Zeki çocuklar yetiştirmek sizin elinizde

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Meryemce tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

22 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : Meryemce
  1. Meryemce

Meryemce dost istersen ALLAH yeter Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Çok daha zeki çocuklar yetiştirmenin sade ve basit bir sırrını vereyim sizlere. Anne veya baba çocuklarına hitap ederken, onlarla konuşup onları severken sürekli “Benim oğlum çok akıllı!”, “Benim kızım çok zeki!” diye onları severse çocuklar daha zeki oluyorlar.

“Bu kadar basit mi yani?” diye düşünebilirsiniz.

Ancak kendinizi, henüz okula başlamamış, küçük bir çocuğun yerine koyun. O çocuk için bu dünyada her şeyin en iyisini ve en doğrusunu bilen sadece iki tane insan vardır. Biri annesi diğeri babası…

Bu iki insan ne derse doğrudur. Hiç kimse bir çocuğa anne ve babasının söylediklerinin aksini kabul ettiremez.

Tam aksi ifadelerin çocuk üzerindeki etkisini de düşünebilirsiniz.

“Sen ne kadar aptal bir çocuksun” sözünü, annesinden sürekli duyarak büyüyen bir çocuk içinden, “Annem bana aptal diyorsa mutlaka bir hikmeti vardır!” diye düşünmez mi?

Sürekli babasından “sen ne kadar geri zekalısın!” sözünü duyan bir çocuk, “babam bana geri zekalı olduğumu söylüyorsa mutlaka bir bildiği vardır” diye düşünmez mi?

Bu yaklaşım tarzına “kendini doğrulayan kehanet!” deniyor. Psikolojik kavramlar içerisinde en çok sevdiğim kavramlardan bir tanesidir.

Çocuklarınızın daha zeki olmasını istiyorsanız onlara bunu sürekli söyleyin. Sizin her dediğinizi mutlaka inanırlar.

Onları zeki olduklarına inandırın yeter.

Alntdr.

2. 25 Ağustos 2009
  3. kiral

kiral Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    çocuklarla konuşulması gerekiyor.Fikirlerine eğer verildiğini hissettirnce özgüven kazanıyorlar.Sen anlamazsın sus büyüklerin konuşuyor denildikçe bir pasifliğe bürünüyorlar.
    Yazı çok güzeldi teşekkürler meyemce

4. 26 Ağustos 2009
  5. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Boşuna dememişler"Bir şeyi 40 kere söylersen olur" diye...

6. 12 Eylül 2009
  7. panik_kiz

panik_kiz bal gibi... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    malesef toplumumuzda çocuklarını yanlarında övmek onları şımartmak anlamına geliyor anne baba ne derse çocuk için o doğrudur demek özgüveni eksik evlatlar yetiştirmek demektir bir kitapta okumuştum bu durumlara orada suflörlü yaşam diyordu ne kadar doğru..teşekkürler paylaşım için

8. 12 Eylül 2009
  9. panik_kiz

panik_kiz bal gibi... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    .........

Son düzenleme: 12 Eylül 2009
  10. 12 Eylül 2009
  11. OzOkuN

OzOkuN AdaNehir Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    evet ben de inanıyorum buna ve doğduğundan beri kızıma ne kadar akıllı olduğunu söylüyorum hergün ve gerçekten de çok hoş şeyler yaptığını görüyorum şuan beni anlar mı anlamazmı bilemem ama söylediklerimi içinde bi yerlerde hissettiğini düşünüyorum

12. 13 Eylül 2009
  13. Meryemce

Meryemce dost istersen ALLAH yeter Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    a.s.Çok sağolun arkadaşlar ilgilenip yorum yazdığınız için teşekkür ederimopuyorumnanaktan

vereliniortakalkisalkisalkisvereliniortak

14. 16 Eylül 2009
  15. yasmin45

yasmin45 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sosyolojideki etiketleme teorisinin bir kanıtı bu.doğruluğuna kesinlikle inanıyorum.
    özellikle çocuklara söylenen sözler,onların benliğini oluşturmasında önemli bir rol oynadığı için,sen zekisin gibi ifadeler de onları olumlu etkilemekte.

16. 18 Eylül 2009
  17. umi

umi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet çok güzel bir yazı aslında ne kadar basit birşey yapmamız gereken...onları severek akıllarını övmek.çocuk devamlı hakaretvari şeyler duyarsa kendi hakkında zaten özgüveninin de yitirir ve kendisini başarısız bir birey olarak görür.zorlukların üzerine gidemez.korkar.oysa aksini yaptığımızda özgüveni yüksek bir çocuk yetiştirirsek herşeye korkusuz saldırı ve başaramasa da yılmaz vazgeçmez.
    TEŞEKKÜRLER...

18. 26 Eylül 2009
  19. nalanna

nalanna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    evet bende katılıyorum olumlu pekiştirme bu, hani bir yöntem vardır ya 'gözümüzüm önüne pembe noktalar getirmeyin' dendiği anda gözün önünde pembe noktalar belirir, beyin önce duyduklarını yapıyormuş çocuklardada böyle ben çocuklarıma birşey söylerken buna çok dikkat ediyorum, kavga etmeyin demek yerine güzel güzel oynayın demek bile çok etkili oluyor, beyin birinde kavgayı alırken diğerinde güzel güzeli alıyor,
    okuyunca demek istediklerimi tam anlatabildim mi bilemedim şimdi :bbo::bbo:

Son düzenleme: 26 Eylül 2009