Hematoloji - Kan bilimi Kan deerlerinin yksek kmas

arhes

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2009
34
0
mrb arkdslar kan testi sonucmda değerlerm yüksek bulundu.böyle bi durumla karşılasan varmı?korkuyorm kötü bi hastalık çıkıcak diye:1no2:ayrıca saçlarımda dökülme ve bazende burnumda hafif kanama oluyor...şimdiden teşekkürler.

kan değerlerinden kastın ne arkadaşım
elindeki tahlil kağıdında yüksek olan kan değerlerinin karşılığında HCT ( hematokrit)
ve HB ( hemoglobin) yazıyorsa korkulacak birşey yok çünkü bu kansızlık olmadığını aksine vücudunda kan miktarının oldukça fazla olduğu gösterir. çok nadir durumlarda bunun senin deyiminle kötü birşey olduğu düşünülebilir ama başka bir problemin yoksa kötü birşey değil bu
kan bağışı yapabilirsin mesela iyi gelir sana hem de bir kişiye faydan dokunmuş olur

ama dediğim gibi kan değeri derken neden bahsediyorsun bu çok önemli kanda ölçülen binlerce tahlil var

RDW = H 15.4 cıkmış.ve bu değer koyu yazılmıs. referans aralığı 11.6-14.8 ....hemotoloji testi yüksek olan...teşekkür ederim bu arada:)

Wbc 7.37 4.60-10.2( referans aralıĞı )
rbc 6.06 4.04-6.13
hgb 18.1 12.2-18.1
hct 53.1 37.7-53.7
mcv 87.6 80.0-97.0
mch 29.9 27.0-31.2
mchc 34.2 31.4-35.4
rdw h 15.4 11.6-14.8
plt 255 142-424
mpv 6.42 0.00-99.9
pct 0.16 0.00-9.99
lym 2.08
mono 0.45
baso 0.08
neu 4.7
eos 0.06

RDW alyuvar dağılım genişliği demektir tam türkçe manasıyla.Alyuvarların büyüklüklerinin dağılımını gösteren bir indextir.RDW nin normalden yüksek olması alyuvarların büyüklüklerinin birbirinden farklı olması anlamına gelmektedir.Tıp dilinde buna anizositoz denmektedir.Demir eksikliği anemisi, kobalamin ve folik asit eksikliklerinde, yenidoğanlarda, hemolizle seyreden hastalıklarda RDW normalden yüksek bulunur. Ayırıcı tanı için hemogramdaki diğer değerleride bilmek gerekmektedir
arkadaşım korkmana gerek yokmuş şükür bak oku

yani bu değerlerde endişe edilecek bir durum yokmu:Saruboceq:tesekkürler cnm..

Ben de bu soruma cevap arıyorum kafam çok karıştı..kafamçokkarıştı
Yeni konu açmaktansa burdan paylaşmak istedim umarım bana yardımcı olursunuz. Benim kanımdaki bazı değerler yüksek çıktı biri WBC diğeri ise CRP ...
acilde bana bakan doktor antıbyotik yazdı ve tekrardan değerlerime baktırmamı söyledi ama o güne kadar içim içimi yer benim çünkü bana net bireşey söylemedi...:uhm:

wbc ve rbc değerlerim normalin üstünde çıktı nedeni ne olabilir.

Son düzenleme:
X