zihinsel güç ve güçsüzlük...

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve kxixsmetsiz kedi tarafından 9 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  9 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kxixsmetsiz kedi
 1. kxixsmetsiz kedi

  kxixsmetsiz kedi 15senedirseviyorum seniii Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.872
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  > ÖĞRENİLMİŞ GÜÇSÜZLÜK
  >
  > Bir laboratuarda deney yapılıyor. İçinde bir büyük ve çokça küçük balığın olduğu kocaman bir akvaryum konuyor.Haliyle, büyük olan acıktıkça küçükleri yiyor... Daha sonra akvaryumun ortasına dikey bir cam yerleştiriliyor, böylece akvaryum ikiye ayrılıyor. Büyük balık bir tarafa küçük balıklar da diğer tarafa yerleştiriliyor. Büyük balık cam bölmeyi geçmek ve küçük balıkları yemek içindefalarca deneme yapıyor. Bu durum tam 28 saat boyunca sürüyor. 28 saatin sonunda büyük balık artık diğer tarafa geçmek için mücadele etmeyi bırakıyor. Deneyin sonunda cam bölme kaldırılıyor. O da ne!!! Büyük balık küçükleri yemek için hiçbir hamleyapmıyor. Saatler geçtiği hâlde onları yemediği görülüyor. Buna psikolojide 'Öğrenilmiş Güçsüzlük' deniyor.İstatistiklere göre bir çocuk ergenlik yaşına gelinceye kadar ortalama 148.000 defa anne babasının, 'yapma; elleme, dokunma,' gibi sözlerini duyuyormuş. Böyle olunca da çocukta büyüyünce 'yapamama', 'edememe' özellikleri gelişiyor ve özgüvenini yitiriyor.
  >
  >
  > ZİHİNSEL GÜÇ
  >
  > İki çocuklu bir aile hafta sonunu piknik yaparak geçirmeye karar verirler. Piknik yerine vardıklarında anne yemeği hazırlarken,çocuklar babalarıyla birlikte yürüyüşe çıkar. Uzun bir yürüyüşten sonra oldukça yorulan küçük çocuk yalvarırcasına bakan gözlerle, 'Babacığım çok yoruldum. Lütfen beni kucağında taşır mısın?' der. Baba; 'Ben de yorgunum oğlum'' der demez çocuk ağlamaya başlar. Baba tek kelime etmeden ağaçtan bir dal keser. Dalı bıçakla biçimlendirip, çocuğa zarar vermeyecek biçimde yontar. Sonra dalı oğluna verir. 'Al oğlum, sana güzel bir at' der. Çocuk sevinçle dal parçasından yontulmuş ata biner ve sıçrayarak, ata vurarak annesinin yanına doğru gitmeye başlar. Babasını ve ablasını geride bırakmıştır bile...Baba gülerek kızına: 'İşte yaşam budur kızım. Bazen zihnen ya da bedenen kendini çok yorgun hissedeceksin. İşte o zaman kendine değnekten bir at bul ve neşe ile yoluna devam et. Bu at, bir arkadaş, bir şarkı, bir çiçek, bir şiir yada bir çocuğun tebessümü olabilir.' Değnekten atınız hiç eksik olmasın.
  :1hug::1hug:
   
 2. 9 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kxixsmetsiz kedi
 3. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  güzel bir yazı...acaba kaçımız böyle düşünerek yaşıyoruz....
  sevgiler...
   
 4. 9 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kxixsmetsiz kedi
 5. DatluCadu

  DatluCadu Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  23.145
  Beğenildi:
  708
  Ödül Puanları:
  203
  çok güzelmiş canım, teşekkürler.
   
 6. 14 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kxixsmetsiz kedi
 7. derman

  derman Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin. Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.144
  Beğenildi:
  1.560
  Ödül Puanları:
  163
  çok güzel bir yazı tşk
   
 8. 14 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kxixsmetsiz kedi
 9. *Ayyıldız*

  *Ayyıldız* Guest

  Çoook güzelmiş.a.s..Ben bir keresinde benzer bir şey yaşamıştım.Çoook mutsuz ve sinirli olduğum bir andı.Ö nüme kim çıksa tartışacak potansiyele sahiptim.:eek:klava:Yolda kendi kendime hızlı hızlı yürürken arkamdan biri seslendi bakındım ama üstüme alınmadım. Ablaaaa Ablaaaa diyen çok şeker bir küçük kıza.sNeyse ilerledim.Hala sesleniyor durdum bişey soracak zannettim.Çocuk bana byeee byeeee dedi ve bir de öpücük gönderdi ..yerimseniben.Ayyy o an içimdeki mutluluğu anlatamam coksekeriremsu.Stres sinir kalmadı bende ..ben de ona öpücük gönderdim falan..Küçücük çocuk farkında olmadan bana ne çok şey kattı:1hug:
   
 10. 14 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kxixsmetsiz kedi
 11. Zana_zana

  Zana_zana Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  763
  Beğenildi:
  139
  Ödül Puanları:
  113
  güzel bir paylaşımdı.........................