Sayfa: 1/10 123 ... SonSon
Toplam 97 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Faranjit nedir?

 1. Konu Sahibi : realist #1

  Faranjit nedir?

  Boğazda, küçük dil arkasında, bademciklerin olduğu bölgenin (farenks) iltihaplanması. Faranjiti oluşturan nedenlerin başında virüsler ve bakteriler gelir. Çocuklarda faranjitlerin yüzde 95’i virüslerdir. Erişkinlerde ise yüzde 3-5 oranında bakterilerdir. Bu tür mikroplarla oluşan faranjitlere akut faranjit denir.

  Burnun mekanik olarak tıkanıklığı, kemik eğrilikleri ve burundaki etlerin büyük olması, alkol, sigara, alerji, beslenme bozuklukları, iklim değişiklikleri özellikle üst solunum yollarının diğer hastalıkları gibi faktörler faranjitin gelişmesini kolaylaştırır. Hastalık, vücutta lokal ve genel belirtiler gösterir. Lokal belirtiler; boğazda ağrı, yanma, batma hissi, öksürük, yutma zorluğu ve boğazın o bölümünde şişlik ve kızarıklık ile kendini belli eder. Bunlar lokal belirtilerdir.

  Genel belirtiler; ateş yükselmesi, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi, iştahsızlık, hâlsizlik, yorgunluk gibi belirtilerdir. Hastalığın tedavisi mutlak surette istirahat, kalorisi yüksek gıdalar, ayrıca ilaç, vitamin ve nefes açıcı ilaçlarla olur. Eğer akut faranjit tam tedavi edilmez ve kolaylaştırıcı faktörler hâlen devam ediyorsa hastalık kronikleşebilir. Ayrıca kronikleşmede şu etkenler de sayılabilir: Ailevî yatkınlık, dolaşım sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, endokrin hastalıklar ve gayrisıhhî ortamlarda çalışma hastalığın kronikleşmesine yardımcı etkenlerdir. Bir başka neden de farenkse komşu organların kronik hastalıklarıdır. Kronik faranjitin şekillerini hekim saptar.

  Bunlar şöyle sıralanabilir: Basit tipte kronik faranjit, daha çok gençlerde görülür. Muayenede farenks mukozasında kırmızılık ve üzerinde ufak tipte kabarcıklar hâlinde lenf bezleri görülür. Yine bu bölgede kurumuş ifrazat vardır ve hasta bunu çıkarmak için gıcık şeklinde öksürmek ister. Hypertrofik şeklinde lenfler biraz daha büyümüştür. Dolayısıyla farenks mukozası kalınlaşmıştır ve hasta, genzinde tutkal gibi yapışık ifrazat olduğunu söyler. Lateral faranjitte ise farenksin yan duvarlarında, yani bademciklerin arka tarafında yukarıdan aşağıya inen şerit şeklinde kalınlaşmış mukoza ve lenf bantları görülür.

  Hasta, sabah kalktığı zaman boğazında ağrı ve sanki yabancı cisim varmış gibi bir durumun olduğunu hisseder. Atrofik faranjit de farenks mukozası incelmiş, pembe görünümünü kaybetmiş, soluk bir durumdadır. Hastanın boğazında kuruluk ve sertlik hissi, yapışkan kabukların bulunması, nefesinin kokması şikâyet konusudur. Mukozanın görünümü cilalı gibidir. Kronik faranjit ve faranjitlerin tedavisi; akut faranjitlerin doğru tedavi edilmesi, ilaçların doğru alınması ve tam istirahattir. Eksik tedavi, hastalığı uzatır. Hastanın ailevî yatkınlığı varsa, kronikleştiyse, mevcut hastalığı kolaylaştırıcı faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. En önemlisi, burunda solunumu engelleyen bir kemik eğriliği veya et varsa düzeltilmesi gerekir. Büyük kentlerdeki hava kirliliği de faranjit nedenidir.  Farenjit Belirtileri

  - Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma,
  - Yutkunurken zorlanma.
  - Öksürük,
  - Ateş, ses kısılması,
  - Halsizlik, yorgunluk,
  - Burnun akması,
  - Toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet gelişiyor,


  Kimilerinde Farenjit uzun süreden beri vardır ve çok fazla rahatsız edici şikayetler gözlenmez. Bu durumda farenjit hastalığı kronikleşmiştir. Müzmin farenjit denilen durum ortaya çıkar. Farenjit Hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görüldüğü durum ise akut farenjit adını alır. Farenjit hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için uzman bir hekime danışmalısınız.


  Akut Farenjit :

  Hastanın şikayetleri daha belirgindir. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk,yanma veya kaşınma hissi, ateş, öksürük gibi şikayetler olur. Boyunda beze, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık, ses kısıklığı gibi şikayetlerde görülebilir. Akut farenjit herkesde görülebilir

  Kronik Farenjit :

  Kronik farenjit te ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler belirgin olarak görülmez. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafiftir ama bu şikayetle hiç kaybolmaz ve yahut sık sık ortaya çıkar. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikayetler olur.

  Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir. Hastalar boğazını temizleyerek rahatlayacakları hissine kapılırlar ve sürekli temizleme hareketi yaparlar. Ancak bu çoğu zaman boğazı daha fazla tahriş etmeye neden olur.

  farenjit hastalığın bazı belirtileri girtlak kanseri hastalığı belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Örnegin ;Ses kısıklığı, boğazda takılma ve Kulak ağrısı Girtlak Kanseri hastalığınında da görülebilir, Bu sebebden uzun süren problemlerinizde örnegin uzun süreli ses kısıklığında (üşütmeden oluşan ses kısıklığı birkaç günde geçer ) mutlaka konusun da uzman bir hekime danışılmalıdır. Erken teşis için bu cok önemli
  Farenjit ' den Korunma Yolları

  Farenjit ' den korunmak için sigarayı bırakmak gerekir. Boğazı tahriş eden aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Boğazı temizlemek de tahriş edici olduğu için yapmamak gerekir. Tozlu ve kirli ortamlardan, kapalı yerlerden uzak durmak gerekir. Elleri sık yıkamak ise enfeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Eğer alerjiniz varsa buna neden olan şeylerden korunmalısınız. Mide asidinin boğaza kaçtığı reflü gibi bir sorununuz varsa çay, kahve, alkol, kola gibi içecekleri azaltmak.

  Düzgün bir yaşam, düzenli yapılan spor ve vitaminsiz kalmamak farenjit ' den korunmayı sağlayan durumlardır.

  Nasıl Farenjit Oluruz?

  Boğazın arka kısmı mikroplara, toza, ısıya karşı hassastır. Hem akut farenjit hem de kronik farenjit ' in nedenleri birbirine benzese de arada küçük farklar bulunur.

  Kronik farenjit ' te virüsler rol oynamasına rağmen genellikle bogazı tahriş edici bir faktör vardır. Sigara ve alkol kullanımı, kuru hava, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler ve asitli içecekler sebep olabilir. Bir de burun tıkandığında farenjitin olması iyice kolaylaşır.

  Akut farenjit te ise sebep genelde virüs ya da bakteridir. Yine tahriş edici nedenler de farenjit ' in oluşmasında rol oynar. Mevsimler, farenjit oluşumunda etkendir. Kapalı ortamlarda görülme sıklığı fazladır.


  Reflü Farenjit ilişkisi

  Reflü hastaların bazılarında asidin yemek borusunda neden olduğu hasar sebebiyle midede veya göğüs kafesi arkasında yanmalar oluşabilir. Ancak, farengolarengeal reflüsü olan hastaların çoğunda bu şikayetler görülmez. Sebebi; tahrişe neden olan asidin yemek borusunda çok uzun süre kalmamasıdır. Bu asitin daha hassas olan gırtlak ve bogaza kadar geldiginde bu bölgeler kolaylıkla tarhiş olduğunda mide ve yemek borusu şikayetleri olmadan ses ve yemek borusu ile ilgili şikayetler ortaya cıkmaktadır. , Sık sık farenjit veya larenjit sorunu olan kişilerin önemli bir kısmında reflü hastalığına da görülmüştür.

  Farenjit Tedavisi


  Farenjit için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

  - Uykusuz kalmamak , yorgun düşülmemeli.

  - Yatmadan ağız gargarasıyla temizlik yapmak dişleri fırcalayarak agızda bakteri oluşturacak yemek artıklarını siş aralıklarından temizlemek.

  - Gece uyuduğunuz odada kalorifer varsa, odayı mutlaka nemlendirin, kalorifer peteğine su askısı takın, odanın nemli durmasını sağlayın.

  - Sigara ve alkol almamak , Koyu çay ve kahveden ve asitli içecekler den kaçınmak.

  - Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak

  - Aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak , Bol Baharatlı, acı yemeklerden ve Kabuklu bogazı tarhiş edici yiyeceklerden kacınmak

  - Üşümemeye çalışmak

  - Bol, bol sıvı alın, terli iken korunmaya dikkat edin.

  - Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak , hangi maddeye karşı alerjiniz olduğunuzu mutlaka öğrenin, alerjinin arttığı dönemlerde, faranjitin azması muhtemel, bu nedenle alerjinizi kontrol altında tutun.

  - Vitamin gereksinimlerini karşılamak , özellikle c vitamin.

  - Ağız yoluyla değil burundan nefes almak, cünkü agız direk olarak ortam daki tozu ve bakterileri bogaza göndermekte, burun ise toz ları süzer ve soludugumuz havayı nemlendirerek cigerlerimize göndermekte.

  - Boğazı temizlemeye çalışmamak


  Farenjit insanda bir anda oluşmuyor belli süreç içerinsinde oluşmaktadır, tedaviside uzun süreli geçmektedir hastalık kendisini 45-50 günde tekrarlayabilir.


  Farenjit tedavisine başlanırken ilk önce hastanın "boğaz Kültürü" alınıyor , bu kültür sayesinde hastalığın mikrobik olup olmadığı belirlenir.


  Akut Farenjit ' in Tedavisi:

  Akut farenjit te sıcak sifalı çay içilmesi iyi gelir. Akut farenjite virüslerin neden olduğu düşünüldüğünde antibiyotik verilmesi gerekli değildir. Ancak sıklıkla virüslerin yaptığı iltihaba bakterilerde eklendiğinden antibiyotikler hastalığın iyileşme süresini kısaltmaktadırlar. Antibiyotik olarak penisilin türevleri, sefalosporin veya makrolidler kullanılabilir. Antibiyotiklerin yanısıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, alerji düşünülen hastalarda antihistaminikler, burun açıcı spreyler, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları (tuzlusu ile gargara olabilir) kullanılabilir.

  Kronik Farenjit ' in Tedavisi:

  Kronik farenjit için tedavi uzun sürer.Tedavide niçin kronik farenjit olunduğu araştırılır.Kronik farenjit e sebep olan etkenlerden uzak durulmalıdır. Farenjit adaçayı, okaliptüs, aItırı, hatmi, mirra ve papatya çayı içilmesi azda olsa rahatlatıcı özeliklere sahiptir. Kronik farenjitin tedavisi oldukça zordur. Hastanın bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak yine de kronik farenjit çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi belirlemek için kronik farenjiti ortaya çıkaran başka bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer bulunursa önce onun tedavisi gerekir.


 2. Konu Sahibi : realist #2
  bende bi farejit hastasıydım ama şuan sorun yok bende yazılanların dışında sesimde aşırı bir değişiklik ve surekli takıanma oluyodu anneannemde kronik farenjit var kadın hala çekiyo galiba bizim ailede ırsı bu hastalık

 3. Konu Sahibi : realist #3
  Malesef bende de var ne zaman soguk bisey icsem eger o gun hafif de usursem bogazim hemen basliyor, gicik oluyor kuru bir oksuruk tutuyo nefes almaya calisinca :( ustelik simdi emzirsigim icin ilac da alamicam ne yapabilirim bilen yardimci olursa cok sevinirim, geceler eziyet gibi...

 4. Konu Sahibi : realist #4
  Giriş tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  60,858
  Yıllardım bendede var bu sorun bazen hayatı cehenneme çevirebiliyor kesinlikle geçmiyor bende.Çok tıkandığım zamanlar oluyor eğer dışarıya çıkmam gerekiyorsa elimde suyla çıkıyorum.

 5. Konu Sahibi : realist #5
  bendede var ses kısılmasına kadar gidiyor sigara içmemem lazım ama ...

 6. Konu Sahibi : realist #6
  Giriş tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  2,506
  kardeşim faranjit oldu kaç gündür iyileşemedi
  bu hastalık sürekli tekrarlayan kalıcı bir hastalıkmı :uhm:

 7. Konu Sahibi : realist #7
  bende kronık war cok gıcık bısey.herzaman burnum tıkalı nefes alamıyorum.ama sukur Allah beterınden saklasın.yasıyoruz ıste.

 8. Konu Sahibi : realist #8
  Giriş tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  6,671
  bende kronik faranjit var. 3 ayda bir oluyorum malesef. hamileyken bile 9 ayda 3 kere oluyorum :bbo: ilaç kullansan birşey kulaanmasan birşey. benim geniz etinden dolayı tekrarladığını söylüyor doktorum. of alah yardımcımız olsun feci bişi :1no2:

 9. Konu Sahibi : realist #9
  Giriş tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  2,123
  iğrenç bişey ya bendede oldu farenjit sinir oluyorum bunaaa:( her gece öksürerek uyanıyorum deli gibi öksürük krizine giriyorm boğazım gıdıklanıyor geçmiyor geçmiyorr 1 hafta oldu hala tık yok antibiyotik verdi doktor hemde 1000 lik ama hap bitecek neredeyse hala geçmedi :1no2: bitkisel bi çaresi yokmu bunun ??

 10. Konu Sahibi : realist #10
  Arkadaslar yine bu siteden tesadufen ogrendigim ve deneyip kesinlikle memnun kaldigim birsey tavsiye etmek istiyorum. Doktoruma sordum herhangi bir zarari olmayacagini soyledi; gunluk agacinin sakizi tutsu olarak kullanilan aktarlarda bulunuyor. Gunde bikac defa agziniza alip emiyorsunuz seker gibi, tadi kotu ama ise yariyor ben surekli oluyordum emzirdigim icin cok ilac da alamadigim icin cok cektim bu faranjit illetinden ama cok sukur rahatim simdi. Tas gibi bisey emdikce sakizimsi bi kivam oluyor aci suyu gecince atiyorsunuz, arkadasim bikac tane atip agzina sonra sakiz gibi cigniyo onu isterseniz oyle de yapabilirsiniz ama onemli olan o aci suyuymus ben tadi cok rahatsiz ederse bi kasik bal aliyorum agzima. Denemenizde fayda var, herhangi bir zarari yokmus aksine benim isime cok yaradi :)

Sayfa: 1/10 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Günlük Sakızı ve faranjit, boğaz ağrısı
  By cüvcüv in forum Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri
  Cevaplar: 115
  Son Mesaj: 25-06-2014, 03:37
 2. Faranjit, ses kısılması
  By TMYy in forum Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 16-11-2010, 01:00
 3. kızım faranjit oldu..:((
  By Arzu:) in forum Bebek Sağlığı ve Hastalıkları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 22-08-2009, 03:31
 4. Kedisi faranjit olan var mı?
  By epaq in forum Evcil Hayvanlar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 09-03-2009, 23:36
 5. faranjit mi, ankiyete bozukluğumu
  By crescentmoon in forum Arşiv
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-12-2008, 22:34

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.