Zerdeçal kanseri önlüyor ve tedavi ediyor mu?

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve netertua tarafından 9 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  9 Şubat 2010
  Konu Sahibi : netertua
 1. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Zerdeçal ya da bilimsel adı ile “Curcuma longa” son yıllarda en çok dikkati çeken ve baharat olarak yararlandığımız bitkilerinden biri. Yapılan deneysel çalışmalarda içerisinde bulunan bileşenlerden “kurkuminoitler”in etkileri üzerinde duruluyor. Özellikle bu bileşikler arasında ikisinin (desmetoksi kurkumin ve bisdezmetoksikurkumin) başlı başına birer sağlık savaşcısı olduğu bildiriliyor. Bu bilimsel bulguları değerlendiren bazı yorumlarda ise zerdeçalın kanserden korunma ve tedavisinde yararlı olacağı ileri sürülüyor.
  HAYVANLARDA DA SONUÇ VERDİ

  Pankreas kanseri en ölümcül kanserlerin başında geliyor. Teşhis konan hastaların büyük çoğunluğunda ilaç tedavisinin sınırlı bir yararı olabiliyor. Bu nedenle, tedavide daha fazla etkili olabilecek ilaçların keşfedilebilmesi için araştırmalar hızla sürdürülüyor. Yapılan çalışmalarda, pankreas kanseri hastalarının vücudunda nükleer faktör-kappa B adı verilen bir mediyatörün etkinleştiği dikkati çekiyor. Bu bakımdan bu madde üzerinde baskılayıcı etkisi olabilecek ilaçların hastalık tedavisinde yararlı olabileceği düşünülüyor. Deney hayvanları üzerinde yürütülen ön çalışmalarda kurkumin türevlerinin kanserli kısmın ilerlemesini engellediği ve nükleer faktör-kappa B’nin etkili hale gelmesini baskıladığı tespit edilmiş. Peki insanlarda ne derecede etkili olabilir?

  SEKİZ GRAM KAPSÜLLE DENEY

  İnsanlarda yürütülen ön klinik denemelerde, kurkuminoitlerin günlük 8 grama kadar miktarlarda uygulandığında herhangi bir beklenmeyen etkiye yol açmadığı, ancak ağız yoluyla uygulandığında vücutta emiliminin düşük olduğu tespit edilmiş. Ağız yoluyla uygulandığında ne derecede etkili olabileceğini belirlemek amacıyla, ilerlemiş pankreas kanseri hastaları üzerinde insan klinik denemeleri yürütülmüş.

  ABD, Teksas Üniversitesi, M.D. Anderson Cancer Center’da gerçekleştirilen açık etiketli bir klinik çalışmada, yaşları 43 ile 77 arasında pankreas kanseri teşhisi konmuş 25 (13 erkek ve 12 kadın) denek kullanılmış. Uygulamada sonuçları değerlendirmek amacıyla gönüllülerin kurkuminoit ilacı uygulanmadan önceki başlangıç sitokin seviyeleri ölçülmüş. Her hastaya günde toplam 8 gram kurkuminoit karışımı içeren kapsül verilmiş; her kapsül içeriği 1 gram kurkuminoit karışımı (900 mg kurkumin, 80 mg dezmetilkurkumin ve 20 mg bizdezmetoksikurkumin) bulunacak şekilde ayarlanmış. Uygulama süresince kemoterapi veya radyoterapi uygulanmasına izin verilmemiş, ancak destekleyici bakım yapılması serbest bırakılmış. Uygulamanın sonuçlarını takip etmek amacıyla, hastalarda fiziksel muayenenin yanı sıra, 4 ve 8’inci haftalarda alınan kan örneklerinde bazı maddelerin kandaki derişimlerindeki değişmeler incelenmiş. İlgilenenler için incelenen değerler: sitokin derişimleri (interlökin -4, -6, -10 ve interlökin-1 reseptör antagonisti), karsinoembriyojenik antijen derişimi ve periferal kan mononükleer hücre ekspresyonu (nükleer faktör-kappa B ve COX-2).

  TÜMÖRDE YÜZDE 73 GERİLEME

  Yapılan ölçümlerde kurkuminin kan seviyelerinin düşük olduğu, dolayısıyla kurkuminin vücuda yeterince emilemediği gözlemiş. Ancak iki hastanın kurkumin tedavisine olumlu cevap verdiği, birinin pankreas kanserinin 18 ay ilerlemeden kaldığı, diğerinde ise tümörün ilerlemesinde yüzde 73 gerilemenin yanı sıra kan serumunda sitokin seviyelerinde belirgin artış gözlenmiş. Sonuç olarak, zerdeçalın etkili bileşenleri olan kurkuminoitlerin insanlarda 18 ay süre ile günlük 8 grama kadar dozlarda uygulandığında herhangi bir tahammülsüzlük sorunu ile karşılaşılmadığı ve bazı pankreas kanseri hastalarında olumlu sonuçlar alınabildiği görülmektedir. Ancak kurkuminoitlerin ağız yoluyla kullanıldığında karşılaşılan emilim sorunu, ilacın muhtemelen tam olarak etkinliğini ortaya koymasını engellemektedir. Bu bakımdan damara doğrudan verilerek daha yüksek kan konsantrasyon sağlanabilmesi durumunda pankreas kanseri üzerinde daha etkili olabileceği düşünülmektedir.

  prof.dr. erdem yeşilada

  --alıntıdır--
   
 2. 9 Şubat 2010
  Konu Sahibi : netertua
 3. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  ilginç bir araştırma yazsısydı.sizlerle paylaşmak istedim.

  zerdeçalı en kısa zmanda almayı düşünüyorum.

  zedeçalı dr.erkan topuz da öneriyordu.
   
 4. 9 Şubat 2010
  Konu Sahibi : netertua
 5. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.591
  Beğenildi:
  252
  Ödül Puanları:
  163
  Evet geçen gün Habertürkteydi sanırım , dinledim Erkan Topuzu. Şiddetle tavsiye ediyor.
   
 6. 9 Şubat 2010
  Konu Sahibi : netertua
 7. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  evet bende izledim.o kanaldaydı.

  kullanmak lazım.
   
 8. 20 Şubat 2010
  Konu Sahibi : netertua
 9. rana62

  rana62 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2007
  Mesajlar:
  950
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  nasıl kullanmak lazım acaba bilgi verirmisiniz
   
 10. 11 Mart 2010
  Konu Sahibi : netertua
 11. KIZLARIMCANLARIM

  KIZLARIMCANLARIM Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  7.935
  Beğenildi:
  5.718
  Ödül Puanları:
  238
  bende dün aldımaktardan.. dr öemr çoşkun çorbnalarınzıa yemekrlrinzie bir tatlı kaşığı katın dedi. bende yemeğmin içne kattım.. tadıda fena değildi.. yicem öyle inşş..
   
 12. 14 Mart 2010
  Konu Sahibi : netertua
 13. çiçeksel

  çiçeksel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2008
  Mesajlar:
  49
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  gerçekten çok ilginç bir araştırma yazısıymış.
  Zerdeçal bizde de oldukça fazla kullanılıyor.