zgrlk

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve derman tarafından 2 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : derman
 1. derman

  derman Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin. Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.144
  Beğenildi:
  1.560
  Ödül Puanları:
  163
  ÖZGÜRlük

  Adamın biri, bilge bir kral olmakla ün salmış kralın yanına gider. Krala şunu sorar 'Efendim söyleyin bana hayatta özgürlük var mıdır? 'Kral 'Elbette' der. 'Kaç bacağın var senin?' Adam soruya şaşırarak 'İki efendim' der. Kral 'Pekala, tek bacağının üstünde durabilir misin?' 'Elbette' diye cevap verir adam.

  Kral 'O halde hangi bacağın üstünde duracağına karar ver'. Adam biraz düşünür ve sol bacağı üstünde durmaya karar verir. 'Tamam' der kral 'Şimdi de öteki bacağını kaldır.' Adam şaşırır 'Bu imkansız kralım' der. 'Gördün mü?' der kral 'Özgürlük budur. Sadece ilk kararı almakta özgürsün. Ondan sonrasında değil. 'Tiziano Terzani'nin Atlı karıncada Bir Tur Daha adlı kitabında okuduğum bu küçük öykü yıllardır tartışılan özgürlük kavramı üzerinde bir kez daha düşünmeme yol açtı. Hayat gerçekten böyleydi. İlk kararı alıyordun ve gerisi o ilk karara bağlı olarak gerçekleşiyordu. Hayat hata kabul etmiyordu. İlk kararın doğruysa işler yolunda gidiyordu ama eğer yanlış bir karar aldiysan, herşey zincirleme yanlış gidiyordu. Mesela mesleğini seçerken... Hasbelkader, iyi düşünmeden, yeteneklerinin farkında olmaksızın bir meslek seçtiğinde ömür boyu işini zorla yapmaya mahkum oluyordun. İşinin başındayken başka bir iş yapmazdım diyordun. Ama biliyordun ki; özgürlüğünü kullanmış ilk kararı vermiştin ve yeniden başlama cesaretin yoktu.


  Bazı insanlar vardı hayatta... Onlar ise herşeyi ardlarında bırakıp yeniden başlayacak kadar cesurlardı. Ama sen onlardan biri olamıyordun. Bunca emek bunca çalışmayı sanki çöpmüş gibi bir çırpıda atıveremiyordun. Oysa göz ardı ettiğin birşey vardı. Hayat çok kısaydı ve mutsuz olduğun işlerle zamanöldürmek aynı zamanda ruhunu öldürmekle eş anlamlıydı. Evlilik konusunda da iyi karar vermek gerekiyordu. Yanlış bir karar aynı evde yaşayan iki düşman yaratabilirdi.Aşk zorunluluğa dönüşebilir ve hayatını cehenneme çevirebilirdi. İlk kararı alıyordun, bu konuda özgürdün ama devamında senin kararına bağlı olmayan pek çok şey gerçekleşiyordu.Hayat kararlardan ibaretti ve kararlar birer kibritti. Doğru yerde ateşlediğinde seni ısıtacak, çorbanı kaynatacak ateş oluyordu,yanlış yerde ateşlediğin vakit ise içinde bulunduğun evle birlikte senide yakıyordu.Hayat öyle basite alınacak bir oyun değildi. Oyunun kurallarını bilmen ve ona göre oynaman gerekiyordu. Ama çoğu zaman oyunun kurallarını bilmek yetmiyordu. Çok daha önemli olan başka bir şey vardı.

  Kendini bilmek... Ne istediğini, neyin seni mutlu edeceğini ve kim olduğunu, neler yapabileceğini bilmek zorundaydın. Ancak o zaman doğru kararlar veriyor ve mutlu bir hayata sahip oluyordun.Ve kararlar birer kibritti...Ya kendini yakıyordun ya da ısıtıyordun...
   
 2. 2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : derman
 3. Nelya

  Nelya NiLoVski Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4.773
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  evet canim,cok dogru,ben de bu konu hakkinda aynen boyle dusunuyordum.Insan hayatta 2 kararini dogru vermeli...iş ve eş....
   
 4. 3 Ekim 2009
  Konu Sahibi : derman
 5. derman

  derman Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin. Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.144
  Beğenildi:
  1.560
  Ödül Puanları:
  163
  ama insan bazen duygularına yeniliyor yanlış olsada bile bile bu yanlışı yapıyora.s.
   
 6. 3 Ekim 2009
  Konu Sahibi : derman
 7. olgu35

  olgu35 ölümden başkası yalan Pro Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  3.424
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  ne diyeceğimi bilemedim. o kadar doğru ve güzel bir paylaşımki.. çok teşekkürler..
  Ya kendini yakıyordun ya da ısıtıyordun... :KK43:(