Zehirli melamin riski taşıyan gıdalar?

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve scapula tarafından 11 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  11 Ekim 2008
  Konu Sahibi : scapula
 1. scapula

  scapula 2 yavrulu anne Üye

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.359
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Zehirli melamin riski taşıyan gıdalar?

  Çin'de onlarca bebek ölümlerine neden olan Melamin maddesi tehlike saçıyor. Türkiye'de de marketlerde satılan bazı gıdalarda melamin bulunuyor.

  Uzmanlar Çin'den ithal edilen bu bu tür gıdaların tüketilmemesi konusunda uyarıyor. Peki melamin nedir, hangi gıdalara karıştırılabiliyor ve nasıl hasta ediyor? Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Bölümü'nden Biyokimya Uzmanı Dr. Nilgün Tekkeşin, "Melamin maddesi ve zararları" hakkında bilgi verdi.

  Melamin nedir?

  Melamin, sıklıkla beyaz kristal formda olan ve nitrojenden içeriğinden zengin organik bir kimyasaldır.

  Melamin, genellikle nerelerde kullanılır?

  Melamin, plastik ürünlerde, yapıştırıcılarda, tezgahlarda, tabak-çanakta, beyaz yazı tahtalarında yaygın olarak kullanılır.

  Neden melamin süt ve bebek toz mamalarına eklendi?

  Gıdanın hacmini arttırmak amacıyla melaminin çiğ süt ve bol miktarda su ile karıştırılması, sulandırmanın etkisine bağlı olarak sütün protein miktarını azaltır. Bu sütü, yoğurt, dondurma, kahve, çikolata gibi ileri ürünleri üretmek üzere kullanan şirketler, normalde protein içeriğini tespit etmek amacıyla nitrojen miktarını ölçen bir test kullanırlar. Ortama melamin eklenmesi, sütün nitrojen miktarını artıracağından protein miktarını da görünürde yükseltir. Gıdalara melamin eklenmesi, hem Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO)/Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından hem de herhangi bir ulusal otorite tarafından onaylanmamaktadır.

  Melamin diğer hangi gıdasal ürünlerde bulunur?

  2007 yılında, Birleşik Devletler'de kedi ve köpek mamalarının hazırlanmasında kullanılmak üzere Çin' den ithal edilen buğday ve pirinç protein konsantrelerinde melamin tespit edilmiştir. Bunun sonucunda da böbrek yetmezliğine bağlı büyük sayıda kedi ve köpek ölümleri meydana gelmiştir. Bu olay sonrasında, piyasada melamin ile muamele edilmiş bir dizi bebek mamaları, yoğurt ve kutu kahveler tespit edilmiştir. Tüm bu ürünler, büyük olasılıkla melamin ile bulaşmış sütten üretilmişti.  Dipnot: Gıda Güvenliği Derneği (GGD) Başkanı Samim Saner, içinde yüzde 15'ten fazla süt bulunan ürünlerden melamin içeriği kilogramda 2,5 miligramın üzerinde olanların ithaline izin verilmemesi gerektiğini bildirerek, 'Kontroller yapılmazsa Türkiye'de de melamin faciası yaşanabilir' dedi.  Kanser yapıcı etkiye sahip  Melamin tüketiminin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

  Henüz insan sağlığı üzerindeki direkt etkileri bilinmese de; hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarında yan etkileri ile ilgili bilgiler izlenmiştir. Hayvan deneylerinde melaminin tek başına mesane taşı oluşumuna neden olduğu gösterilmiştir. Melamin tozunda yer aldığı ihtimalinden yola çıkılarak siyanürik asit ile bir araya gelen melamin, kristaller oluşturarak böbrek taşı gelişimine neden olurlar. Bu küçük kristaller, böbrekteki küçük kanalları tıkayarak idrar üretimini engeller, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olurlar. Melaminin bazı durumlarda hayvanlarda kanser yapıcı etkisi olduğu da gösterilmiştir. Ancak, insanlarda karsinojenik olduğunu gösteren kanıtlar yeterli değildir.  Böbreklerde taşa neden oluyor  Melamin zehirlenmesinin bulguları nelerdir?

  Huzursuzluk, idrarda kan görülmesi, çok az veya hiç denecek kadar idrara çıkma, böbrek enfeksiyonlarının bulguları, yüksek kan basıncı.

  Böbrek taşı ve yetmezliği nasıl tedavi edilir?

  Böbreklerin tutulum derecesine bağlı olarak hastalara bir dizi tedavi verilir. Bol sıvı verilmesi ve idrarın alkilleştirilmesi ile elektrolit ve asit-baz dengesinin sağlanması, ileri dönemde de hemodiyaliz veya periton diyalizi uygulanması ve gerekirse taşların cerrahi yoldan alınması gerekebilir.

  Yeni Şafak
   
 2. 15 Ekim 2008
  Konu Sahibi : scapula
 3. scapula

  scapula 2 yavrulu anne Üye

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.359
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Türkiye'den 'melaminli gıda' önlemi

  15 Ekim 2008 14:20
  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çin'den gelen süt ürünleriyle ilgili yasak koyduklarını Çin'den çocuk maması ve çikolata ithalatı hiç yapılmadığını açıkladı.

  Bakan Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca Kızılcahamam'da düzenlenen ''Kırsal Alanda Kadın Çalıştayı''nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Eker, Çin'den ithal edilen melaminli gıda ürünleriyle ilgili bir soru üzerine, ''Çin'den gelen süt ürünleriyle ilgili yasak koyduk. Çin'den tehlikeli diyebileceğimiz çocuk maması ve çikolata ithalatı hiç yapılmamış'' diye konuştu. Bunun dışında serbest bölgelerde dahilde işleme rejimi kapsamında süt tozunun işlenip tekrar ihraç edildiğini ifade eden Eker, ''Bir miktar süt tozu gelmiş. Bununla ilgili incelemeler yapılıyor. Zaten yeni ürün ithalatı yasaklandı. Türkiye'ye daha önce gelmiş olan süt tozu konusunda ilgili illere talimat verildi. Ürünler yedi emine alınacak, onlarla ilgili analiz yapılıp herhangi bir sorun varsa el konulup imha edilecek, değilse satışına izin verilecek'' dedi.