Zor insanlarla iletişim

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve MeleklerKorusun tarafından 30 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  30 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 1. MeleklerKorusun

  MeleklerKorusun Yorgun Savaşçı Pro Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  3.058
  Beğenildi:
  73
  Ödül Puanları:
  153


  iletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar,"Zor İnsanlar" olarak adlandırılıyor. Zor insanlar, toplumdan topluma, kişiden kişiye göre farklı olarak tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyorlar.

  Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında "zor insan" diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar.  Davranışlar.. .
  - Eğitimi ve bilgisi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar
  - Bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini iyi sananlar
  - Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar
  - Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler
  - Yavaş düşünen ve hareket edenler
  - İşleri karıştıranlar
  - Hiç konuşmayanlar, bilgiyi zorla ağzından aldığınız kişiler
  - Yanlış anlamakta ısrar eden
  - Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyen
  - Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettiren kişiler
  - Karşılarındakine saygı göstermeyen
  - Yavaş hareket eden ve birçok defa tekrar edilmesi zorunda kalınan insanlar
  - Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünen
  - Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar
  - Empati kuramayanlar
  - Her zaman 'ben haklıyım' diyenler


  ZOR İNSANLARA YAKLAŞIM NASIL OLMALI?


  Zor insanların özelliklerini daha da artırmak mümkün. Ancak tüm bu özellikler ışığında zor insanları ve onlara 5 ana başlık altında toplamak mümkün.

  Agresif İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunan bu sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve size yönelik saldırgan tavırlara kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.

  Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Gerektiğinde hatalarını ortya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.

  Şikayetçiler: Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Eksik olan özgüvenlerini saklamak için memnuniyetsiz, her şeyden ve herkesten şikâyet eden bir tavır içine girerler. Bu insanlara "Başkalarının göremediklerini görüyorsun" şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın.

  Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.

  Gizlice Saldıranlar: Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler. Geri çekilmeyin. Şakaya vurun.
   
 2. 30 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 3. atxixka81

  atxixka81 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.670
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  gerçektende zor bu tip insanlarla iletişim hiç kimseyi insanları önemsemeyen davranışlar sergiliyorlar bize zarar veriince uyarınca inkar ediyolar yalan söylüyorlar yalanla gerçeği karıştırıyorla gerçekten böyle insanlarla iletişim kurulmuyor en iyisi uzak durmak iyilik olsun diye iyi niyetli yaklaşıyorsunuz size zarar veriyolar insan her yolu deniyor iyi niyetle ama onlar kendi doğrularına inanıyolar yalan yanlış nasıl iletişim kurulur bu tip insanlarla çokta inatçılar ben inat gördümde bu kadarınıda görmedim
   
 4. 30 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 5. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında "zor insan" diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar.  cerenim çok önemli bir konuya değinmişsin....maalesef zor insanlar (Zorlayıcı davranışlar) o kadar çok ki...paylaşım için çok teşekkürler..a.s.