Kekler - Pastalar Muzlu Rulo Pasta ( Resimli Anlatımlı )

Larkin

Kocitim <3
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2008
5.498
2.327
Muzlu rulo pastayı pastaneden almaya son.
Ne zaman yapsam ; &quot;Hazır bu değil mi?&quot; sorusuyla karşılaşıyorum ve büyük bir mutlulukla hayır ben yaptım diyorum. Yapımı çok basit çok kolay bir pasta. Tadı ise pastanedekinin aynısı.

2 paket krem şantiyi, yaklaşık 1 su bardağı soğuk sütle yapıp buzdolabında kullanım sırası gelene kadar bekletin.
Buzdolabında bekleyince daha koyu kıvamlı oluyor.
Ve en önemli ayrıntılardan biri mutlaka servisten 12 saat önce yapılması gerekiyor. Yani misafirleriniz gelmeden 1 gün önce yapmanız yeterli.
Pasta buzdolabında bekleyince daha güzel oluyor.

4 yemek (çorba) kaşığı toz şeker
4 yumurta (sarılar ve beyazlar ayrı kaplarda)
4 yemek kaşığı un
1 paket kabartma tozu
2,5 adet muz
2 paket krem şanti
Krem şantiyi yapmak için 1 su bardağı süt

Bir kaç kaba ihtiyacınız olacak. Çünkü yumurtanın sarıları ve şeker bir kapta, yumurta akları bi kapta, un ve kabartma tozu bir kapta karıştırılacak.
Krem şantiyide önceden hazırladınızmı bu iş tamam demektir.
Gelelim yapım aşamasına. Resimli olarakta aşağıda anlattım ama buradan dikkat etmeniz gereken detayları vereyim.
4 yemek kaşığı şeker ve 4 yumurtanın sarısını bir kapta iyice çırpın. (Benim düşünceme göre yumurta sarıları şekerle çırpılınca yumurta kokusu olmuyor)
Başka bir kapta ayırdığınız yumurtanın beyazlarını köpükler oluşana kadar çırpın.
Gene bir kapta 4 yemek kaşığı un ve 1 paket kabartma tozunu iyice karıştırın.
Çırptığınız yumurta beyazlarını, yumurta sarıları ve şeker karışımına yavaş yavaş ilave edin ve un+kabartma tozu karışımınıda ekleyip yavaşça çırpın.
Elde edilen karışımı yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dökün.
Kekin hamuru çok az gibi gelecektir ama merak etmeyin yeterli geliyor.Kaşık yardımıyla bütün tepsiye yayın. Çok ince bir hamur olacak.
Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirin.
Yalnız hamur çok ince olduğundan çok çabuk pişiyor. Başından ayrılmayın derim :)
Devamını resimlerde görebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yağlı kağıda kaşık yardımıyla yayılmış kek hamuru

pimemiqh7.jpg

Fırından çıkınca ( Bizim fırın biraz yakıyor :))

frndankncams3.jpg

Fırından çıkar çıkmaz, sıcak sıcak rulo yapıyoruz

ruloyapldob4.jpg

Üzerine ıslak bez koyup biraz bekletiyoruz

bezlebeklerkerx3.jpg

Islak bezle bekledikten sonra, hamurumuzu kağıttan kolayca ayırıyoruz

kattankeksyrlrkencm2.jpg

Bu arada muzlarımızı 2'ye bölüyoruz. Çünkü rulo düzgün olsun diye bir ters bir düz olarak koyacağız. Muzlarınızı uzunlamasına 4 e bölebilirsiniz. Bu yerken her seferinde ağzınıza muz gelmesini sağlar :)

kesikmuzlarbq1.jpg

Kağıttan hamurumuzu ayırdıktan sonra, krem şantimizin 3'te 2'sini içine yayıp muzlarımızı bir ters bir düz yerleştiriyoruz.

muzlaryerletirilincecc8.jpg

Ve yaklaşık 2 kere çok sıkı olmayan bir rulo yapıyoruz.

ruloolmuhalisn3.jpg

Ve üzerine kalan krem şantimizi sürüp, 1 saat buzlukta, servis yapana kadarda buzdolabında bekletiyoruz.

kremantisrldna9.jpg

Üzerine isteğinize göre ceviz yada fındık parçacıkları, yada çikolata sosuyla dökebilirsiniz.
(Bu tarifi ben hazırladım ancak son hali ablamın yapmış olduğu pasta.Ben ikram ederken çekmeye fırsat bulamaşıtım.)

pasta4lt4.jpg

Afiyet olsun...

eline koluna sağlık çok güzel olmuş canısı
önçeleri biliyodum unutmuştum şimdi
senin bu tarifle unuttuğum yerden devam diyelim
kendine iyibak hamaratlı arkadaş

(Bu tarifi ben hazırladım ancak son hali ablamın yapmış olduğu pasta.Ben ikram ederken çekmeye fırsat bulamaşıtım.)

Burdaki "abla" ben oluyorum...sırnaşık şey

Söylenecek fazla şey yok.Harika,mükemmel,olağanüstü bir lezzet.

Benim gibi pasta severler için vazgeçilmez bir tarif...

Misafirlerinizi, evde yapılmış olduğuna ikna etmeniz biraz zor olacakkaydirigubbakcemile3

Tek püf noktası,tarife harfiyen uymanız.Aman yumurtaları aynı kapta çırpsam nolur demeyim,bu güzelim pastayı riske atmayın derim ben:roflol:

Herkese afiyet olsun,ellerinize sağlık şimdidencokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook

ellerinize sağlık bacılar süper görünüyor cokacimcoook
bi sorum olcak bu tarifin çukulatalı olanını yapsak nasıl olur :uhm:
bizim evde herkes çukulata deliside yerimseniben

ellerinize sağlık bacılar süper görünüyor cokacimcoook
bi sorum olcak bu tarifin çukulatalı olanını yapsak nasıl olur :uhm:
bizim evde herkes çukulata deliside yerimseniben

Ben her zaman yapıyorum bu pastayı.Ben yağlı kağıt olmadığı için alüminyum folyo seriyorum, katı yağı fırçayla iyice sürüp sonra karışımı döküyorum.Çikololatalısıda çok güzel oluyor.Şantiyi sade kullan aralarına ve üzerine damla çikololata dök harika oluyor.

Ben bunun çikolatalı versiyonunuda yaptım. 4 yemek kaşığı un yerine 3 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı kakako koyup kakaolu bir kek yapmıştım.
İçinede sade krem şanti, gerçek çikolata parçacıkları koyup, üzerinede kakaolu krem şanti sürüp çikolata sosu dökmüştüm.
Oda çok harika oluyor ancak içinde muz olmadığı için rulo pek dik durmamıştı.
Ama tadı harikaydı. Tarifi o şekildede yapabilirsin yengeçablam :))

bende yaparım bunu.ama içine kremşanti sürmüyordum.ben çikolata sürüyorum ,üstünede bal sürüyorum.tabiki muzda var içinde.sonra rulo yapıyordum.birde böyle denemek istiyorum.teşekkürler paylaşımın için.

çok guzel gorunuyor canım en kısa zamanda yapıcam bu arada bır sorum olacak hamur sıcakken mı krem santıyı suruyoruz ıcıne

Teşekkür ederim hepinize. Ballı olanı bende duymuştum. Banada güzel olur gibi geliyor. Ama denesem ballıyı benden başka kimse yemez herhalde :))

Dileiğim hamur çok ince olduğu için sıcakken rulo yaptıktan sonra ıslak beze sarıyoruzya; birazda öyle bekletiyoruz. O yüzden hamur zaten soğumuş oluyor. Yani özetle soğuk olacak hamur :))

arkadaşım tarif için teşekkürler en kısa zamanda yapıcam,resmini koyarımcokacimcoook

Rica ederim canım ne demek. Beklerim mutlaka koy resmini. Güzel olacağına eminim :)

allah razı olsun nehir kardeşim :1hug: burda da yetiştin imdadıma kaydirigubbakcemile5
pazar kısmetse önemli bi misafirim gelecek.. tatlı olarak dha önce yapmadığım bişey olsun istedim.. ne yapsam diye düşünürken buraya girdim ve ilk tıkladığım senin pastan olmuş :)
bakalım yapmayı düşünüyorum kısmetse.. yalnız cumartesi sabahtan geç vakte kadar dışarda olucam. hazırlayamam o gün..
bunu perşembe ya da cumadan yapsam acaba muzları kararır mı pazara kadar
bi fikrin var mı :uhm:

Hepinize çooook teşekkür ederim...
Deneyin mutlaka sonuç hüsran olmayacaktır. Çünkü çok basit.

Dimlehawk çım perşembe çok erken ama cuma olabilir. Yani en azından cuma akşamı yap. Birde buzdolabında bekleyeceği için sorun olmaz diye düşünüyorum. Muz dayanırda krem şanti çok dayanmaz. Katılaşabilir o yüzden pazara en yakın zamanda yapmaya çalış canım :)

X