyerek, yemekten sonraki tatlı krizlerinizi önleyecektir.

  Zeytinyağı kilo aldırmaz

  YANLIŞ! Zeytinyağı, kalp ve damar sağlığımız açısından tercih etmemiz gereken yağların başında gelse de unutulmamalıdır ki, bütün yağların 1 gramı 9 kaloridir ve fazla tüketildiği takdirde kilo almamıza yol açar.

  Diyet sırasında karbonhidratlarla proteinler asla karıştırılmamalıdır

  YANLIŞ! Sadece karbonhidrat ya da sadece protein üzerine kurulu diyetler kesinlikle sağlıklı değildir. Çünkü vücudumuzun yapıtaşı olarak proteinlere ihtiyacı olduğu kadar, enerji sağlamak için karbonhidratlara da ihtiyacı vardır. Aksine öğünlerinizi tüketirken tabağınızda hem protein hem de karbonhidratlara birlikte yer vermelisiniz, bu tip beslenme kan şeker düzeyinizin ayarlanmasında yararlıdır.

  Patates şişmanlatır

  DEĞıŞKEN! Patates, her ne kadar sebze olsa da yapı olarak ekmek grubuna daha yakın olduğu için tüketilirken ekmek gibi düşünülmelidir. Doğal olarak fazla miktarda tüketeceğiniz patates, size yağ deposu olarak geri döner. Bu yüzden miktara dikkat edilmeli.

  Ispanak, demir yönünden çok zengin olduğundan diyet sırasında sık sık tüketilmelidir

  DEĞıŞKEN! Ispanaktaki demir miktarı yüksektir ancak ıspanaktaki demirin yararı kırmızı et, yumurta ya da kuru baklagiller kadar yüksek olmadığından demir açısından iyi bir kaynak sayılmaz. Ama sağlıklı bir besin olması açısından bakıldığında sık sık tüketilmesinde bir sakınca bulunmaz. Diğer sebzelerle aynı sıklıkta tüketilmesi çok daha uygun olur.


  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 14 Temmuz 2009
 2. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  Limonlu su yağ yakmıyor!

  Sabahları aç karnına limonlu su içmek, doğru olmayan diyet tabularından...


  Aç kalarak zayıflamak, ekmeğin kilo aldırdığını ve diyet ürünlerinin zayıflattığını düşünmek, sabahları aç karnına limonlu su içmek, doğru olmayan diyet tabuları...

  Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden diyetisyen Ayça Ilıca, doğru bilinen yanlışları anlattı...

  - Ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratların diyetten tamamen çıkarılması

  Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişiler, kasla birlikte su kaybına uğrar. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil kas ve sudur.

  -Limonlu sıcak su, bitki çayları yağları eritmez

  Halk arasında inanılan bir başka yanlış da sabahları veya yemek öncesinde aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağları erittiğidir, ancak bu inanç tamamen yanlıştır. Suyun veya içine katılacak limon, soda gibi maddelerin, bitki çaylarının kesinlikle yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır.

  -Tek öğün yemek

  Vücudun kilo almasına neden olan en önemli etkenlerden biri, onu bütün gün aç bırakıp sadece akşamları yemek yemektir. Çünkü yaklaşık 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Sonra 4 saat içerisinde gelen besinler yağ olarak depolanır. Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyesi vücudu asla uzun süre aç bırakmamaktır. Mutlaka her 3-4 saatte bir şeyler tüketilmelidir.

  -Kilo vermek için ilaç kullanmak da doğru bir seçenek

  Yanlış. Tek başına ilaç kullanmak kilo kaybı ve kontrolü için yeterli ve doğru değildir. Kilo kaybı davranış değişikliği gerektirir.

  -Kilo vermeye yardımcı bitkisel ürünler güvenlidir

  Yanlış. Tüm bitkisel ürünlerin güvenliğiyle ilgili yeterli çalışma yoktur.

  -Kısa vadede, hızla, fazla kilolardan kurtulmak mümkün

  Doğru. Ancak hızla kaybedilen kiloların aynı hızla hatta fazlasıyla geri döneceği unutulmamalı, kısa sürede hızlı ama geçici kilo kaybındansa, olması gereken sürede dengeli, kalıcı kilo kaybı tercih edilmeli.

  -Az beslenerek kilodan kurtulmak

  Kaybedilen kilonun istenildiği gibi yağ mı yoksa kas ve su kaybı mı olduğu çok önemlidir. Doğru kilo kaybı sağlayabilmek için kişinin günlük alması gereken gıdaları mutlaka tüketmesi gerekir. Az beslenmek, kilo kaybı için bir çözüm yöntemi değildir.

  -Her tür hareket ve spor zayıflatır

  Her tür hareket ve spor enerji harcanması için bir yöntemdir. Ancak gün içerisinde aldığınız kalori miktarı harcadığınız kalori miktarından fazlaysa kilo kaybı sağlanamaz.

  -Seks kalori yakar

  Doğru. Ancak sanıldığı kadar fazla değil.

  -Çay, yanında tükettiğin besin değerini yok eder ve vücutta su tutulumuna neden olur

  Yanlış. Koyu olmayan bir çay gıdaların besin değerlerinde kayba neden olmaz.

  -Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır.

  Yanlış. Sauna ile sadece vucuttan su kaybı olur.

  Milliyet