Epidural Normal Doğum Dediğiniz Nasıl Bir Yöntem ??

ZeytinKek

Guru
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2008
3.183
1.093
bu yöntemle doğum yapan anneler epidural normal doğum nasıl oluyor , ben çevremde kimseden işitmedim. bu olayı yaşayanlar bilgilendirirse çok sevinirim :))

tatlım ben henüz yaşamadım ama bu yöntemle dogum yapmayı düşündüm bir ara:eek:murilikten bir boşluktan iğneyle anestezi yapılıo sana,ve sadece belden aşagısı uyuşuo,ağrı hissetmiorsun ama kasılmaları hissettiğinde ve dr ıkın dediğinde ıkınıyorsun,sadece agrı yok anlıcann,ama benim dr arkadaşlarım anne adayının bu dogumda fazla heyecan yaptıgını ve doguma çok yardım edemediğini ayrıca omurilikten girildiği için felç olma olasılıgı oldugunu sölediler,fazla tavsiye etmediler yanii

nilmısra ben hemşireyim. aynı zamanda da sezeryanla doğurmuş bir anneyim. epidupal belinden iğneyle girilerek anestesi veriliyor. ve sen hiç bir şey hissetmiyorsun. yani alt kısım uyuşuyor. ama bu işi ehli birilerinin yapması lazım. belinden aşağısının tutmama ihtimali de riskler arasında. doğumdan 8- 12 saat arasında da bacaklarını hissedebilmek için bekliyorsun. epiduralle hem normal doğum hem de sezeryan yapılabiliyor

canım ben bunu bayağı bi araştırdım çünkü doktorum kesinlikle epidurali öneriyor,ben epiduralli normal doğum yapacağım, sana tavsiyem kulaktan dolma bilgilere inanma, bilimsel bi araştırma yap(doktor,hemşire,bilimsel yayın vs)
bu işi ehil bir insan yapmalı diyorlar ya bu bana çok komik geliyor, diş hekimine gittiğinde diş hekimine güveniyorsun, sezaryende uyuyorsun karnını kimin açtığını görmüyorsun ki doktor açıyor buna da güveniyorsun, ya da otobüse biniyorsun gece uyuyorsun şoföre de güveniyorsun e epidural anesteziyi de hastanenin hademesi yapmayacak heralde anestezi uzmanı yapacak buna neden güvenmiyor insanlar anlamıyorum, bağıra çağıra doğum yapmak hoşlarına gidiyor olabilir..

canım ben 15 gün önce epidural anestezi ile normal doğum yaptım ve gerçekten çok memnun kaldım. 3cm açılana kadar sancı çekiyorsn zaten,ondan sonra omurilik boşluğuna katater yerleştirerek 1er saat arayla anestezik ilaç enjekte ediliyor.katater yerleştirilirken önce o bölgeyede insülin enjektörüne benzer bi iğneyle anestezi yapılıyor,onun için pek bi acı hissetmiyorsun. epidural yapıldıktan sonrada zaten NST takılıyor ve ordan sancı sıklığın takip ediliyor.göbekle diz arası uyuştuğu için sancıları pek hissetmiyorsun yalnız doğum öyle değil.1 er saat arayla anestezi tekrarlanıyor ya,işte doğumu o bir saatin sonuna getirdi benim doktorum.eğer uyuşukluk çok fazla olursa ıkınma problemi oluyormuş,biraz sancıyı hissedeceksin dedi. ya bu acıya bile dayanmak çok zor oldu,bir de epidural olmadan normal doğumu düşünemiyorum.
gelelim korkutmalara... banada çok dediler,felç olabilirsin,aylarca baş ağrıların olur, bacaklarını hissetmen saatler alır,bel ağrın günlerce geçmez... vs. ama çok şükür bunlardan hiç biri olmadı.ne ağrı sızı,ne his kaybı.zaten anestezi varken bile kalkıp yürüyebiliyorsun,çünkü uyuşma dizle göbek arasında oluyor.ben sedyeden kendi başıma kalkıp duğum masasına geçtim.
baya uzun yazmışım.yaşadıklarımı tam anlamıyla yazayım,sen karar ver diye düşündüm. en iyisi sen doktorunla konuş ve ona güven.zor bi karar ama kararını ver ve başka kimseyi dinleme.çünkü aklın karıştırmak en fenası.

arkadaşlar bende epidural düşünüyorum ama benim iğne korkum var iğne vurulurken acıyormu lütfen bilgi verirmisiniz

bende 3,5 ay önce epiduralli normal dogum yaptim kesinlikle tavsiye ederim risk konusuna gelince genel aneztesiden daha az riskli oldugu tip dünyasinda kabul görmüs olan bi aneztesi sekli.

Ben 5 sene önce ilk kızımı epidural normal doğumla doğurdum.Doktorum çok ünlü bir doktordu, hastane de Nişantaşı'nda oldukça iyi bir hastaneydi. Yanlız epidural uygulatacaklar dikkatli olmalılar.Yüksek doz verilirse hiçbir şey hissetmiyorsunuz ve ıkınamıyorsunuz.Ben doğumda hiçbir şey anlamadım, gayet rahattım.Meğer bebek gelmiyormuş, doktor ıkın diyor ama hiç his yok ki, napayım.Nihayetinde bebek kanalda fazla kalamaz diye vakumla aldılar.Vakumun hiçbir kalıcı etkisi yok.Ama ilk başta çocuk uzaylı gibi çıkıyor.Bi de benim hassas kızımın başı su topladı.Şu anda bunun zararlı olmadığını öğrendiğim için rahatım ama o zaman düşünsenize.Hiç kimsede de böyle bir şey duymamışım ki.Ben tabi bebeği öyle görünce düşüp bayıldım.Bebeğimi doya doya sevemedim, hep kendimi suçladım.Şimdi araştırıyorum bazı hastaneler (Türkiye Hastanesi'nde Nezih Bey vb.) dozu hastaya göre ayarlıyormuş.Yani ağrı gidiyor ama kasılmalar kalıyormuş.Hatta bazı hastaneler biraz ağrıyla doğum yaptırıyormuş.Epidural çok güzel bi yöntem.Ehil ellerde yaptırmanız lazım.Ben ikinci çocuğumu da epiduralle yaptıracağım.Bu sefer doktorumla konuştum, hastanenein anestezi uzmanıyla da görüşeceğim.Aslında bana yapılan ilk iğneden sonra biraz hafif kıpırdanışlar hissetmeye başladım.Hemşira ikinci iğneyi yaptı, ondan sonra hiçbir şey hissetmedim.ıkinci iğne benim felaketim oldu anlıyacağınız.

kimisi siddetle normal dogumu savunuyor.en dogali nor,alidir diye ben de istiyorum tabiki ama aci esigi cok dusuk bir insanim kaldirabilecegimi sanmiyorum.acidan kaskati kesilip kalabiliyorum ben.o yuzden epidural anestezi ile normal dogumu arastiriyorum su anda.en buyuk korkumsa bebege zarar vermek.ve tabi dogum sirasinda bebegin gelmemesi durumu cok korkutuyor.vakumla cekilmesi belki cok buyuk bi sorun degil ama isin sezaryana gitmsinden korkuyorum ben.epidural anestezi ile dogum yapmis anneler oneriyormusunuz bu yontemi aranizda sorun yasayan oldumu cok fazla?

kimisi siddetle normal dogumu savunuyor.en dogali nor,alidir diye ben de istiyorum tabiki ama aci esigi cok dusuk bir insanim kaldirabilecegimi sanmiyorum.acidan kaskati kesilip kalabiliyorum ben.o yuzden epidural anestezi ile normal dogumu arastiriyorum su anda.en buyuk korkumsa bebege zarar vermek.ve tabi dogum sirasinda bebegin gelmemesi durumu cok korkutuyor.vakumla cekilmesi belki cok buyuk bi sorun degil ama isin sezaryana gitmsinden korkuyorum ben.epidural anestezi ile dogum yapmis anneler oneriyormusunuz bu yontemi aranizda sorun yasayan oldumu cok fazla?

diger konuda cevap yazmistim sana ama burdada yaiziyim canim.bende epiduarlle normal dogum yaptim canim doguma son 1 saat kala falan epidurali kestiler ikinma hissim ortadan kalkmadi herseyi hissettim sancilarida ama benim bebek rahimde yolu bulamadi bitürlü doktor ilk sezeryan oldugu icin o dogum sayilmaz bu ilk dogumun dedi :) ikindim bol bol ama benim bebekte boynuna 2 katda kordon dolanmisti ve kasiga benzer forseps diye bi aletle cikardilar bebegi disari ne kafasinda sorun oldu nede baska biseyde canim.epidural dogumu kesinlikle tavsiye ederim.

bende 2.bebeğim için epidurali araştırıyorum fakat sizin derin bilgilerinizden yararlanmak isterim arkadaslar lütfen olanlar yazsın.karar verelım teşk.

merhaba Gelincik arkadas,

Sonunda neye karar verdigini ve dogumunun nasil gectigini ve neler yasadiginida paylassaydin daha iyi olurdu. Eminim herkes merak etmistir.

Tesekkürler

selamlar

ilk bebeğimi normal doğumla yaptım fakat çok zor bı doğumdu bebeğim tortıkolıs oldu zor doğumdan dolayı.yani boynunda kas yırtılması oluştu 1 yıl masajla tedavi ettim.masaj egzersizini yapmasaydım bebeğimın boynu eğrı kalacaktı.çok şükür geçti ama zor günlerdi.
2.bebeğimi henüz yeni yeni düşünmeye başladım hamıle değilim ama istiyorum.şimdidende doğumu düşünür oldum.onun için bu doğum şeklını araştırıyorum arkadasım.eğer daha iyiyse hmen bebek istiyorum.sezeryan istemıyorum herşeye rağmen.

canım ben 15 gün önce epidural anestezi ile normal doğum yaptım ve gerçekten çok memnun kaldım. 3cm açılana kadar sancı çekiyorsn zaten,ondan sonra omurilik boşluğuna katater yerleştirerek 1er saat arayla anestezik ilaç enjekte ediliyor.katater yerleştirilirken önce o bölgeyede insülin enjektörüne benzer bi iğneyle anestezi yapılıyor,onun için pek bi acı hissetmiyorsun. epidural yapıldıktan sonrada zaten NST takılıyor ve ordan sancı sıklığın takip ediliyor.göbekle diz arası uyuştuğu için sancıları pek hissetmiyorsun yalnız doğum öyle değil.1 er saat arayla anestezi tekrarlanıyor ya,işte doğumu o bir saatin sonuna getirdi benim doktorum.eğer uyuşukluk çok fazla olursa ıkınma problemi oluyormuş,biraz sancıyı hissedeceksin dedi. ya bu acıya bile dayanmak çok zor oldu,bir de epidural olmadan normal doğumu düşünemiyorum.
gelelim korkutmalara... banada çok dediler,felç olabilirsin,aylarca baş ağrıların olur, bacaklarını hissetmen saatler alır,bel ağrın günlerce geçmez... vs. ama çok şükür bunlardan hiç biri olmadı.ne ağrı sızı,ne his kaybı.zaten anestezi varken bile kalkıp yürüyebiliyorsun,çünkü uyuşma dizle göbek arasında oluyor.ben sedyeden kendi başıma kalkıp duğum masasına geçtim.
baya uzun yazmışım.yaşadıklarımı tam anlamıyla yazayım,sen karar ver diye düşündüm. en iyisi sen doktorunla konuş ve ona güven.zor bi karar ama kararını ver ve başka kimseyi dinleme.çünkü aklın karıştırmak en fenası.

Canim hangi hastanede yaptin seninkiler uzmanmis sorun yasamamisn

X