Zeytinyağı' nın da fazlası kalp-damar hastaları için zararlı'

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve buzdevri tarafından 21 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  21 Nisan 2009
  Konu Sahibi : buzdevri
 1. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.660
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Zeytinyağı kalp-damar hastaları için zararlı...!!


  Dr. Murat Kınıkoğlu, sanılanın aksine kalp-damar hastalarının rahatlıkla zeytinyağı tüketmemesi gerektiğini söyledi: Zeytinyağının içerisinde de doymuş yağ bulunuyor. Bu nedenle, zararsız değildir diye rahatça tüketilmemeli..
  Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu, sınırsızca zeytinyağı tüketiminin yanlış olduğunu söyledi. Kalp hastaları için, zeytinyağı dahil tüm yağların zararlı olduğunu belirten Dr. Kınıkoğlu, kalp hastalarının beslenmelerinde yaptıkları hataları ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

  * Kalp hastaları için zeytinyağı yararlı mı?


  Kalp hastaları için, zeytinyağı dahil tüm yağlar zararlı. Bu konuda da, aynı yumurta meselesinde olduğu gibi, normal insanlarla kalp hastalarını ayırmak lazım. Eğer, "Tereyağı mı daha zararlı zeytinyağı mı?" diye sorarsanız, tabii ki cevabım hiç düşünmeden "Tereyağı daha zararlı" olur. Ama "Zeytinyağı kalp hastaları için faydalı mı?" diye sorarsanız, cevabım kesinlikle "Hayır!"

  DOYMUŞ YAĞ İÇERİYOR

  * Şimdiye kadar zeytinyağının hep faydalı olduğu söyleniyordu, peki en zararsız yağ hangisi?

  Zeytinyağı kalp krizi geçirmiş insanlar için, boyun damarlarında darlık olanlar için, felç geçirmiş ve beyin damarlarında sorun olan hastalar için kesinlikle zararlı. Bu yüzden de hastalığın derecesine göre ya hiç kullanılmamalı ya da çok az miktarda kullanılmalı. Doymamış yağ olduğu için zeytinyağının kalbe faydalı olduğunu iddia edenler; zeytinyağında az da olsa doymuş yağ olduğunu unutuyor. Tüm bitkisel yağların içinde de, zararlı olduğunu kabul ettiğimiz doymuş yağlar var. Örneğin; zeytinyağının 100 gramında 73 gram tekli doymamış, 11 gram çoklu doymamış yağ varken, 14 gram da doymuş yağ vardır. Bazı kalp hastalarının faydalı diye zeytinyağına ekmek banıp yediklerini duyuyorum. Bu kişiler zararsız yağların yanında, damarlarını tıkamak için yetecek kadar doymuş yağ da alıyorlar.

  ÇOK AZ TÜKETİN

  * Zeytinyağını kalp hastalarının hiç mi yememesi gerekiyor?


  Kalp damarlarınızda sorun varsa sakın yemeyin ya da olabilecek en az miktarda yiyin. Kalp damarlarınızda sorun yoksa, hiçbir risk faktörünüz bulunmuyorsa tadını çıkarın. İster ekmek banın, ister salataya boca edin... Buna karşılık ailenizde kalpten erken ölenler varsa, sigara içiyorsanız, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi önemli risk faktörleriniz varsa tüm yağları olduğu gibi zeytinyağını da kullanırken dikkatli olun, aşırıya kaçmayın.


  (Esra TÜZÜN)
   
 2. 21 Nisan 2009
  Konu Sahibi : buzdevri
 3. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.660
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Günde bir avuç fındık yemenin hiç faydası yok

  * Ceviz ve fındık için ne diyorsunuz?


  Aynı zeytinyağında olduğu gibi ceviz, badem ve fındık da bizim toplumda yanlış anlaşıldı, daha doğrusu doktorlarımız bu konuda halka gerçekleri anlatmadı. Anlatmadı diyorum çünkü "Şunu yeme, bunu yeme" dediğinizde kötü oluyorsunuz. "Bir avuç şundan ye, on tane bundan ye" dediğinizde herkes, "Ne sempatik adam" diyor. Bu yüzden şimdi söyleyeceklerim hoş karşılanmayacak ama işin doğrusu şudur: Fındık ve cevizde zararlı kolesterolü düşüren çoklu ve tekli doymamış yağ asitleri var. Bu konuda hemşireler üzerinde yapılan büyük bir çalışma var. Hemşirelere doymuş yağ yerine fındık, ceviz yağı verilmiş ve kalp riskinin yüzde 45 düştüğü görülmüş. Yani önerilen diyette; doymuş yağın, fındık/ ceviz yağı ile değiştirilmesi söz konusudur. Yoksa siz etli, yağlı beslenmenizi hiç değiştirmeden üstüne bir de fındık yerseniz, bu hiçbir işe yaramaz. Bana gelen hastalardan biliyorum; hem kilo, hem tansiyon sorunu var, hiç diyet yapmıyor bir de üstüne üstlük her gün bir avuç fındık yiyor. Bu insanlar kendilerini kandırıyorlar. Yedikleri fındığın, kilolarını artırmaktan başka hiçbir yararı yok.
   
 4. 2 Şubat 2011
  Konu Sahibi : buzdevri
 5. TugbaAlagil

  TugbaAlagil Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2011
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Doğru herşeyin olduğu gibi zeytinyağının da fazlası zarardır. Onun için tüketim miktarı çok dikkatli hesaplanmalı ve ihtiyaç kadar tüketilmelidir. Buradan (http://goo.gl/kZ8qH) bünyeye göre zeytinyağı ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.
   
 6. 2 Şubat 2011
  Konu Sahibi : buzdevri
 7. kurdelam

  kurdelam Yeni Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2010
  Mesajlar:
  5.636
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yemekleri fındık yağı ile yapanlar var.
  tadı nasıl olur ağır mıdır hafif midir bir bilgim yok!
  ama hafifse bende fındık yağı kullanmak istiyorum