Zencefil Çayının Zayıflamaya Katkısı

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve tulipbs tarafından 10 Haziran 2007 başlatılmıştır.

10 Haziran 2007
    Konu Sahibi : tulipbs
  1. tulipbs

tulipbs Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu internette yeni buldum daha denemedim zencefil aldığım zaman denemeyi düşünüyorum en azından bir yan etkisinin olacağını sanmıyorum

Zayıflatıcı hususiyetlere sahip zencefilin tazesi dilimlenip sıcak suda 7 dakika demlenmeli ve bilahare çay olarak tüketiliyor.

ayrıca zencefil için toksin atıcı sindirimi kolaylaştırıcı yazıyor

bir de bulduğum bir yazıtı eklemek istiyorum:

Doğal diye çayları çok fazla tüketmeyin

Yeditepe Üniversitesi Farmakoloji Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Mehveş Ece Genç ise bitkilerin içeriğinde pek çok kimyasal bulunabileceğine dikkat çekiyor ve "bir ilaç haline getirilmedikleri için bitkilerin içindeki bu maddelerden biri sağlığa zararlı olabilir. O nedenle çok içmemek lazım. Bitkidir, doğadandır diye rahatlıkla kullanmak yanlış olur" diyor.
    Genç, binlerce aktif kimyasal barındıran bitkiler ancak saflaştırıldığında sonuçtan emin olunabileceğini belirtiyor. Genç'e göre; kiraz sapı suyu gerçekten zayıflatıyor olabilir ama buna rağmen çok fazla içmemek ve hatta az miktarda alıp sonuçlarına bakmak lazım.

Bitkiler yağları yakmaz

Bitki evi firmasının sahibi ve bitkilerle ilgili yedi kitabı yayınlanan H. Kemal Çağın ise konuya biraz ilginç yaklaşıyor. Çağın, bitkilerin yağ yakma özelliklerinin olmadığını ama idrar söktürücü, ödem artırıcı özelliklerinin yoğun olduğunu ve zayıflamak isteyenlerin, spor yapmadan sadece bitki çayı içerek zayıflamalarının zor olduğunu belirtiyor.

2. 13 Haziran 2007
  3. bafi

bafi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet ben de duydum zencefilin çok yararlı olduğunu. Birçok bitki çayında da var. Amam dikkat etmek lazım, çok kabız yapıyor çünkü.

4. 16 Temmuz 2007
  5. karagxoxz

karagxoxz Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet benim arkadaşım yaptı 80 kilodan 60 kiloya kadar düştü hiç bir şekilde yan etkisi yok zencefilin

6. 10 Ekim 2007
  7. tulipbs

tulipbs Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sabahları aç karnına içilen zencefil suyu yağları eritir ve kilo vermenizi hızlandırır. Zencefil suyunu çok kaynatmadan hazırlayınız. Çok kaynama ile tadı acılaşır ve içimi zorlaşır.

selahattin dönmezden alıntı

8. 10 Ekim 2007
  9. tulipbs

tulipbs Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Zencefil: Zencefil de, içerdiği yağlarla, tıpkı kırmızı acı biber gibi kalori yakımını hızlandırır. Aynı zamanda midenin yeterli derecede enzim salgılamasına yardım ederek sindirimi kolaylaştırır.

ZENCEFİL - Faydaları: Gribal durumlar için doğal bir ilaç değeri taşıyan, balgam söktüren, bronşite iyi gelen, kolestrolü düşüren, iltihaplanmayı ve ödemi atan zencefil; solunum yolu rahatsızlıklarında, terlemeyi arttırması nedeniyle toksinlerin atılmasına ve ateş düşürücü etkiye de sahip. Isıtıcı etkisi, soğuk algınlığı ve faranjit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Böyle bir rahatsızlıkta taze zencefili sıcak su olan bir bardağa rendeleyip, bal ile tatlandırabilirsiniz. Öksürük içinse bal ile zencefili karıştırıp bir kaşık yiyebilirsiniz. Romatizmal ağrıları azaltır, kusmayı önler, yağları yakar, bağırsak gazı söktürür, ishali keser, bedeni ve zihni gücü arttırır, cinsel isteği çoğaltır.

10. 10 Ekim 2007
  11. lightcola fun

lightcola fun Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım ya toz zencefil kullansak olamzmı bende tozundan var baya.en azından o bitsede sonra alsam tazesini.yeşil çay da yaptığım gibi sıcak suyun içine atsam 7 dak demlesem sonra süzüp içsem aynı faydayı sağlarmı ki?

12. 10 Ekim 2007
  13. mert

mert Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    38
    ben de de aktardan aldığım parça parça zencefil var.sarımsakla beraber biraz kaynatıyorum.

14. 10 Ekim 2007
  15. tulipbs

tulipbs Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bence olur neden olmasın sonra etkilerini paylaşırız

16. 10 Ekim 2007
  17. azeri

azeri Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tulibscim ben hatırladıkça şöyle yapıyorum
    yarım çay kaşığı zencefili kaynar suuda azıcık bekletip içiyorum,unutma zencefil çok acı fazla koymamaya çalış hemi de boğazı yakıyor,gribe de birebirdira.s

18. 10 Ekim 2007
  19. azeri

azeri Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben de tozunu içiyorum arada ama kökünün faydası farklı