Sayfa: 1/6 123 ... SonSon
Toplam 58 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Behçet hastalığı hakkında bilgi ve paylaşım

 1. Konu Sahibi : Mune #1
  Giriş tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  12,665

  Bilgilenderme Behçet hastalığı hakkında bilgi ve paylaşım

  Behçet Hastalığı birden fazla organ sistemini ilgilendiren, kronik ve kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ülkemizde oldukça sık görülür. "Behçet" ismi onu 1937 yılında ilk defa tanımlamış olan ünlü Türk bilim adamı Hulusi Behçet'ten gelmektedir.

  Behçet Hastalığı özellikle ülkemizde ve Akdeniz ülkelerinde sık görülür.

  Hastalığın temel belirti ve bulguları şöyledir:
  Ağızda tekrarlayan aftlar (ülserler),
  Genital bölgelerde (cinsel organ çevresinde) yara bırakan ağrılı ülserler,
  Gözde üveit (gözün iç yapılarında iltihap)
  Bunlara ilave olarak:
  Eklem iltihapları (artrit)
  Damar iltihapları (vaskülit)
  Anevrizmalar
  Pıhtılaşma eğilimi

  Behçet Hastalığı hangi sorunlara yol açar?
  Körlük: Tedavisi ihmal edilen kimselerde bir kaç sene içinde üveit ve retina damarlarındaki iltihapla birlikte körlük meydana gelir.
  Nörolojik Sorunlar: Beyin ve meninkslerdeki lezyonlar sonucu ilerleyici felçler, kişilik değişiklikleri, menenjit ve demans gelişebilir.
  Vasküler Hastalıklar: Damar iltihapları, anevrizmalar ve ölümcül anevrizma yırtıkları meydana gelebilir. Akciğerde vasküler tutulum olduğunda öksürükle birlikte kan gelebilir.

  Behçet Hastalığı'nın Tanısı
  Tanı için herhangi bir laboratuvar incelemesi kullanılmaz. Tanı genellikle klinik olarak konur, yani şikayetler ve bulgular doğrultusunda konur. Ancak diğer hastalıkların olmadığından emin olmak için tetkik yapılabilir.

  Tedavisi
  Behçet hastalığının kesin tedavisi yoktur. Çünkü söz konusu yaygın inflamasyonuna neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Fakat kolşisin, kortikosteroid ve immün süpresör ilaçlarla mevcut iltihabın ilerlemesi durdurulabilir. Ayrıca ağızdaki ve genital bölgelerdeki yaralara kolşisinin iyi gelmektedir.

  Behçet hastalığının neden olabileceği sorunların takibi şarttır. Örneğin üveit için her 6 ayda bir göz doktoruna gitmek gerekir. Gastroenterologlar da şüphelenirlerse sindirim sistemindeki ülserler için endoskopi yapabilirler.

  Medikal tedavinin -yani İlaçla tedavinin- yanı sıra eğer anevrizma gelişmise cerrahi müdahale de gerekebilir.

  Sonuç olarak
  Behçet hastalığı düzenli takiplerle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Behçet hastalarının düzenli ilaç kullanmaları ve herhangi bir nedenle bir doktora gittikleri zaman Behçet hastası olduklarını söylemeleri gerekir.

  AÇIKLAMA
  Uymazsan site kurallarına, katlanırsın sonuçlarına...

  Adalet demeyin, Hakim değil Moderatör'üm, Moderatör kanun uygulayıcı değildir, Forum kurallarını baz alır


 2. Konu Sahibi : Mune #2
  Giriş tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  29
  Tesekkur ederim hepinize. Bana iki yil once Capa Tip Fakultesinde Behcet tanisi kondu. Iki yildir Kolsisin (Colchicum Dispert) kullaniyorum. Cocuk sahibi olmak istiyorum. Doktorum Kolsisin kullanirken gebe kalmanin bir sakincasi olmadigini soyledi ama ben cok korkuyorum.

  Behcet Hastasi olan bunlari yasayan birisi varsa bana yardimci olabilecegini, en azindan deneyimlerini benimle paylasabilecegini dusunmustum. Belki Behcet Hastasi olmasina ragmen gebelik geciren birileri beni bu konuda umutlandirabilir ya da kotu sonuclar dogurmamasi icin beni bu kararimdan vaz gecirebilir.

  Hepinize ilgilendiginiz ve bana birseyler yazdiginiz icin cok tesekkur ederim.

  Saglikli gunler dilerim,

 3. Konu Sahibi : Mune #3
  Giriş tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  3
  bende behçet hastasıyım henüz bekarım ama üniversitelerde behçetle ilgili konferanslara katıldım.orada profesörlerin söylediği kesinlikle ama kesinlikle behçet hastağı esnasında hamile kalmanın ne bayan ne de çocuk üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı için rahat olsun ben demiyorum profesörler diyo naniknanik

 4. Konu Sahibi : Mune #4
  yasminx Guest

  Behçet Hastaliği Hakkinda Bilgi Ve Paylaşim

  BEHÇET HASTALIĞI HAKKINDA BİLGİ VE PAYLAŞIMMM

  Hastalığın temel belirti ve bulguları şöyledir:
  # Ağızda tekrarlayan aftlar (ülserler),
  # Genital bölgelerde (cinsel organ çevresinde) yara bırakan ağrılı ülserler,
  # Gözde üveit (gözün iç yapılarında iltihap)
  Bunlara ilave olarak:
  # Eklem iltihapları (artrit)
  # Damar iltihapları (vaskülit)
  # Anevrizmalar
  # Pıhtılaşma eğilimi
  Behçet Hastalığı hangi sorunlara yol açar?
  # Körlük: Tedavisi ihmal edilen kimselerde bir kaç sene içinde üveit ve retina damarlarındaki iltihapla birlikte körlük meydana gelir.
  # Nörolojik Sorunlar: Beyin ve meninkslerdeki lezyonlar sonucu ilerleyici felçler, kişilik değişiklikleri, menenjit ve demans gelişebilir.
  # Vasküler Hastalıklar: Damar iltihapları, anevrizmalar ve ölümcül anevrizma yırtıkları meydana gelebilir. Akciğerde vasküler tutulum olduğunda öksürükle birlikte kan gelebilir.
  Behçet Hastalığı'nın Tanısı

  Tanı için herhangi bir laboratuvar incelemesi kullanılmaz. Tanı genellikle klinik olarak konur, yani şikayetler ve bulgular doğrultusunda konur. Ancak diğer hastalıkların olmadığından emin olmak için tetkik yapılabilir.
  Tedavisi
  Behçet hastalığının kesin tedavisi yoktur. Çünkü söz konusu yaygın inflamasyonuna neyin sebep olduğu bilinmemektedir.
  Behçet hastalığının neden olabileceği sorunların takibi şarttır. Örneğin üveit için her 6 ayda bir göz doktoruna gitmek gerekir. Gastroenterologlar da şüphelenirlerse sindirim sistemindeki ülserler için endoskopi yapabilirler.

  Medikal tedavinin -yani İlaçla tedavinin- yanı sıra eğer anevrizma gelişmise cerrahi müdahale de gerekebilir.

 5. Konu Sahibi : Mune #5
  Giriş tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  923

  Yardım :( behçet hastalığı:(

  arkadaslar bu behcet hastalığı nasıl bir sey kendisi yada yakını hiç bu hastalığa yakalanan oldumu??? netten arastırdım ama tatmin olmadım.. doktor olarak hangi brans seçilmeli tedavisi nasıl bilgisi olanlar beni aydınlatırsa çok sevinirim..:çok üzgünüm:

  Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 11-03-2015

  Hamileliğimin 8. haftası içindeyim.
  Bebeğimi kucağıma almama 224 gün kaldı.

  Bugün bebeğinizin kol gelişimi kritik dönemi sona erdi. Bebeğinizin kolları artık doğru yerinde ve doğru oratısal boyutunda. Hala perde şeklinde olsada bebeğinizin el ve ayak parmakları belirginleşmeye başladı. İkinci adet dönemini geçirmiş olmanız gerekiyor.

  Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 2 gr.

  Hamilelik Takvimi - Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın


 6. Konu Sahibi : Mune #6
  Dermatolog bakar. Sizde mi var yoksa şüphelendiğiniz bir durum mu var? Bende araştırmışlardı şükür yokmuş. Kötü bir hastalık. Allah hepimizi korusun.

 7. Konu Sahibi : Mune #7
  Hastalık hakkında detaylı bilgim yok ancak behçet hastası bir yakınımızdan edindiğim izlenimleri aktarabilirim, özellikle ağzında aft ve benzeri yaralar çıkardı, bağışıklık sistemi zayıftı,bazen aşırı yorgunluk hali olurdu, sanırım bu hastalığın kesin bir tedavisi yok ancak anladığım kadarıyla iyi bir bakım ile bu hastalık ile yaşanabiliyor, bence doktorlara soru sorabileceğiniz sitelerden de araştırın, bölüm olarak da dahiliye düşünmüştüm ben ama emin değilim tabiki

 8. Konu Sahibi : Mune #8
  ben seni biraz aydınlata bilirim.bende her hafta aft çıkıyordu aynı ayda 2-3-4 sağlıkocağına gidiyorumkenocort-a veriyordu bir işe yaramıyordu.dahiliye gittim kan testi yaptı herşey normal çıktı behçet ilacı verdi tanıyada behçet yazmış.ben şüphelendim paterji testi var behçet için kola 4-5yerden iğne batırıyorlar reaksiyona göre tanı konuyor o yapılmadı.uludağ üniversitesinde behçet polikliniğine gidecektim önce dermotolojiye başvur onlar yönlendiriyor dediler.yüzümdede ayrıca sivilceler çıkmaya başlayınca iyice şüphelendim.afttın senede 3ten fazla çıkması behçet şüphesi doğuruyor ama bunun yanında en az 2belirti daha olmalı.vücudunda özellikle koltuk altı sırt diğeryerlerde çıban benzeri sivilceler,gözde ödem,eklem ağrıları şişmesi, cinsel organda yaralar da görülür paterji testide pozitif olursa behçetsin.bende tam tetkik yaptı doktor şüphe kalmasın diye ama 3 ay sonra herşey yeniden yapılacak aft için yine colsin kullanıyorum kullanmasam aftlarım azıyor yani behçet değilim ama aftların çok sık çıkmasının nedenide belli değil bence stresten tabi.kendi hikayemle aydınlata bildimmi bilmem ama internette sana çok bilgi veriyor behçet yaralarının resimleri mevcut.özellikle üniversite hastanelerinin dermotoloğuna başvur çünkü ben gibi dahiliyeye gidersen kendini behçetli sanıp için içini yer nedeni belli olmayan hastalık tedavisi yok sürekli kontrol altında olup kolsin kullanacaksın.hastalığın seyri hiç belli değil erken tanı en önemli tedavi yoksa hemen göze vuruyormuş.başka sorun olursa cevaplarım

 9. Konu Sahibi : Mune #9
  bende bu şüpheyle cildiyeye başvuranlardanım ve bana paterji testi yaptılar.Sonuç olarak şu an yok ama potansiyelin var dendi.Benimde ağzımda sürekli aftlar çıkar baba tarafımda olduğu için bununla yaşamaya alıştım.Ancak en son genital bölgemde çıkmıştı ve ben behçet hastalığından haberdar olduğum için çok korkmuştum o nedenlede hemen hastaneye gitmiştim.Doktor paterji testi dışında beni göz doktorunada göndermişti onun sonucuda temiz çıkmıştı.Bu hastalığa sahip olan kimseyi tanımıyorum aslında böyle birisi seni daha iyi aydınlatabilirdi.

 10. Konu Sahibi : Mune #10
  benim çok detaylı bi bilgim yok ama amcaoğlum yaklaşık 7-8 yıl önce behçet hastası olduğunu öğrendi ağzında sürekli aft benzeri yaralar çıkardı (bunun için kuşburnu çayı ve adaçayı içiyordu sürekli iyi geliyormuş,ikisini karıştırıyordu.)birde cinsel organını etrafında yaralar çıkıyordu sanırım hastalık vücudun nemli bölgelerinde daha fazla belli ediyormuş kendini ilaçlarını kullandığı sürece hastalık ilerlemeyecekti doktorların söylediği bu kullanmadığı zaman çok kötü oluyordu bacakları şişiyordu elleri şişiyordu..en son gözleri baya bir bozuldu ilaçlarını kullanmamış bi süre sıkılmış sanırım .şimdilik hatırladıklarım bu kadar geçmiş olsun..sevgiler

Sayfa: 1/6 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Op. Dr. Yusuf Can hakkında bilgi paylaşım
  By Kazen in forum Doktorlar, öneriler sorular
  Cevaplar: 120
  Son Mesaj: 25-07-2014, 19:37
 2. Op. Dr. Yakup Avşar hakkında bilgi paylaşım
  By eurocreme in forum Doktorlar, öneriler sorular
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-08-2013, 13:28
 3. Doç. Dr. İbrahim Aşkar hakkında bilgi paylaşım
  By Kazen in forum Doktorlar, öneriler sorular
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-05-2013, 10:52
 4. Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 04-09-2011, 21:29
 5. Behçet ve Nöro Behçet Hastalığı
  By glcn_dmrts in forum Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-07-2009, 15:57

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.