Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: gebe kalma günleri

 1. Konu Sahibi : kıllbıll #1

  gebe kalma günleri

  Gebe Kalma Günleri
  Gebe Kalma Günleri 1. HESAPLAMANIN KOLAY YOLU

  Dr. Ogino'nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur.

  Kitabın sonundaki takvimde görüldüğü gibi, otuz günlük adet periyodu olan bir kadında yumurtlama bazen son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere hesaplanan 15. ve 19. günler arasında olur. Fakat spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildikleri düşünülmelidir. Eğer cinsel ilişki son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 12., 13., veya 14. günde yapılmışsa, ya da tahmin edilen "emin günlerde" cinsel birleşimde bulunulmuşsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Zira spermler yumurtlama periyoduna kadar canlı kalabilir.

  Öte yandan, cinsel ilişki 20. günde veya yumurtlama periyodunun olduğu günün ertesi günü yapılmışsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Çünkü yumurta hemen hemen bir gün kadar canlı kalır.

  Onun için, "emin günleri" hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları süreyi yumurtlama periyodunun ilk kısmına, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama periyodunun son kısmına eklemek gerekir. Kitabın sonunda takvimde gösterildiği gibi, 30 günlük periyotta emin devre ilk yarıda 11. güne kadar devam eder. İkinci yarıda ise emin devre 21. gün başlar.

  Bu sayıların akılda kalması kolaydır. Çünkü her iki günde de bir sayısı vardır. Bu kural her türlü adet periyotlarına uygulanır. Örneğin 32 günlük periyotta emin günler birinci devrede 13. güne kadar devam eder ve ikinci yarının 23. gününde yeniden başlar. 28 günlük periyotta bu sayılar 9. ve 19. günlerdir. Böylece kadının kendi döllenme tehlikesi olmayan günlerini hesaplaması çok kolaylaşır.

  İlk gebe kalma tehlikesi olmayan devrenin son gününü saptamak için, adet periyodu süresinden 19 gün çıkarılır. İkinci devrenin ilk gününü hesaplamak için de 9 gün çıkarılır.

  2. PERİYODUN İLK YARISINDAKİ OLDUKÇA EMİN GÜNLER NASIL HESAPLANIR?

  Yukarda ele alman emin devre, gebe kalınamayacağına dair %100 garanti değildir. Bazı kadınlar, emin devrede ilişkide bulunmaya çok dikkat etmelerine karşın gebe kaldıklarını söylemiştir. Bunun nedeni, adet periyodunda bazı düzensizlikler olabileceği içindir. Kadınlar adet periyotlarını bir yıl süreyle kaydederlerse, ilk günün bir gün önceye ya da bir gün sonraya kayabildiğini ayırdedeceklerdir. Bu tek günlük fark gebeliği önleme çabasını boşa çıkarabilecektir.

  Onun için, bir ya da iki gün, yumurtlama`nın erken olabileceğini hesaplamak yararlıdır. Gerçekten emin günleri saptamak için, uzun bir süre adet periyotlarının tarihini kaydetmek ve buradaki en aşırı düzensizlikleri hesaba katmak gerekir.

  Eldeki kayıtlardan en kısa adet periyodu 26 gün, en uzunu ise 30 gün görünmüyorsa, ilk yarıda emin devrenin 7. güne kadar devam edeceği anlaşılır. Yani, adet kanaması beş gün sürerse, ancak bunu izleyen iki günde gebe kalmak korkusu olmadan birleşmede bulunulabilir; bu gerçek, adet kanamasından sonraki üç günün emin devre olduğu hakkındaki genel görüşü çürütmektedir.

  3. İKİNCİ YARININ EN EMİN GÜNLERİ NASIL SAPTANIR?

  Birinci yarıda en emin günleri saptamak için yukardaki yöntem en başarılı olanıdır; aynı yöntem ikinci yarıya da uygulanırsa, bundan bazı hatalar doğar. Örneğin, adet periyodu en az 25, en çok 31 gün, ortalama ise 28 gün süren bir kadın, gebe kalmak tehlikesi olmadan birinci devrede 6. güne kadar ilişkide bulunabilir. İkinci yarıda ise birleşme 22. günden sonra başlayabilir. Bu da döllenme olasılığının çok uzun olduğu bir süredir.

  Bu yöntemin düzeltilmiş şekli bazal ısı adı verilen vücut sıcaklığının ölçülmesidir. Her sabah, yataktan kalkmadan belirli bir zamanda ağızdan dereceyle vücut ısısı ölçülürse (en iyisi 6,30 ile 7,30 arası), adet periyodu içinde vücut ısısının farklılık gösterdiği anlaşılır.

  Yumurtlama günü esas olmak suretiyle ısı bir süre azdır, bir süre fazlalaşır. Isı, yumurtlama gününe kadar 36,7 derecenin altındadır ve yumutlama`nın olduğu günün ertesi sabahı 36,7 santigradın üzerine çıkar. (Bu konuda kitabın sonundaki grafiğe bakın.)

  Böylece kadın her sabah döllenme tehlikesi olan devreye kadar vücut ısısını ölçer. Bir sabah ısının 36,7 santigradın üstüne çıktığını görecektir. O zaman yumurtlama olayının oluştuğunu anlamalıdır.

  İşi güvenceye almak için, kadın ertesi sabah vücut ısısını bir kez daha ölçebilir, ısı 36,7 santigradın üzerinde kalırsa, gelecek yumurtlamaya kadar gebe kalmak korkusu olmadan ilişkide bulunabilir. Bu şekilde ikinci yarının emin günleri artırılmış olur. Oysa ki basit hesapla bu süre daha az olacaktır. Ayrıca böylelikle kadın gelecek kanama gününü de kesinlikle hesaplayabilir.

  NOTLAR

  a. Bazı kadınların vücut ısıları yumurtlama sırasında yukarıdaki özellikleri göstermez. Böyle kadınlar ancak hesap yöntemine güvenmelidir.

  b. Bir doğum yaptıktan sonra, gelecek adet kanamasına kadar yumurtlama gününü kesin olarak söyleyebilmek olanağı yoktur. Bu, gelecek aylarda önlemlere uymak gerektiğini gösterir.

  Genellikle yumurtlama iki veya üç ay olmaz. Fakat bazı kadınlarda ikinci ayda da yumurtlama başlayabilir. Annenin çocuğunu emzirdiği sıralarda çoğu kez yumurtlama olmaz, fakat bu kural yüzde yüz kesin değildir. Dört veya beş ay geçtikten sonra annenin gene gebe olduğunu ayırdetmesi, ender durumlardan değildir.
  Gebe Kalma Günleri

  kaynakhttp://www.buldun.com/bayanlara/198/


 2. Konu Sahibi : kıllbıll #2
  kırmızıbeyaz Guest
  arkadaşlar yine taşıyamadım...eskilerden güzel bir yazı...hepimiz bilgilenelim...sabırla okuyun...unuttuğumuz şeylerde yardımcı oalcağına inanıyorum yukarıda ki yazı....

 3. Konu Sahibi : kıllbıll #3
  merhaba ben de yenilerdenim. 1 senelik evliyim 2 aydır bebek düşünüyoruz. geçen ay denedim olmadı. bu ay inş. olur. yukarıda ki yazıda bir yeri anlamadım. genellikle yumurtlama 2 yada 3 ay olmaz diyor yani kadın her ay yumurtlamaz mı? yumurtlama gününü hesaplayıp yapsak bile olmama ihtimali var biliyorum ama bu insanın o ay yumurtlamadığından mı oluyor.

 4. Konu Sahibi : kıllbıll #4
  Giriş tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  4,484
  Alıntı ipekhan kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  merhaba ben de yenilerdenim. 1 senelik evliyim 2 aydır bebek düşünüyoruz. geçen ay denedim olmadı. bu ay inş. olur. yukarıda ki yazıda bir yeri anlamadım. genellikle yumurtlama 2 yada 3 ay olmaz diyor yani kadın her ay yumurtlamaz mı? yumurtlama gününü hesaplayıp yapsak bile olmama ihtimali var biliyorum ama bu insanın o ay yumurtlamadığından mı oluyor.
  hayır canım dikkat edersen o uyarılar doğum yapan birinin bundan sonra dikkat etmesi gerekenler kısmında yer almış......aslında bu yazı daha çok gebelikten korunma üzerine yazılmış ama biz gebe kalmak isteyenler arasından şanslı zamanları bulup çıkarmaya çalışıyoruz....allah hepimizi hamiş eylesincoksekeriremsu

 5. Konu Sahibi : kıllbıll #5
  aminnnn. teşekkür ederim.önceden istiyorum derlerdi kafalarına takarlardı kendim düşünmediğimden niye takıyorsunuz derdim. ama öyle olmuyormuş. benim de bu hafta yumurtlama zamanımmış. ve bugün akıntım geldi parmaklarımın arasında uzadı belki bugündür. yazıdada olmayabilir deyince biraz korktum :) neyse bizim için değilmiş. tekrar saol.

 6. Konu Sahibi : kıllbıll #6
  yani buradaki yazıya göre adetin ilk gününden sayarsak 9. ve 19. günler arasında gün aşırı ilişkide bulunmak gerekiyor sanırım
  doğru mu anlamışım kızlar:uhm:
  -----ne mutlu Türk'üm diyeneturkbayragi-----

 7. Konu Sahibi : kıllbıll #7
  adetinizden 14 gün çıkar bulursun

 8. Konu Sahibi : kıllbıll #8
  Giriş tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  8,862
  valla ben hesaplayamıyorum çünkü kistlerim var ocak ve şubatta ayın 25 inde oldum şimdide nisanın 3. de oldum, kist olmadığı aylarda siklusum şaşıyor bazen 30 bazen 32 bazen 35. gün oluyorum, bu sadece çok düzenli olanlar için geçerli

Benzer Konular

 1. hamile kalma günleri yardım arkadaşlar
  By white_daisy in forum Gebelik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-11-2009, 15:36
 2. gebe kalma şansım?
  By cankirili18 in forum Gebelik
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 24-10-2009, 17:19
 3. birde bnden gebe kalma yolları
  By ktg in forum Hamilelik Belirtileri
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 11-05-2009, 22:38
 4. Gebe kalma korkusu=(
  By gmzahskl in forum Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 14-01-2009, 23:04
 5. Gebe Kalma şansinizi Artirmak Için
  By SUDENAZ222 in forum Gebelik
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 15-03-2008, 18:18

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.