Sayfa: 4/4 İlkİlk ... 234
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emzirirken Sigara İçmek

 1. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #31
  Giriş tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  319
  ben hamileliğimin ilk 3 ayında içtim sigarayı.ama kendimle nasıl savaşıyordum anlatamam,sanki sigaraya aşeriyorum o dereceyim o dönem. eşimin psikolojik savaşlarına maruz kalıyordum :) ''sigara içtiğine,karnındaki can ı zehirlediğine inanamıyorum,sen bu kadar vicdansız olamazsın diyordu hep. bebeğini camiye bırakan annelerden ne farkın var,bebeğini açbırakan,onlara eziyet edenlerden ne farkın var diyip duruyordu.bende yapacak bişeyim söyleyecek sözüm olmadığı için dalgaya vurup salak salak gülüyordum. kendime tabiki savaşıyordum.her içişimde vicdanım sızlıyordu,ağladığımı bilirim sigara içerken ama bırakamıyordum.taaki bi gece eşim yattıktan sonra sigara içiyordum baktım paketteki son sigaram,allahım bana yardım et ben bu paketten sonra sigara içmicem dedim.salı gecesiydi ne uyku tuttu ne bişey.ama gerçekten içmedim o salı gecesinden sonra,bi kaç gün sonra 2 ay olucam bırakalı.hala rüyalarımda sigara içiyorum,zaten sigara aklıma geldiğinde yüzüm yanıyor kavruluyor,o an sigaradan başka birşey düşünemiyorum,ağzımda sürekli sakız,şeker falan.. ama bırakılabiliyor arkadaşlar. biraz olsun vicdanınız varsa bırakılabiliyor. ben sanıyordumki süt zararlı hiç birşey almaz. o yüzden sigara içecektim emzirirken(inşallah emerse) ama öğrendimki direk bebeğime gidecek,o yüzden emzirme dönemindede içmeyeceğim.ama şunu söylemeliyim,sigara içeceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum :))


 2. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #32
  Giriş tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  4,416
  valla eşinizle aynı fikirdeyim.hatta yerinde olsam söylemekle kalmaz asla içmenize müsade etmezdim.anne karnında herhangi bi süzme işlemine maruz kalmadan bebeğe direkt olarak geçebilen tek şeyin sigara dumanı olduğunu biliyormusunuz?içtiğiniz her sigarayı maalesef yavrucak içmiş oldu.ben böyle bi kötülüğü bir annenin yavrusuna yapabileceğine inanamıyorum.bunları yazarken inanın ellerim titriyo.anne demek fedakarlık demektir kendinden vazgeçmektir.siz henüz bu mertebeye erişmemişsiniz anlaşılan.bende 31 yaşımdayım.12 sene sigara içtim.hemde günde bi paket olduğu zamanlar oldu.ama bebek düşünmeye başladığım an bıraktım.vucudumun temizlenmesi 1 sneyi buldu bence.sonra hamile kaldım.asla içilen ortamda bulunmadım yanımda içirmedim.ve kesinlikle irade meselesi.bırakılabilir.hele ki böyle kötü zarar veren bişeyi nasıl bırakamam diyorlar anlamıyorum.allah içenlere yardım etsin inanç versin.dün gece bi film izledim.ağlamaktan bittim.adı umut idi.babası lösemi hastası olan oğlu için kalbini ihtiyacı olan birine vermek zorunda kaldı:(( analık babalık böyle bişey.

 3. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #33
  Arkadaşlar lütfen minicik masum bebeklerinizin tazecik ciğerlerine ve organlarına acıyın.Onların dili yok ki size anne yapma desinler.Kendi isteği ,rızası dışında size engel olamayan yavrunuza bilerek ve isteyerek zarar veriyorsunuz.Lütfen yapmayın......

  EBEVEYNİN SİGARA İÇMESİ ÇOCUĞU NASIL ETKİLER?

  Her geçen gün sigara yüzünden yaşanan hastalıklara bir yenisi daha ekleniyor. Sigaranın zararlarını neredeyse duymayan, bilmeyen kalmadı. Peki bu zararlar, anne karnındaki fetusa, emzikli bebeklere ve çocuklara nasıl yansıyor? Annenin sigara bağımlısı olması durumunda bebek nasıl etkileniyor? Gelişimi sırasında hangi sorunları yaşıyor? Kısacası dünyaya nikotinle gözünü açan bir çocuğun sağlığı hangi tehditler altında? Sigara bağımlısı anne ve babaların konuya bir de bu açıdan bakmasını öneriyoruz.


  SİGARA FETUSU NASIL ETKİLİYOR?
  Çocuğun sigaradan etkilenmesi daha gebeliğin ilk haftası ile başlıyor. Anne adayı sigara bağımlısı ise hamile olduğunu öğrenir öğrenmez sigarayı bırakması gerekiyor. Hatta anne adayının hamile kalmadan önce sigarayı bırakması düşük riskini azaltıyor ve annenin beden sağlığı ile doğru orantılı olarak sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesini sağlıyor.  Düşük kiloda çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans sigaranın zararlarından yalnızca bazıları. Sigaranın anne karnındaki bebeğin solunum sisteminin yapısal oluşumunu ve işlevlerini olumsuz etkilediği ve daha dar hava yollarının oluştuğu biliniyor. Bu etkiler özellikle kız bebeklerde daha fazla. Oksijenin yaşama tutunmaya çalışan bir fetus için ne kadar önemli olduğu da tartışma götürmez bir gerçek. Anne karnında sigara ile karşılaşan çocukların doğduklarında wheezing ve astım olma riski de çok yüksek. Bu çocuklarda yaşamlarının ilk yıllarında, bronşiolit ve bronşit gibi hastalıklarla karşılaşmadan bile, akciğer işlevlerinde azalmalar gözlemleniyor.  Sigaranın içindeki 3 binden fazla kimyasalın fetus üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu kimyasal maddelerin 3 tanesi; nikotin, karbonmonoksit ve siyanid üzerinde daha çok araştırma yapılmış. Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajan olarak tanımlanıyor ve rahme giden kan akımını azaltıyor. Nikotin başta gelişme geriliği olmak üzere kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltması gibi etkiler gösteriyor.  Düşük doğum ağırlığı nedenlerinin yüzde 20-30'unun annenin sigara kullanımına bağlı olduğu düşünülüyor. Genel olarak sigara kullanan annelerin bebekleri 200-250 gram daha düşük ağırlıkta ve 1 cm daha kısa doğuyor. Ayrıca doğum kilosu düşük olan bebeklerin kronik bir hastalığa yakalanma ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde ölüm riski 40 kat artıyor.

  ANNE ADAYI SİGARA İÇİYORSA:
  - Düşük yapma riski daha fazladır.
  - Erken doğum riski daha fazladır.
  - Bebeğin karında ölmesi ve hamileliğin sonlanması tehlikesi yükselir.
  - Anne karnında yeterli gelişimi gösteremediği için bebeğin doğum ağırlığı ve boyu daha düşüktür.


  ANNE KARNINDA SİGARAYA MARUZ KALMIŞ ÇOCUKLARI İLERDE NELER BEKLER?
  - Solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit başta olmak üzere kronik solunum yolu ve akciğer rahatsızlıklarına yatkınlık,
  - Kalp-damar hastalıklarına yatkınlık,
  - Başta akciğer olmak üzere kansere yatkınlık,
  - Hiperaktivite, dikkat eksikliği, heceleme ve okuma zorluklarının daha sık yaşanması,
  - Entellektüel gelişimde yetersizlik ve bazı davranış bozukluklarının daha sık görülmesi,
  ANNESİ SİGARA İÇEN BEBEKLERİN “DAHA”LARI
  - Daha az uyurlar,
  - Daha sık solurlar,
  - Daha sık beslenme sorunu yaşarlar,
  - Daha çok terlerler,
  - Daha çok ateşlenirler,
  - Daha sık hastalanırlar,
  - Daha çok huysuzlanır ve ağlarlar.


  1’İ DE BİR, BİNİ DE BİR!
  Doğum ağırlığındaki düşüş ve sigaranın diğer etkileri ile içilen sigara sayısı arasında direkt bir bağlantı bulunmamaktadır. Yani çok yaygın olan, “5 sigaranın bir zararı yoktur” inancı tamamen asılsızdır. Sigaranın zararları ilk sigaradan başlar.
  TİRYAKİ ANNELERİN ÇOCUKLARI ŞİŞMAN OLUYOR
  Hamileliği sırasında sigara içen annelerin çocuklarının, hayatın ilerleyen safhalarında şişmanlığa (obezite) maruz kalma ihtimalleri diğerlerinden 3 kat daha fazla. Japonya'da bilim adamlarının yaptığı araştırmada, sigara tiryakisi annelerin çocuklarının rahimde yeterli gıda alamadıkları ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca, hamileliği sırasında kahvaltı yapmayan annelerin çocuklarının şişman olma ihtimallerinin de 2.4 kat fazla olduğu tespit edildi.


  SİGARANIN EMZİRME DÖNEMİNDEKİ ANNEYE VE BEBEĞE ETKİLERİ
  Anne sütü ile beslenen ve anneleri sigara içen bebeklerde idrar kotinin düzeyleri aktif
  sigara içenlerle aynı oranda çıkıyor. Bu nedenle emzirme döneminde annenin sigara içmesi, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından riskli. Emzirme döneminde sigaranın başlıca etkileri:
  - Nikotin, anne hormonal sistemine ve direkt olarak göğüsleri besleyen kan akımlarına olumsuz etki eder.
  - Bebek direkt olarak beslenmeyi reddeder ve ya huzursuz, sürekli ağlayan bir karaktere sahip olur.
  - Süt miktarı azalır.  HER 4 ÇOCUKTAN 3’Ü PASİF İÇİCİ!
  Pasif içicilikle ilgili yapılan birçok çalışmada sigara içilen ortamlarda bulunan kişilerin sigara içmeseler bile, sigara içen kişiler kadar etkilendikleri açıklanmıştır. Çocuklar için en büyük tehdit de anne-babasının ve diğer aile büyüklerinin sigara içmesidir. Çocuk hem sağlığı açısından hem de örnek aldığı yetişkin davranışları açısından risk altındadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; her 4 çocuktan 3’ü evde sigara dumanı ile karşı karşıya kalıyor.
  Çocuklar, ABD de yüzde 33-70, İngiltere'de yüzde 50 ve Türkiye'de yüzde 75 oranlarında pasif olarak sigara dumanına maruz kalıyor.  PASİF İÇİCİLİĞİN ÇOCUKLARA ETKİLERİ
  - Çocuklarda annenin sigara içmesinin etkileri daha fazla.
  - Çevresel sigara dumanına maruz kalan çocuğun akciğer verimi ve fonksiyonu bozulur.
  - Çocukluk astımının hem sıklığını hem de verimini arttırır.
  - Sigara dumanı sinüzit, nezle, öksürük ve geniz akıntısı problemlerini alevlendirir.
  - Çocukta soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı sıklığını arttırır.
  - 2 yaş altındaki çocuklarda zatürre ve bronşit riskini yükseltir.
  - Sigara içilen evlerde büyüyen çocukların ilerleyen yaşlarda akciğer kanserine yakalanma olasılıkları 3 kat artar.  PASİF İÇİCİLİK ÇOCUKLARDA KULAK ENFEKSİYONU RİSKİNİ DE ARTTIRIYOR
  Çevresel sigara dumanı, hem kulak enfeksiyonlarının sayısını arttırır, hem de kulak hastalığının süresini uzatır. Sigara dumanını solumak, burun arkasıyla orta kulağı birbirine bağlayan östaki borusunu tahriş eder. Bu da orta kulakta sıvı birikimi ve enfeksiyonla kendini gösterir. Çocuklarda duyma kaybının en önemli nedenlerinden biri, kulak enfeksiyonudur. Eğer ilaçla etkili cevap alınamazsa, cerrahi girişim gerektirir.
  BÜYÜMEKLE SİGARA İÇMEK DOĞRU ORANTILI SANIYORLAR
  Başta anne ve babası sigara içen ve sürekli sigara içilen ortamlarda bulunan çocuklar sigara içmeyi normal bir davranış ve büyümenin bir simgesi olarak görüyorlar. Bu nedenle çok erken yaşta sigaraya başlıyorlar. Bugün dünyada sigaraya başlama yaşı 11-12’ye kadar düştü. Her gün yaklaşık 5 bin çocuk sigaraya başlıyor.


  Sigaranın yol açtığı daha birçok hastalık ve davranış bozukluğu başta çocuklar olmak üzere tüm insanlığı tehdit ediyor. Bu durumda hem kendi hem de çocuğunuzun sağlığını düşünün ve geleceğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeyi yapın: Sigarayı bırakın!

 4. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #34
  .......

 5. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #35
  Giriş tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  2,755
  Hamileyken ağzıma sürmedim..
  2 aylık falandı bünyem dayanmadı tek başına bebek bakmanın verdiği strese başladım sigaraya yine..
  3-4 tane içiyorum emmeye devam ediyo mama falan yemiyo hem.
  Pişman mıyım evet , üzgün müyüm evet !
  Sigara içmemem için elinden geleni yapan kocam halimi görünce işe giderken bana sigara bırakır oldu.. :delphin:

 6. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #36
  Arkadaslar bu konuyu okuyunca sok oldum gercekten... Emziriyorum sigara iciyorum korkunc bir sey bu nasil böyle bir sey yapabiliyorsunuz akil ve mantiga kesinlikle sigmiyor cok üzüldüm bebekleriniz icin...

 7. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #37
  Hamile olduğumu öğrendiğim gün sigarayı ve alkolü bıraktım bebegm 4aylık halen de ağızıma sürmüyorum
  Ama insan eski günlerini özlüyor sıkıntı stres :/ başetmesi zor... akşam olunca balkona çıkıyorum bi kadeh şarap alsam elime bide sigara yaksam ayaklarımı uzatsam hiçbişey düşünmeden otursam diyorum ... Sadece diyorum tabi :)

 8. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #38
  Alıntı gdg kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  Hamile olduğumu öğrendiğim gün sigarayı ve alkolü bıraktım bebegm 4aylık halen de ağızıma sürmüyorum
  Ama insan eski günlerini özlüyor sıkıntı stres :/ başetmesi zor... akşam olunca balkona çıkıyorum bi kadeh şarap alsam elime bide sigara yaksam ayaklarımı uzatsam hiçbişey düşünmeden otursam diyorum ... Sadece diyorum tabi :)
  emzirmeyi bırakır bırakmaz yapacağım şey bu, benim kzıım da 5 aylık
  sigara çay/ sigara şarap, balkon ve ben hayalleri kuruyorum sürekli

 9. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #39
  Çok sükür,ne eşim ne ben sigara içmiyoruz. Bebegimi zehirlemiyorum,ne mutlu bana..

  your_app_name uygulaması kullanılarak device_name cihazından gönderilmiştir.

  Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 29-11-2014

  Hamileliğimin 23. haftası içindeyim.
  Bebeğimi kucağıma almama 120 gün kaldı.

  Bebeğinizin vücudu daha orantılı bir hale geldi. Bebeğinizin kafası hala vücuduna oranla büyük olsada, bacakları, kolları ve gövdesi eskisi kadar kısa değildir. Cildiniz gerildikce, göbek kaşıntısı yaşayabilirsiniz. Anneler kilo almayı kendilerine sıkıntı yapabilir fakat hamilelik boyunca beslenme bebeğin gelişimi için hayati önem taşır.

  Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 550 gr. - Yaklaşık boyu : 27.8 cm. (Baştan Topuğa)

  Hamilelik Takvimi - Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın


 10. Konu Sahibi : gurbetkusu35 #40
  Bebeğim 17 aylık oldu ben aynı yaşantıma devam edıyorum herşey onunla güzel birde şu an 6 aylık hamileyim anlayacağınız sigaranın s sini bile konuşmuyorum iyiki bırakmışım zamn geçtikçe daha da anlıyo insan ne kadar köyü birşey oldgunu

Sayfa: 4/4 İlkİlk ... 234

Benzer Konular

 1. Emzirirken sigara içen var mı?:(( Sütü azaltır mı?
  By reyhan1302 in forum Doğum sonrası Annelerin Sorunları
  Cevaplar: 58
  Son Mesaj: Bugün, 02:13
 2. Emzirirken sigara içiyormusunuz???
  By nursist in forum Mayıs Anneleri
  Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 22-05-2010, 04:30
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-01-2010, 01:26
 4. Bayanlara sigara içmek yakışıyormu?
  By busra_tuna in forum Anket : 300.000 kişiye sorduk
  Cevaplar: 39
  Son Mesaj: 21-04-2009, 20:35
 5. emzirirken bişeyler yiyip içmek
  By elanurum in forum Doğum Yapanlar
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 24-04-2008, 09:13

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.