Zebra

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve deryacox tarafından 12 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  12 Ocak 2009
  Konu Sahibi : deryacox
 1. deryacox

  deryacox Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Zebralar, seyrek ağaçlı ve otlarla kaplı açık alanlarda yaşarlar ve sık sık antiloplarla birlikte sürüler oluştururlar. Zebralarında atların ki gibi yele adı verilen saçlara sahiptirler; vücut yapıları da atlara benzer ve en az onlar kadar hızlı koşarlar. Tuhaf olan şudur ki; zebraların üzerinde ki çizgiler herbirinde farklılık gösterir fakat aynı zamanda da bir nevi hayatta kalmaya yardımcı olmak gibi önemli birde işlevi vardır.

  Karınlarını doyuran zebra sürüsüne yaklaşan, aslan, kaplan gibi avcılar zebraların üzerinde ki çizgiler yüzünden sürüyü bir bütün olarak algıladığından bu çizgiler zebralar için bir nevi hayat sigortası konumunda oluyor.

  Zebralar yiyecek bulabilmek için bazı zamanlar çok uzun mesafeler katetmek durumunda kalabilir. Fakat karınlarını doyurduktan sonra yeniden katettiği mesafeyi gerisingeri giderek alışık olduğu doğal ortamlarında yaşamayı tercih ederler. Ortalama boyları 1 yada 2 metre civarlarına kadar çıkabilir.
  Zebraların dünya üzerinde yaşayan 3 türü mevcut ve bu türlerin sadece 2 ortak yönü mevcut. Birincisi doğal yaşam alanı olarak Afrika kıtasında bulunmaları, ikincisi ortak özellikleri ise postlarında ki çizgilerdir.

  Ata benzer görünümleriyle aşina olduğumuz otlakları seven bayağı zebraların tüm bedenlerini, geniş, siyah-beyaz almaşık çizgiler kaplar. Grevy zebrası hem enine hemde boyuna en uzun türdür. Etiyopya, Kenya ve Somali’nin yarı çölleşmiş alanlarında yaşarlar. Büyük ve iri kafasının üstünde onları komik gösteren yuvarlak tüylü kulakları vardır. Gerçekten göz alıcı bir postu vardır.

  Postunda ki çizgiler dar ve düzgün aralıklı çizgilerle kaplıdır bunun yanında karnı beyazdır. Bir diğer tür ise dağ zebrası olarak bilinir. Dağ zebrası grevy zebrasına nazaranbiraz daha küçük ve zayıftır. Bunun yanısıra diğer bir ayırd edici özelliği ise başının iki yanından çıkan uzun ve sivri kulaklarıdır. Boynunun altında ki sarkık gerdanı ve yaşadığı bölge arazisi ile uyum sağlayan sivri uçlu sert toynaklarıdır.

  Diğer hayvanlarda olduğu gibi zebralarında ortak düşmanlarının başında insanlar geliyor. Evet insanlar zebralar için büyük bir tehdit oluşturmakta fakat bunun yanında da varlıklarını sürdürebilmeleri içinde büyük öneme sahiptirler.Zebralar genelde göz alıcı güzellikte ki postları yada başları için avlanırlar.