Zeka Gelişimi

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve ICIR tarafından 4 Kasım 2009 başlatılmıştır.

4 Kasım 2009
    Konu Sahibi : ICIR
  1. ICIR

ICIR Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    merhabalar (konusulmus olabılır ama merak ettıgımden dolayı bu konuyu actım)

zeka gelıstırıcı oyuncakların dısında bebeğime evde nasıl davranarak zekasını gelıstırebılırım bununla ılgılı kaynak veya yaptıgınız oyunları yazabılırmısınız

2. 4 Kasım 2009
  3. remedios

remedios Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Icırcığım denizanası bahsetmişti içeriği aşağıdaki şekilde olan bir kitap varmış ben de henüz almadım ama faydalıymış andina almıştı yanlış hatırlamıyorsam

" HARıKA ÇOCUK NASIL YETıŞTıRıLıR?

Yazar : TIM SELDIN Baskı Yılı : 2008 Yayın Evi : KAKNÜS YAYINLARI Sayfa : 192

Dahilere ilham kaynağı olan Montessori yöntemiyle öz güven ve kişilik geliştiren oyunlar, etkinlikler, fikirler

“Eğitimin amacı sadece çocuğa bilgi aktarmak değil, her çocuğun tabiatında zaten var olan keşfetme ve öğrenme isteğini uyandırmaktır”
    Şeklinde özetlenebilecek modern eğitim felsefesine artık hepimiz aşinayız. Peki, bu felsefeyi yaklaşık 100 yıl önce yaygın eğitim sistemine uygulayan kişinin Maria Montessori olduğunu biliyor musunuz? Dünya çapında başarısı kanıtlanmış Montessori okullarının dayandığı bu felsefe, her çocuğu doğuştan yetenekli kabul eder ve eğitimde son derece olumlu sonuçlar vermiştir. Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page de başarılarını Montessori’den aldıkları ilhama borçlu olduklarını ifade ederler.
    Çocuğunuzun Montessori eğitim sisteminden sadece Montessori okullarında faydalanabileceğine inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Uluslar arası Montessori Konseyi ve Vakfı Başkanı Tim Seldin’in kaleme aldığı Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir isimli kitap, çocukların eğitiminde en kritik zaman dilimi olan 0-6 yaş döneminde Montessori felsefesini evinizde ve günlük yaşamınızda nasıl hayata geçireceğinizi açık ve net bir dille anlatıyor. Seldin’in metnine eşlik eden 300’den fazla renkli fotoğraf ve kolayca algılamayı sağlayacak şekilde tasarlanmış sayfa düzeni, anlatılanları hemen hayata geçirme arzusu uyandırıyor. Kitabın ele aldığı başlıca konular şunlar:

• Bebek ve çocuk dostu bir ev dekorasyonu nasıl oluşturulur?
    • Görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma duyularını geliştirecek faaliyetler nelerdir?
    • 2-3 yaşından itibaren çocuklarınızı; tuvalet alışkanlığı, kıyafet giyip çıkarma ve yemek yeme gibi öz bakımlarını kendi başlarına yapmaya nasıl teşvik edersiniz?
    • 3-4 yaştan itibaren çocuklarınızı sofra kurup kaldırma, toz alma, yatak yapma, yerleri süpürme gibi ev işlerini yapmaya nasıl alıştırırsınız?
    • Çocuğa küçük yaştan itibaren büyüklere saygılı, küçüklere şefkatli ve yardımsever bir biçimde davranmayı nasıl öğretirsiniz?
    • 0-6 yaş çocuklara doğa hakkında nasıl daha fazla şey öğretebilirsiniz?
    • 3-4 yaşından itibaren okuma yazma ve matematiği hangi yöntemle öğretebilirsiniz?
    • Montessori usulu eğitici doğum günü partisi, besin zinciri oyunu ve benzeri faaliyetler nelerdir?

Çocuğunuza küçük yaşta kendi işini kendi görme becerisini kazandırmak, ona öz güven ve bağımsızlık aşılamanın en etkin yolu olarak ortaya çıkıyor. Kitapta, Maria Montessori’nin 1900’lü yıllarda felsefesini ıtalya’daki yetimhane ve islah evlerinde uygulayarak karakter ve zekâ gelişiminde mucizeler yarattığını anlatan bir bölüm de yer alıyor. Son olarak, kitabın anne babada uyandırdığı hissi, bir okuyucusunun ağzından dinleyelim:
    Bu kitabı okuduğumda, oğluma bakışım değişti. Onun, doğuştan getirdiği yetenekleriyle büyük bir gelişim potansiyeline sahip olduğu bilinci yerleşti bende. ıçimde Montessori yöntemlerini hemen hayata geçirme isteği uyandı. Oğlum, günlük hayat becerilerini edindikçe, kendine daha fazla güvenmeye başladı ve çok daha bağımsız hareket etmeye alıştı. "

4. 4 Kasım 2009
  5. beyazmelek

beyazmelek Candan öte,candan ziyade Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    valla bu montessori yöntemini bende okudum ama her çocuk birbirinden farklı kişilikyapıları farklı ve malesef terzi kendi söküğünü dikemiyor mesela eğitimde anlattığım pek çok yöntemi ben çocuğumda uygulayamıyorum

ben çocuğumun zeka gelişimi için onunla bol bol konuşuyorum yaptığım herşeyi ona anlatıyorum masal anlatıyorum her nesneyi kullanırken yada gösterirken adını söylüyorum organlarımız için de aynı şey vs... o da zaten en çok taklit yöntemini kullandığı için yavaş yavaş öğreniyor hayvan seslerini taklit ediyoruz resimlerini gösteriyoruz renkleri gösteriyorum mesela ben bugün kırmızı kazak giydim sölüyorum ve kazağımı gösteriyorum sayı sayıyrum yanında parmaklarımla gösteriyorum falan tabi bunları hemen öğrenmesi mümkün değil ama eminin hafızasında yer ediyordur

6. 4 Kasım 2009
  7. remedios

remedios Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ben de ekstra bir yöntem uygulamıyorum açıkcası
    oyuncak olarak şimdiye kadar fazla bir şey almadık fisher price renkli küpler ve renkli varillerini, bir tane ismi plagroo'nun zebra aktivasyon oyuncağı(zebra diye geçiyor ama gelen hayvan muse cinsi geyiklerden) onu almıştık. plastik topları, kürekleri, kovası var. çıngırakları ve en sevdiği uyku arkadaşı bizim deyimimizle çiko onun deyişi ile kiko var.
    bebeklerle konuşmayı çok becerebilen bir insan da değilimdir mesela bebeğe yemek yedirirken altını üstünü değiştirirken bıcır bıcır konuşabilen bir anne değilim bu konularda ciddileşip bir görev gibi görüyorum bu sebeplerden bazen kendimi yetersiz hissediyorum eşime anlatıyorum acaba eksik ve yanlış yaptığım birşeyler var mı ya da değişik aktivasyon oyuncakları alalım diye eşim de bizler böyle mi büyüdük ne gerek var filan diyor

8. 5 Kasım 2009
  9. ICIR

ICIR Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    tesekkurler kızlar
    evde bende gelımden geldıgı kadar konusmaya calısıyorum
    ama genelde yapma dur dedıgım seylerı artık ogrenmıs mesela tvnın yanına gelıyor bana bakıyor bırsey soylemesemde tvyı kapatıyor dantellerı cekıyor aslında onun yanlıs oldugunu oda bılıyor ve benden tepkı beklıyor

al ver gıbı seylerde ısmını soyleyerek al ver dıyoruz

bırde bızde altık sekıllı kova delıklerden sekıllerın gırıcegını bılıyor baktıkı yapamıyor kovanın ıcıne dırek atıyor :))))

dunde elınde telım vardı oynarken kafama degdı bende numaradan agladım oda benle bırlıkte aglamaya basladı uzuldu herhalde :)

10. 5 Kasım 2009
  11. remedios

remedios Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    yağızla konuşma konusunda ben anneme güveniyorum annem çok renkli bir kişiliktir
    geçenlerde yağıza fış fış kayıkçıyı söylüyorum dedi yağız da ka ka ka demeye başladı
    ben de daha sonra yağızla başbaşayken söyleyeyim dedim baktım çocukta tepki yok
    aradan gene bir süre geçti annem yağıza fış fış kayıkçıyı söylüyor kulak verdim şarkıyı olduğu şekilde değil de rock versiyonunda söyleyip sonunda da çığlıklar atıyormuşzemuszemus

Son düzenleme: 5 Kasım 2009
  12. 5 Kasım 2009
  13. julianne

julianne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Ben de ismi yöntemi ne olursa olsun alsın geleneksel ve klasikleşen hareketlerin aslında çocuk yetiştirmek konusunda birebir ölçü olduğuna inanıyorum. Belki isim farklı ama yöntem aynı. Bir de tabii ki ben de oyuncak alıyorum ama eşim geçen gün bir şey dedi bana çok mantıklı geldi. Oyuncak alacak kadar paramız yoktu. Babamın aletleri ve zımba gibi şeylerle oynardım. Aklımda her birinin farklı bir araba olduğunu canlandırırdım. Bence onun yaratıcılığının gelişmesinde bunların çok büyük payı var eminim. Benim de öyledir sadece bir tane tavşanım vardı mesela ama evdeki her şey oyuncaktı. Üstelik çok keyif alıyordum. Ama tabii bu oyuncak tüketimine kayıtsız kalamıyoruz hiçbirimiz. Ben de deli gibi oyuncak alıyorum ama bir bakıyorum marketlerden sucudan aldığım magnetler kızımın en büyük oyuncakları olmuş. Hepsini yapıştırıyor birbirine sonra tek tek açıyor alıyor buzdolabına yapıştırıyor, falan. En önemli yapılacak iş bence zaman ayırmak. Oturup saatlerce bıkmadan onunla konuşmak ve bıkmadan onunla al-ver yapmak bile onun sosyal zekasının gelişiminde etkili olur buna eminim.
    Yine de bu konuda uzman arkadaşlarımın görüşlerini bekliyorum merakla :)

14. 5 Kasım 2009
  15. julianne

julianne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Br de oyunları, hareketleri, şarkıları kişilerle özdeşleştiriyorlar. Mesela ben buraya bir kuş konmuş dediğimde benim elime değil dedesinin eline gidiyor çünkü bu oyunu ilk o yaptı, ille onun elinde oynanacakmış. Ali babayı anneannesi ile söylüyor, anneannesi ile kuşlaaar gelin diyorlar, çünkü bunu da o öğretti. Babasıyla ceee yapıyorlar, ben öldüm deyip sonrra böööö yapıyorlar. O da taklit ediyor. Benimle evde kovalamaca oynuyor. ıkimiz emekliyoruz ama benim kaçmamdan çok sıkılıyor ben onu kovalayacakmışım bunu daha çok seviyor. Ama en çok eğlendiği tabii bebekli reklamlar. Reklamlardaki bebeklerin hareketlerini ezberlemiş, o sahne gelmeden hareketi yapıyor.

16. 5 Kasım 2009
  17. ICIR

ICIR Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    julllınanne eylulde sevdıgıı sarkılarda gıdıp hemen tvının oraya elını poposunu sallıyor

18. 5 Kasım 2009
  19. dilekgoksuzoglu

dilekgoksuzoglu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Tim Seldin'in kitabı uygun arkadaşlar resimli anlatım bende aldım.Ama bebeklere pek sayfa ayrılmamış benşimdilik sepet uygulamasını yaptım tüm oyuncaklarını,oyuncak olarak görebileceği inceleyebileceği bir takım şeyleri sepetin içine doldurdum.Kitaba göre hepsine tek tek bakıp en son sepeti incelemesi gerekiyordu ama benimki bir iki materyalden sonra kople sepeti boşaltıp içine girdi :) Ama bilgiler güzel şöle çocuğumuz iki üç yaşına girdiğinde daha yararlı olacağını düşünüyorum.Ayrıca montosseri eğitiminin sürekli alınması gerek şimdi verdiğimiz eğitim ilkokulda ezbere dayalı eğitime geçince pek işe yaramayacak gibi geliyor bana.Eğitim veren anaokulları var ama henüz ilerisi yok maalesef