zel hastane mi, zel muayenehane mi?

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Adivar tarafından 9 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  9 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Pek çok hastanın kafasında olan sorulardan birisi de doktor tercihinde “özel hastane mi, yoksa özel muayenehane mi” seçeneğidir.

  Gerek hastalık durumunda gerekse hamilelik takibi, rutin muayene ve check up kontrollerinde hem hastanelerin hem de özel muayenehanelerin hastalara sundukları bir takım avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır.

  Muayene başvurularında hastaların hekimlerinden ve sağlık hizmeti aldıkları kurumlardan bir takım istekleri vardır.

  Bunlar arasında en önemli olanı kuruma ve hekime olan “güven” dir. Hastaların kuruma ve hekime duydukları güven son derece önemlidir.

  Örnek vermek gerekirse; Türkiye’nin 80 yılı aşkın deneyimi ile en kapasiteli kadın hastanesi konumunda olan “Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi”nde, 2008 yılının yaz dönemlerinde yenidoğan ünitesinde meydana gelen ani bebek ölümleri sonucunda kısa zaman içinde, polikliniklere başvuran hasta miktarları ve günlük doğum sayıları neredeyse üçte birine inmiştir. Geçmiş yıllarında pek çok bilimsel araştırmalarda öncü konumunda olan bu hastanenin yalnızca gebelik poliklinikleri değil, mevcut tüm poliklinik hasta miktarında ve ameliyat sayılarında dramatik bir azalma izlenmiştir.

  Hera Kadın Sağlığı Merkezi'ne başvuran hastalar arasında yaptığımız anket sonuçlarına göre, hastaların hekim ve sağlık kurumu seçimlerinde rol onayan diğer faktörler aşağıda özetlenmiştir.

  Hekim ile ilgili faktörler
  Hastalara yaklaşım, güleryüzlülük
  Pozitif etkileşim kurabilme
  Bilgi ve tecrübeler
  Dinamik tavır
  Profesyonellik
  Hastaya ayırdığı zaman ve gösterdiği titizlik
  Etik değerlere verilen önemler
  Aranıldığında ulaşılabilme

  Kurumla ilgili faktörler ise
  Alınan sağlık hizmetlerinin miktarı ve çeşitliliği
  Randevu saatlerine riayet
  İşyerinin hijyeni ve teknolojisi
  Yardımcı personel ile olan iletişimler
  Ekonomik boyutlar
  Yaşanılan bölgeye yakınlık’tır.

  Bu konudaki ayrıntılı bilgiler “Jinekoloğunuzu seçerken…” isimli bölümde anlatılmıştır.

  Kadın sağlığı gibi tıpta mahremiyeti ve hassasiyeti olan bir dalda yukarıda sayılan tüm bu faktörlerin önemi daha da büyüktür. Bu nedenle uygun hekim seçimi de çok aşamalı bir sınava benzer.

  Bu bölümde de daha çok jinekoloji ile ilgili alanlar daha öncelikli bir şekilde ele alınmıştır.

  Aşağıdaki tabloda hastane ve özel muayenehaneler verdikleri hizmetler yönünden GENEL YÖNLERİYLE kıyaslanmıştır. İstisnai durumlar tabi ki mevcuttur.


  ÖZEL
  HASTANE  ÖZEL
  MUAYENEHANE  Hekim seçimi


  Genel olarak hasta hekimi değil, kurumu seçmiştir. Kurumsal yapı ön plandadır. Dezavantajı; hasta karşısına nasıl bir hekim çıkacağını bilemez, güven ilişkisi zamanla gelişir.


  Hasta kendi özel hekimini seçerek gelmiştir.
  Kişisel yapı ön plandadır.
  Avantajı; hasta genelde bir arkadaşının referansı ile gelmiştir ve geldiği ilk günden itibaren güven ilişkisi başlamıştır. Hekim seçiminde bilgi, beceri, profesyonellik, iletişim ve güven rol oynamaktadır.


  Muayene Süresi  Hastane ortamı daha yoğundur, bu nedenle muayene süreleri genelde 20-30 dk ile sınırlıdır.


  Muayene süreleri daha uzundur. Değişen durumlara göre bu süre 30-60 dk arasında olabilir.
  İlgi


  Hastanelerin yoğunluğuna ve titizliğine göre ilgi değişmektedir. Özellikle son yıllarda artan rekabet, sağlık sektöründe de kaliteyi beraberinde getirmiştir.  Yoğunluğun çok fazla olmadığı ofislerde genel olarak hastalara yaklaşım ve ilgi üst seviyelerdedir.

  Hekime Ulaşabilirlik


  Özellikle acil durumlarda hastaların aradıklarında veya merak ettikleri bir soruyu sormak istediklerinde kendi özel hekimlerine ulaşabilme imkanları kısıtlıdır. Hastalar acil durumlarında hastanelerin 24 saat acil servislerinde kendilerini karşılayan hekim ile görüşmek durumundadırlar.


  Hastalar güven ilişkisi ile uygun diyalog ortamı kurdukları hekimlerine diledikleri zaman telefonla görüşme ve muayene olabilme ayrıcalığını yaşarlar.

  Özellikle gebelik takiplerinde hekime ulaşabilirlik son derece önemlidir.  Alınan Sağlık Hizmetlerinin
  Çeşitliliği


  Kişi hastanede birkaç ayrı bölümde muayene olabilir ve ayrıntılı olarak testlerini yaptırabilir.


  Kişi yalnızca ilgili bölümde muayenesini olabilir.

  Tetkik ve tahliller için ise hastaneye ve doktorunun yönlendireceği bir labotatuvara gitmek durumundadır.  Ekonomik
  Boyut


  Hastanenin ücret tarifesine, ÖSS (Özel Sağlık Sigortaları) ve SGK (Soysal Güvenlik Kurumu) ile ilgili anlaşmalarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.


  Muayenehanenin ücret tarifesine, teknik donanımına ve bölgesel konumuna göre ücretler değişkenlik göstermektedir.


  Özel Sağlık Sigortalı (ÖSS) Hastalar
  Ülkemizde son yıllarda özel sağlık sigortası yaptıran hasta sayısında artışlar izlenmektedir.

  Özel sağlık sigortası (ÖSS) olan pek çok hastanın aklına takılan sorulardan birisi de kendi özel sağlık sigortası ile anlaşmalı bir hekimi tercih durumudur. Eğer özel sağlık sigortanız varsa dilediğiniz hekime muayene olma şansınız bulunmaktadır. Yani, özel sağlık sigortanız size, acentanız ile ister anlaşmalı isterse de anlaşmalı olmayan doktorunuzu seçme şansı sunmaktadır.

  Doktorunuzun size keseceği fatura veya kredi kartı ödeme slipi ile birlikte dolduracağı tazminat talep formuyla sigortanıza başvurarak ödediğiniz meblağı geri alabilirsiniz.

  Sosyal Güvenlik Sigortalı (SGK) Hastalar
  Son yıllarda SSK, Emekli sandığı, Bağ-kur tek bir çatı altında toplanılmış ve SGK olarak isimlendirilmekte ve işlev görmektedir.

  Ülkemizde Sosyal Güvenlik Sigortası (SGK) ile anlaşmalı hastane ve tıp merkezleri son yıllarda sayıca artmaktadır. Adeta bir devlet hastanesi gibi çalışan bu özel sağlık birimlerine başvuran hastaların da artması ile birlikte hizmet kalitesinde azalmalar yaşanmakta, böylelikle hasta tatminini düşmektedir.

  Gebelik takipleri, menopoz takipleri, rutin jinekolojik kontroller, kısırlık ve tüp bebek tedavileri gibi izlemlerde devamlılık gerektiren durumlarda güvenilen tek bir hekim ile tedavilere devam etmek hastalara rahatlık ve kolaylık sunmaktadır. Özel muayenehane hekiminizin doğum, ameliyat ve müdahaleler için özel hastaneler ile anlaşmalı olması ve size bu tür işlemler için değişik opsiyonlar sunması da son derece önemlidir.