Sayfa: 1/2 12 SonSon
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Menopoz Hakkinda Sorular ve cevaplar

 1. Konu Sahibi : Kuzey #1

  Menopoz Hakkinda Sorular ve cevaplar

  Menapoz Hakkinda Sorular ve cevaplar


  "Yaş Dönümü", kadının âdetten kesilip, doğurganlığını yitirdiği devredir. Bu dönümün diğer adı, "menopoz"dur. Bu devrede, yumurtalığın, kadınlık hormonlarından (iç salgılarından) olan östrojenleri giderek daha az salgılaması, döneme özgü değişikliklik ve şikâyetleri ortaya cıkartır.

  "Yaş dönümü" sizi nasıl etkileyecektir?

  Bu, kadından kadına büyük değişiklikler gösterir. Bazı şanslı kadınlarda, "yaş dönümü" farkedilmeden geçer gider. Bazılarındaysa, ki çoğunluk bu guruba girmektedir. vücuda ve asabi duruma ait, değişik derecelerde şikayetler ortaya çıkar. Bundan ötürü, bu dönemde, kadınların çoğunda ortaya çıkabilecek sorunları gözden geçirmekte yarar vardır.

  "ATEŞ BASMASI"

  "Ateş basması şikâyetiyle doktora baş vurmam hayli güç oldu. Arkadaşlarım beni neredeyse doktora gitmekten vaz geçirecekti Her kadın bu şikâyetlere katlanmalı diyorlardı"

  Ateş basması şikâyetiyle doktora baş vurmak'çok isabetli bir davranıştır. Ateş basmaları, vücudumuzun hormon (iç salgı) dengesinin değiştiğinin bir işaretidir. Doktorunuz bu durumu tanıyıp size gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

  Bu durumda, en uygun tedavi, eksileni yerine koyma şeklinde olacak, diğer bir deyimle, size vücudunuzun artık ; yapamamakta olduğu kadınlık hormonlarından östrojen verilecektir. Ates basmalarına katlanmanızı öğütleyenler, eskiye ait bir düşünceyi önermektedir. Aynı öğütü annelerinden ve büyükannelerinden dinlemişlerdir. Oysa, doktorunuzun tavsiye edeceği östrojen tedavisiyle ateş basmalarından kurtulmak artık sizin elinizdedir.

  "KAŞlNTILAR BENİ DELİ EDlYOR"

  "Her zaman vücut temizliğine öZen gösterir ve özellikle Adet zamanlarında dikkatli oluRdum. Adetlerim iki yıldır kesildi. O zamanlar ,ateş basmalarından yakınmadım, lakat bir yerde okuduğuma göre, kaşıntı ve akıntım menopoza bağlı olabilirmiş. Acaba bu doğru mudur?

  Sizi böylesine rahatsız eden probleminiz, menopoza bağlı olabilir. "Yas dönümü" esnasında, vücudunuzun kadınlık hormonları yapımı giderek azalır. Bu hormonlann en önemlileri olan östrojenler, aynı zamanda haznenizin (vagina'nızın) iç yüzünü döşeyen ince derinin nemliliğini ve kalınlığını sağlayarak, bu bölgenin mikroplardan korunmasını da temin ederler. Oysa, "yaş dönümü"nde bu hormonlar artık yapılmamakta ve sizin kaşıntı ve akıntı şikâyetleriniz ortaya çıkmaktadır. Doktorunuzun uygulayacağı tedaviyle bu yakıntılarınız kaybolacaktır.

  "HER SEY CANIMI SIKIYOR. MORALIM DEVAMLI BOZUK"

  Çocuklarım evdeyken, bazı olaylara daha rahat tahammül etmekteydim. Bu günlerde, en ufak şey sinirimi bozuyor. Ayrıca, iyi uyku uyuyamamaktayım. Bütün bu durumlar, "yaşdönümü"ne bağlı olabilir mi?"

  Şimdi artık çocukrarınız büyümüş ve bir anlamda sizden kopmuş olduklarından, zaman ve enerjinizi başka biçimlerde harcayabiliyorsunuz ve böylece üfak şeylere dikkat verebilip gereksiz yoruluyor; bunun yanındaysa uyuyamıyorsunuz. Şayet önceden edindiğiniz meraklarınız, hobileriniz -örneğin, bir müzik aleti çalmak, resim ' yapmak, v.b.- varsa, bu durumunuzıı biraz hafifletebilir, fakat yine de tam çözüm sağiayamaz.

  Gerçekten, endişe hali ve sinirlilik, "yaş dönümünün sık rastlanan helirtilerindendir ve bunlara katlanmak gereksizdir.

  Doktorunuz,sizi, eksileni yerine koyma tedavisiyle, rahat ettirecektir.

  "BAZEN KOCAM BENİ İSTEMİYORMUŞ GİBİ DAVRANIYOR"~

  Benim artrk görünüşüme aldırmadığımı, evime eskisi gibi bakmadığımı söylüyor."

  Kocanızın dediğinde doğruluk payı olduğunu kabul etmelisiniz. Fakat, o da, sizin bu içinde bulunduğunuz asabi durumun halen var olan fiziksel durumunuza bağlı olduğunu ve en kısa zamanda doktorunuzca tedavi edilebileceğini anlamalı. Kocaların çoğu, kendilerine karılarının bu özel durumu izah edildiğinde, anlayış göstermekte ve durum tedaviyle düzelene kadar, eşlerini desteklemektedir.

  "HAYATIMDA BU KADAR SIKILMAMISTIM"

  "Öteden beri gezmekten hoşlanırdım, fakat simdi evden dışarı çıkmaya cesaret edemiyorum. Bunun saçma olduğunu anlıyorum, ama elimde değil, aynen gebeliğimde olduğu gibi, sık sık idrar etmek ihtiyacını hissediyorum ve hatta bazen de idrarımı kaçırıyorum."

  Mesane kontrolunun kaybı menopozda rastlanan bir durumdur. Doktorunuz bunu defalarca tedavi etmiştir; şikayetinizi çekinmeden kendisine anlatmalısınız.

  "BU DÖNEMDE DOĞUM KONTROLU UYGULAMAK GEREKLİ MİDİR ARTIK?

  "Yaklaşık sekiz aydır adetlerim düzenini yitirdi ve son üç aydan beri de tamamen kesildi. Şimdi, artık doğum kontrolu uygulamasam olmaz mı?"

  Hayır. Doktorlar ,son adetin üstünden bir yıl geçmeden, doğum kontrolü uygulamasını bırakmamanızı öğütler.

  "TEDAVİ, DOĞUM KONTROLU HAPI GİBİ BİR İLAÇLA MI OLMAKTADIR?"

  "Bazı doktorların, menopozdaki kadınlara östrojen hapları verdiğini duydum. Bu yöntem, doğum kontrolu hapı yutmaya benzer mi?"

  Her iki ilaç da hormon ilacı olduğu halde, tabletlerdeki hormonların tip ve miktarları ve aynca tedavinin amaçları değişiktir. Doğum kontrol haplarındaki hormonlar, kadının gebe kalmasını önler.

  Menopozda kullanılan östrojen tedavisiyse , kadın vücudunun giderek az östrojen yapabildiği bir dönemde, ona eksilen östrojeni dışardan vermek demektir.

  "ÖSTROJEN TEDAVİSİ CİLDİME İYİ GELİR Mİ?"

  "Doktorum, ateş basmalarının tedavisi için bana östrojen hapları verdi. Bir kadın mecmuasında da, öströjenlerin cildi güzelleştirdiğini okudum. Bu doğru mudur?"

  Kadının kendi vücudunun yaptığı östrojenlerin, onun cildini yumuşak ve esnek yaptığı, bilimsel bir gerçektir. "Yaş dönümü" devresinde, kadın vücudu giderek azalan miktarda östrojen yaparken, bazı kadınlar ciltlerinin de giderek kuruyup esnekliğini yitirdiğine dikkat eder.

  Böylece, östrojen tedavisi, cildinize iyi gelebilir. Mamafih, burada, tedavinin esas amacı bu değildir.

  "KOCAM ANLAMIYOR"

  "Ortak yaşamımızda, kocam daima anlayışlı ve olgun davranırdı. Son zamanlardaysa, cinsel birleşmede canım çok yandığından, sonunda münakaşa ediyor ve hatta, bazan, bir kaç gün dargın duruyoruz. Bunun yaşıma bağlı olduğunu ve beni artık böyle kabul etmesini anlatmaya gayret ediyorum"

  Hem haklı, hem haksız olduğunuz söylenebitir. Sizin sorununuz çoğunlukla menopoza bağlı hazne (vagina) kuruluğundan doğmaktadır. Bu durum da östrojen eksikliğinden ötürü ortaya çıktığından, tedavisi mümkündür. Doktorunuza baş vurup gereken biçimde tedavi edileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu probleminizi açıklamaktan çekinmeyiniz; iyi tanımlanmış, tedavisi kabil bir tıbbi durumdur sizinki.

  ''NİCİN BAZI KADINLAR BU DÖNEMDE ÇOK SİNİRLİ OLURLAR?".

  "Benimle yaşıt arkadaşlarımdan biri, son zamanlarda aşırı sinirli oldu. Kocasına ve kızına ,sebepsiz bağırıyor, onları azarlıyor. Ateş basmalarıııdan hiç şikayet etmedi. Bu davranışı menopoza bağlı olabilir mi?"

  Büyük ihtimalle, evet. Kadınlar, östrojen eksikliğine çeşitli şekillerde cevap vermektedir. Bazılarınca, baş dönmeleri ve terlemeler en baskın şikayetlerken, diğerleri, arkadaşınız gibi, aşırı sinirli olmaktadır. Onun da, sizin gibi, doktoruna görünüp tedavi edilmesini öğütleyebilirsiniz.

  "BU ÖSTROJENLER, MÜSEKKİN HAPLAR (TRANKİLİZANLAR) GİBİ MİDİR?

  "Ablama, menopoz devresinde, doktoru müsekkin vermişti. Bunlar, östrojenlere benzer mi?"

  Östrojenlerle müsekkinler, ne kimyasal ne de tedavi biçimi bakımından birbirine benzer. Gerçi, geçmişte, "yaş dönümü"ne özgü endişe halini tedavide, müsekkin ilaçlar kullanılmaktaydı, fakat günümüzde, doktorlar artık, şikayetin kaynağını, esas nedenini tedavi ederek yani eksilen östrojeni vererek, daha etken tedaviyi tercih etmektedirler.

  Zaten, müsekkinler ,esasında "yaş dönümü" ile hiç ilgisi olmayan, her zaman ortaya çıkabilecek endişe halinin ilâcıdır yaş dönümünün ana tedavisini olusturamaz.

  "LÜTFEN, HAYAT KIRKINDAN SONRA BASLAR DEMEYİN ARTIK"

  "Belki bu deyim, menopozdaki diğer kadınlara, bana olduğu gibi ters etki yapmaz ama ben bu lafa çok sinirleniyorum. Tabii ki hayat kırkında baslamaz ve bunu iddia etmek saçmadır".

  Evet, ama; Erken evlilik ve annelik devrelerinin sıkıntılarını geçirdikten ve bunlardan kurtulduktan sonra, evlilik hayatı daha rahat olabilir. Çevrenize bakın ve kendisine iyi bakan, gereken tedaviyi görmüş ve uyumlarını sağlamış orta yaşlı kadınların sakin güzelliğini görün.

  Bu kadınların bazıları, bu devrede, hayat tecrübeleri ve güzellikleriyle, sıklıkla etraflarını etkliemekte, hayranlık uyandırmaktadır.

  Siz de "yaş dönümü" devresinde uyumunuzu sağlayıp, kadınlığınızı ve güzelliğinizi sürdürebilirsiniz.

  Alintidir...


 2. Konu Sahibi : Kuzey #2
  Giriş tarihi
  Jul 2010
  Mesajlar
  51
  baş belası menapoz

 3. Konu Sahibi : Kuzey #3
  Cok teşekkür ederim

 4. Konu Sahibi : Kuzey #4
  Alıntı mersam00 kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  Cok teşekkür ederim
  annem sinir hastası oldu ..........................bundan

 5. Konu Sahibi : Kuzey #5

  ..............................

  ..........................................

 6. Konu Sahibi : Kuzey #6
  Östrojenin yan etkileri nelerdir peki? Ya da var midir?

 7. Konu Sahibi : Kuzey #7
  Giriş tarihi
  Jan 2013
  Mesajlar
  10

  Bilgilenderme Menopoz testi

  Menopoza girdiğinden emin olamayanlar için bir test önerim var. Ben kullandım sizler için de faydalı olacağını düşünüyorum.

 8. Konu Sahibi : Kuzey #8
  Annemin 20 gündür kanaması bitmedi. 49 yasında.

 9. Konu Sahibi : Kuzey #9
  bilgiler için çook teşekkürler

 10. Konu Sahibi : Kuzey #10
  Arkadaşlar annem menopoza girdi ve inanılmaz sancılı geçiyor şu an. Ne yapmalıyız?

Sayfa: 1/2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar
  By CeylinNaz in forum Evcil Hayvanlar
  Cevaplar: 650
  Son Mesaj: 26-07-2014, 02:07
 2. Köpeklerimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar
  By Yelizz in forum Evcil Hayvanlar
  Cevaplar: 367
  Son Mesaj: 27-05-2014, 15:27
 3. Kedilerimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar
  By dita in forum Evcil Hayvanlar
  Cevaplar: 961
  Son Mesaj: 06-05-2014, 20:28
 4. Cevaplar: 348
  Son Mesaj: 27-09-2013, 08:37
 5. Tavşanlar Hakkinda Sorular ve Cevaplar
  By dudi in forum Evcil Hayvanlar
  Cevaplar: 33
  Son Mesaj: 27-09-2013, 08:33

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.